50 Kongres IBA, Rio de Janeiro, Brazylia

W dniach 21-25 listopada 2001 r. przedstawiciele stowarzyszeń barmańskich z całego świata uczestniczyli w 50 kongresie IBA w Rio de Janeiro. Delegacja Stowarzyszenia Polskich Barmanów pod przewodnictwem prezydenta Ryszarda Berenta, składała się z 12 osób: ośmiu master-bartenderów (Aleksandra Becela, Ryszard Berent, Małgorzata Ciesielska, Lesław Dumański, Piotr Dziadkowiec, Bartłomiej Gawlak-Kubik i Ryszard Maciejewski), trzech barmanów: Agnieszka Draniczarek, Eugeniusz Dytko i Ryszard Łuszczak oraz, na specjalne zaproszenie organizatorów, żona prezydenta SPB, Jolanta Berent.

 

Przyjazd gości

Zabytkowy Hotel "Gloria" przyjął ok. 400 uczestników kongresu. Wieczorem, 21 listopada na uroczystej kolacji powitalnej spotkały się delegacje narodowych stowarzyszeń barmanów. Prezydent IBA Umberto Caselli w obecności honorowego prezydenta IBA Jan van Hagena i prezydenta brazylijskich barmanów (AAB) Nilson Viann Candido dokonał otwarcia imprezy. 

Po kolacji wszyscy odwiedzali zorganizowane w apartamentach hotelowych stoiska światowych i lokalnych producentów alkoholi, członków i sponsorów IBA.

Uczestniczy kongresu mieli okazje poznać najnowsze produkty firm: Absolut Company, Finlandia Vodka, Hennesey, G. Monin, Remy-Cointreau PBDAC.

 

Obrady kongresu, Polacy proponują organizację kongresu IBA'2005 w Polsce.

Następnego dnia rozpoczęły się obrady kongresu, w których wzięli udział prezydent Ryszard Berent i delegat Bartłomiej Gawlak-Kubik. Pozostali członkowie polskiej ekipy uczestniczyli w programie, przygotowanym dla gości nie biorących udziału w kongresie – pojechali obejrzeć sławny szczyt góry, zwanej „Głową Cukrową", do której dojechali kolejką linową nad błękitną Zatoką Guanabara. Wieczorem wszyscy uczestniczyli w "Tropical Night", kolacji połączonej z występami brazylijskich grup folklorystycznych.

23 listopada od rana kontynuowano obrady.  Sprawozdanie z rocznej działalności IBA złożyli prezydent i vice-prezydenci IBA a także skarbnik i kontroler finansowy.

W trakcie obrad uchwalono, że 51 Kongres IBA i 28 ICC, w kategorii "long drink", odbędzie się w 2002 r. w Słowenii, a następne w 2003 r. w Hiszpanii. Prezydent Ryszard Berent wystąpił z oficjalną propozycją zorganizowania w 2005 r. 54 Kongresu IBA i 31 ICC w Polsce. Zebrani bardzo pozytywnie odnieśli się do tej propozycji, ale ostatecznej decyzji w tej sprawie, na ostatnim Kongresie jeszcze nie podjęto. Rozważana była zaś kwestia przyjęcia do IBA, ubiegających się stowarzyszeń barmanów z Kuby, Pd. Afryki (RPA), Czarnogóry i Jugosławii, których przedstawiciele, jako obserwatorzy byli obecni na obradach kongresowych.

Rozważano zasadność wydawania stałego biuletynu IBA.

Powrócono także do propozycji uruchomienia przez "IBA Training Centre" w 2002 r. wyjazdowych kursów edukacji barmanów na Bliskim Wschodzie, Europie i RPA.
Na koniec powołano komisje sędziowskie dla „27 th International Cocktail Competition" /ICC/ w kategorii "after dinner drink" oraz dla "2nd International Flairtending Competition" (IFC). Prezydent SPB, Ryszard Berent,  został wybrany sędzią  technicznym w obydwu konkurencjach.

Pozostali uczestnicy zwiedzali miasto.

 

Konkurs barmański. Ryszard Maciejewski o włos od podium.

Po wspólnym lunchu odbył się „27 Międzynarodowy Konkurs Cocktaili” (ICC) w kategorii "after dinner drink".

Nasz kraj reprezentował Ryszard Maciejewski, który w I turze, na 41 startujących barmanów, zajął pierwsze miejsce, uzyskując 84 punkty od 4 sędziów degustacyjnych i trzecie miejsce za ocenę techniczną (29 punktów).

Do II tury, półfinałowej, dopuszczono tylko 9 barmanów, którzy już tym razem musieli wykonać swoje kreacje w 5 porcjach.  Drink Ryszarda Maciejewskiego, "Sweet Calypso", zajął czwarte miejsce.

Do finału zakwalifikowało się 3 barmanów, ocenianych przez 7 jurorów degustacyjnych, z których najlepszy okazał się Holender Jaap van Warcum. Drugie miejsce zajął Irlandczyk Brian Jones, zaś trzecim był Niemiec Torsten Spuhn.

Wieczór spędzono na "Carioca Night, czyli zwiedzaniu najlepszych barów w Rio.

 

24 listopada. Eugeniusz Dytko mistrzem świata w kategorii free-style.

Następnego dnia po lunchu odbył się „2nd International Flair Bartender Show”, coroczną konkurencją mistrzowska w kategorii free style. W konkursie wzięło udział 8 najlepszych freestylerów świata. Nasz kraj reprezentował Eugeniusz Dytko, który okazał się bezkonkurencyjny i zajął 1 miejsce. Oceniało go 7 jurorów technicznych i 3 jurorów degustacyjnych. Za swój występ zdobył łącznie 492 punkty. Przewaga techniczna Dytki nad pozostałą dwójką finalistów była tak duża i widoczna, że na długo przed ogłoszeniem wyników, składano mu już gratulacje. Drugie miejsce zajął Włoch Soscha Ivankovic, zaś trzecie, znany w Polsce, Australijczyk Loy Catada.

Po konkursie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów,  nagród i pucharów: złoty, srebrny i brązowy dla finalistów „27 th ICC” oraz oryginalna statuetka dla Eugeniusza Dytko.

Pożegnalne galowe spotkanie wszystkich uczestników i gości jubileuszowego kongresu IBA, połaczone z „dancing dinner” i „carnival show” odbyło się w tradycyjnej brazylijskiej scenerii w "Club do Rio de Janeiro".

Zdobycie w silnej konkurencji 4 miejsca, na „27 th ICC” i mistrzostwo na „2 nd International IBA Flair Bartender Show”, jest wielkim sukcesem światowym Stowarzyszenia Polskich Barmanów.