Damian Sobczak zwycięzcą finału Wyborowa Drinks Festiwal w kategorii free style.

Na rozegranym 16 maja w Kopalni Soli w Wieliczce finale międzynarodowego konkursu Wyborowa Drinks Festiwal Damian Sobczak w kategorii free style pokonał całą międzynarodową konkurencję. Znakomicie spisali się pozostali nasi reprezentanci. Relacje Arkadiusza Trześniowskiego z firmy Wyborowa S.A.

 

Wyniki kategorii free style:

  1. Damian Sobczak (Poland) - 289 punktów
  2. Michal Kośnik (Poland) - 280 punktów
  3. Steinhofel Patric (Germany) - 266 punktów
  4. Hasan Sivrikaya (Switzerland) -  257 punktów
  5. Marcin Osypiński (Poland) - 257 punktów

Wyniki kategorii long-drink:

  1. Azara Andrea (Switzerland) - 108 punktów
  2. Heiz Kaiser (Austria) - 103 punkty
  3. Arkadiusz Trześniowski (Poland) - 101 punktów
  4. Arkadiusz Nycz (Poland) - 100 punktów
  5. Tretter Michael (Czech Rep.) - 93 punkty

 

Relacja z Międzynarodowego Finału Konkursu Barmańskiego - Wyborowa Drinks Festiwal.

16 maja w Wieliczce wyłoniono finalistów Międzynarodowego Finału Konkursu Barmańskiego - Wyborowa Drinks Festiwal. Jego współorganizatorami byli: Wyborowa SA i Stowarzyszenie Polskich Barmanów. W kategorii free style zwyciężył Polak Damian Sobczak, w kategorii long drink pierwsze miejsce przypadło Szwajcarowi Andrea Aznarowi. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Wyborową SA.

Wreszcie poznaliśmy najlepszych barmanów z Polski i zagranicy! 16 maja w Kopalni Soli w Wieliczce odbył się Międzynarodowy Finał Konkursu Barmańskiego - Wyborowa Drinks Festiwal. W zawodach wzięło udział kilkunastu reprezentantów z niemal całej Europy, w tym z Polski. Nasz kraj reprezentowali laureaci dwóch poprzednich finałów, które odbyły się w ramach konkursu, w kategoriach free style i long drink.

Nie co dzień zdarza się, by na miejsce takiego konkursu zamiast hotelowej sali lub restauracyjnego wnętrza wybrano kopalnię. Jednak wybór okazał się nadzwyczaj trafny. W bajkowej scenerii solnych ścian popisy zawodników w kategorii free style wypadły wprost niesamowicie...

Trzeba przyznać, że poziom finału był naprawdę wysoki, zarówno pod względem techniki wykonania, jak i jakości koktajli. Jury nie miało łatwego zadania z wytypowaniem zwycięzców. Pierwsze miejsce w kategorii free style zajął reprezentant Polski, Damian Sobczak. Druga lokata przypadła również Polakowi, Michałowi Kośnikowi, a trzecia - niemieckiemu barmanowi Patrickowi Steinhofelowi. Zdradzimy recepturę przepisu drinka przygotowanego przez zwycięzcę - 4 cl Wódki Wyborowej, 2 cl Fluid of Passion, 4 cl soku ze świeżej cytryny i ćwiartka świeżego owocu mango, a wszystko to zmieszane mikserem elektrycznym.

W drugiej z kategorii, long drink, jury przyznało najwyższe wyróżnienie Andrea Azarowi ze Szwajcarii. Oto drink, który przygotował: 4 cl Wódki Wyborowej, 2 cl syropu truskawkowego, 5 cl soku z pasiflory, 5 cl soku z ananasa i 4 cl Orangine Rouge. Jeśli wierzyć opiniom degustatorów i dziennikarzom, którzy oceniali finałowe koktajle, drink naprawdę był bezkonkurencyjny! Drugie miejsce w tej kategorii przypadło Heinemu Kaiserowi z Austrii, a trzecie - Arkadiuszowi Trześniowskiemu z Polski.

Finaliści, którzy zajęli pierwsze miejsca, zdobyli nagrodę ufundowaną przez Wyborową S.A. - niepowtarzalną podróż po Polsce dla dwóch osób, o wartości 5 000 euro. Barmani, którzy uplasowali się na drugim i trzecim miejscu, zostali uhonorowani dyplomem i statuetką.

Barmańskie popisy śledziło ponad stu zaproszonych gości - uczestników finałów krajowych, przedstawicieli Stowarzyszenia Polskich Barmanów - Polish Bartenders Association, reprezentantów firmy Wyborowa S.A. i spółek koncernu Pernod Ricard. Dopisały także media. Finałom przyglądali się przedstawiciele prasy i radia, w tym reprezentanci fachowych czasopism branży alkoholowej z Polski i zagranicy. Specjalne jury dziennikarskie mogło samo ocenić sprawność zawodników i jakość przygotowanych koktajli. Dziennikarze okazali się nie mniejszymi specjalistami od jurorów: wytypowali tych samych zwycięzców.

Na zagranicznych gości czekało wieczorem nie lada wyzwanie - wędrówka po krakowskich pubach. Oczywiście, tylko po tych najważniejszych, gdyż wyprawa szlakiem kilkuset lokali znajdujących się w Rynku i pobliskich uliczkach byłaby nie do wykonania... Finałem wieczoru była zabawa w klubie Prozac - oczywiście obowiązkowo przy najlepszych drinkach.

Wszystko wskazuje na to, że kolejny finał odbędzie się za rok. Barmani mogą już od dziś zastanawiać się nad recepturami nowych, wyjątkowych kompozycji...

(Notatka prasowa firmy Wyborowa SA)

 

Kopalnia drinków - finał WDF w Wieliczce
-relacja Arkadiusza Trześniowskiego

W dniu 16.05.2003r. w Wieliczce odbył się międzynarodowy konkurs barmanów "Wyborowa Drinks Festiwal" w kategoriach: Long Drink oraz Free Style. Do zmagań przystąpili zawodnicy z wielu krajów europejskich, co świadczyło o wysokiej randze konkursu. Byli to barmani z Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Norwegii, Anglii, Czech, Słowacji i oczywiście z Polski. Stowarzyszenie Polskich Barmanów reprezentowali: Arkadiusz Nycz, Aldona Rawecka oraz Arkadiusz Trześniowski. W kategorii Free Style Polskę reprezentowali: Damian Sobczak, Michał Kośnik oraz Marcin Osypiński.

Sympatyczne świetliki
Przed samym konkursem uczestnicy spotkali się na obiedzie w Grand Hotelu, po czym zjechali 135m pod powierzchnię ziemi do Kopalni Soli Wieliczka, by przystąpić do zawodów.
Samo miejsce gdzie przeprowadzony był konkurs jak również bar przygotowany dla startujących w konkursie barmanów robiły ogromne wrażenie.
Organizator imprezy przygotował dla uczestników konkursu oraz zaproszonych gości świecące wisiorki z logo Wyborowa, co sprawiało wrażenie, iż pod ziemią znajduje się mnóstwo sympatycznych "świetlików", które z wielkim kunsztem i wrodzonym profesjonalizmem potrafią wyczarować niesamowite drinki.

Znakomity występ Polaków
Long Drinki przygotowywane były w czterech porcjach. Produktem bazowym była oczywiście wódka Wyborowa w porcji min. 3 cl. Pozostałymi składnikami, których mogli używać barmani były produkty z firmy Wyborowa S.A.
Emocje sięgały zenitu kiedy nastąpiło ogłoszenie wyników. Werdykt Jury potwierdził znakomite przygotowanie i profesjonalizm polskich barmanów. W kategorii Long Drink trzecie miejsce zajął Arkadiusz Trześniowski z drinkiem Excelent Pear - tuż za Szwajcarem (miejsce pierwsze) i Austriakiem (miejsce drugie). Na dobrym czwartym miejscu uplasował się Arkadiusz Nycz. W kategorii Free Style pierwsze miejsce zajął Damian Sobczak, na drugim miejscu uplasował się Michał Kośnik, tuż za pierwszą trójką był Mariusz Osypiński.

Zabawa do rana
Imprezę uświetnił pokaz mistrza świata we Free Style'u Eugeniusza Dytko z Polski. Konkurs prowadziła Martyna Wojciechowska przy akompaniamencie muzyki DJ Adamusa.
Po konkursie na uczestników czekały kolejne atrakcje uroczysta kolacja w restauracji Wierzynek na Krakowskim Rynku, a później zabawa do samego rana w Clubie Pro Zac przy drinkach bazujących na Wyborowej.

Organizatorom konkursu należą się wielkie podziękowania, a laureatom serdeczne gratulacje. Konkurs przysporzył nam wielu emocji oraz pozwolił na zdobycie nowych doświadczeń, a także pozwolił na nawiązanie przyjaźni z naszymi kolegami spoza granic Polski.


Do zobaczenia na kolejnych konkursach.
Z barmańskim pozdrowieniem,
Arkadiusz Trześniowski