Damian Sobczak mistrzem Polski we Free Style'u

Na II Otwartych Mistrzostwach Polski We Free Stylu w Warszawie, zorganizowanych w ramach Wyborowa Drinks Festiwal, pierwsze miejsce zajął reprezentant SPB Damian Sobczak z Sulechowa, drugi był Marcin Osypiński z Sosnowca a trzeci Michał Kośnik z Sulejówka.

 

W sobotnie przedpołudnie, ósmego marca 2003 r. tłum widzów zapełnił Salę im. Lwa Rudniewa warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki, by podziwiać najlepszych polskich barmanów walczących o tytuł Mistrza Polski w Kategorii Free-Style. Imprezę, przy okazji targów Euro-Gastro, już po raz drugi zorganizowali Stowarzyszenie Polskich Barmanów i firma Wyborowa SA.

Do rywalizacji przystąpiło 24 zawodników zgłoszonych przez Sekcję Free Style SPB, firmę Wyborowa SA i czasopismo Cocktail Bar. Ich zadaniem było przygotowanie oryginalnego koktajlu pre lub after dinner w najefektowniejszy i możliwie bezbłędny sposób.

Pierwszych trzech zawodników nie wzbudziło entuzjazmu publiczności. Dopiero występujący jako czwarty, młody barman ze Szczecina Jurie Halinov, ucharakteryzowany na bohatera hollywoodzkiego filmu Maska, jako pierwszy pokazał oryginalny program, który publiczność nagrodziła gromkimi brawami. Niestety, chwilę później został zdyskwalifikowany za używanie nieregulaminowych butelek. Co prawda został ponownie dopuszczony do konkursu, ale nie zdołał pokonać najlepszych.

Zaraz po nim wystąpił broniący tytułu Mistrza Polski Kazimierz Bączek. Jego pokaz nie był tak perfekcyjny jak w zeszłym roku i nawet mimo najwyższej oceny degustacyjnej (48 punktów na 54 możliwe) nie zmieścił się na podium i zajął ostatecznie czwarte miejsce.

Z numerem szóstym wystartował reprezentant Extreme Flair Bar Michał Kośnik z Sulejówka. Bardzo dobry technicznie występ, a także swobodne i naturalne zachowanie za barem zapewniły mu przychylność sędziów i sympatię publiczności. Z dużą przewagą objął prowadzenie w konkursie i do przerwy pozostawał na pierwszym miejscu ze znakomitą notą łączną za technikę wykonania i walory degustacyjne - 290 punktów.

W pierwszej rundzie zaprezentowało się jeszcze sześciu zawodników. Najlepszy z nich okazał się występujący w stroju cowboya, drugi w zeszłym roku, Tadeusz Czapla. Mimo że żonglował największą butelką w konkursie, nie zagroził prowadzącemu. Po pierwszej rundzie był trzeci, a ostatecznie zajął piąte miejsce.

Po przerwie, w trakcie której atmosferę podgrzewali free stylerzy i tancerki ze szkoły Extreme Flair Bar, napięcie sięgnęło zenitu. Ani faworyzowany uczeń mistrza świata Jacek Makowski, ani występujący w przebraniu księdza Waldemar Ratajczyk, ani jedyna polska free-stylerka Violetta Kapusta, która rozgrzewała publiczność i kokietowała sędziów odważnym tańcem w skąpym stroju, nie zdołali wyprzedzić prowadzącego już od dobrych kilkudziesięciu minut Michała Kośnika. Dopiero występujący z numerem osiemnastym, reprezentujący Okręg Południowy Marcin Osypiński odebrał mu prowadzenie, uzyskując tylko 4 punkty więcej.

Gdy nad barem zaczął unosić się dym z zimnego lodu, w ostatnim czasie znak rozpoznawczy Damiana Sobczaka, lekko już zmęczeni przedłużającym się konkursem widzowie podnieśli głowy z zaciekawieniem. Nie zawiedli się, bo obejrzeli najlepszy występ tego wieczoru. Damian wykonał swój nowy show prawie bezbłędnie, elegancko i widowiskowo. Na tyle, że sędziowie techniczni przyznali mu 270 punktów. Po obliczeniu wyników degustacji było wiadomo, że dziś nikt nie jest już w stanie mu zagrozić. Codzienne żmudne treningi, o których opowiadał później dziennikarzom, opłaciły się, bo z łączną notą 294 punktów zajął pierwsze miejsce i od dziś może tytułować się Mistrzem Polski.

Po krótkim show byłego mistrza świata we free stylu Eugeniusza Dytko, przedstawiciele firmy Wyborowa SA i prezes SPB Ryszard Berent wręczyli nagrody i upominki wszystkim uczestnikom turnieju oraz osobom pomagającym w organizacji imprezy. Własną nagrodę dziennikarze przyznali Jackowi Makowskiemu.

Podbudowani wysokim poziomem imprezy organizatorzy ogłosili, że nie tylko zwycięzca, lecz także cała finałowa trójka (Damian Sobczak, Marcin Osypiński i Michał Kośnik) będzie reprezentować Polskę w europejskim finale Wyborowa Drinks Festiwal 16 maja w kopalni soli w Wieliczce.

Ostatnim punktem programu był wyczekiwany przez wszystkich poczęstunek i lampka wina na cześć zwycięzców. ( ms)

Zwycięska receptura:

"Kaktusowy cocktail"
Damian Sobczak I miejsce

3 cl Wódka Wyborowa
3 cl Syrop Kiwi
2 cl Sok z limy

Dopełnienie:
Zielony Kaktus
Dekoracja:
Twist z cytryny
Sposób wykonania:
shaker
Lód:
w kostkach

 

Regulamin konkursu

 1. WYBOROWA DRINKS FESTIWAL to otwarty międzynarodowy konkurs barmański (z ramienia Stowarzyszenia Polskich Barmanów w konkursie może wystartować 12 barmanów).
 2. Każdy Barman powinien przedstawić jedną recepturę koktajlu na oficjalnym zgłoszeniu przed wyznaczoną datą.
 3. Obsceniczne gesty oraz zachowania są zabronione i równoważne z dyskwalifikacją.
 4. Wyborowa SA jak również inni dystrybutorzy Pernod Ricard zastrzegają sobie wyłączne prawa do korzystania z receptury drinku przygotowanego na konkurs WYBOROWA DRINKS FESTIWAL.
 5. Kandydaci autoryzują organizatorów do używania ich nazwisk oraz zdjęć do celów reklamowych. Publikacje te nie upoważniają uczestników do dodatkowego wynagrodzenia.
 6. Zawodnicy mogą nazwać koktajl dowolnie.
 7. Nazwy koktajli kojarzące się z pornografią, religią są zabronione.
 8. W czasie występu zabronione jest używanie otwartego ognia.

 

Przygotowanie koktajlu

 1. Receptura koktajlu musi być nowa i oryginalna. Receptura powinna być wyrażona w cl lub oz. Należy ją podać w "pełnych jednostkach" (1,3,5 itd.) i/lub "połowach jednostki" (0.5, 1.5, 2.5, itd.), i/lub dashach, i/lub kroplach.
 2. Każdy barman zaprezentuje Aperitif lub Digestif lub Long drink
 3. W recepturze koktajlu dozwolone jest użycie maksymalnie 5 składników, włączając w to syropy, soki owocowe, owoce.
 4. W przypadku soków z miksowanych owoców, każdy rodzaj owocu jest traktowany jako oddzielny składnik koktajlu.
 5. Każdy drink musi zawierać minimum 3 cl Wódki Wyborowej.
 6. Koktajl lub drink może być shaker-owany, miksowany w blenderze elektrycznym, miksowany w szklanicy barmańskiej, przygotowywany bezpośrednio w szkle.
 7. Każdy zawodnik ma 7 minut na przygotowanie czterech porcji swojego koktajlu.
 8. W recepturze koktajlu zabronione jest używanie składników podgrzewanych, lodów oraz otwartego ognia.
 9. Nie dozwolone jest zastosowanie w recepturze pre-mixów lub składników zrobionych samemu.

 

Dekoracje

 1. Dekoracja powinna być przygotowana (pokrojona) przed wyjściem na scenę. Czas wyznaczony na przygotowanie dekoracji to 15 minut. Koktajle powinny być dekorowane po przygotowaniu napoju. Dekoracja musi składać się z jadalnych owoców i / lub warzyw.
 2. Podstawowe dekoracje jak: wiśnie, oliwki, cytryny, limonki, oraz pomarańcze będą dostarczone przez Gospodarza. Zawodnik sam dostarczy inne niż wymienione owoce I / lub warzywa do dekoracji.
 3. Sztuczne dekoracje i barwniki są zabronione.
 4. Przyprawy, takie jak: sól, cukier, pieprz, gałka muszkatołowa, cynamon i inne o charakterze międzynarodowym są dozwolone.
 5. W czasie konkursu dozwolone są tylko standardowe słomki długie, słomki krótkie, wykałaczki, mieszadełka dostarczone przez Organizatora.
 6. Jakiekolwiek nietypowe dekoracje wymagają akceptacji komitetu organizacyjnego.

 

Sędziowanie

 1. Efekty techniczne będą oceniane przez 5 sędziów technicznych* stojących w pobliżu zawodnika (dwie skrajne oceny będą odrzucane). Oceniana będzie: trudność wykonania, pewność, bezpieczeństwo, zdolności manualne w trzymaniu butelki, ewentualne rozlanie, upuszczenie butelki, wartości rozrywkowe, czas oraz całokształt prezentacji.
 2. Walory sensoryczne koktajlu będą oceniane przez komisję degustacyjną pracującą w oddzielnym, zamkniętym dla publiczności i zawodników pomieszczeniu. Koktajl jest oceniany pod względem wyglądu, zapachu, smaku.
 3. Zwycięzca finału polskiej edycji Wyborowa Drinks Festiwal otrzyma tytuł Mistrza Polski w kategorii "Long Drink" oraz profesjonalną walizkę barmańską składającą się z 15 elementów. Zawodnicy, którzy zajęli drugie i trzecie miejsce otrzymają profesjonalny sprzęt barmański 5 elementowy.
 4. Zwycięzca międzynarodowego finału otrzyma dyplom, statuetkę oraz cudowną i ekscytującą podróż po Polsce dla dwóch osób wartości 5000 euro. Uczestnicy, którzy zajęli drugie i trzecie miejsce otrzymają statuetkę, dyplom i podarunek.

 

Chronologia działań

 1. Zawodnicy występują według wcześniej wylosowanych numerów.
 2. Uczestnicy przygotowują swoje miejsce pracy.
 3. Szkło oraz potrzebny sprzęt barmański zawodnik ustawia na barze bezpośrednio przed występem konkursowym.
 4. Po zakończeniu występu uczestnik ma 3 minuty żeby sprzątnąć stanowisko.

 

Składniki, Szkło, Strój

 1. Jedyny alkohol użyty w recepturze musi pochodzić z listy alkoholi przedstawionej przez Wyborowa SA. Portfolio jest do dyspozycji uczestników konkursu.
 2. Użyty alkohol powinien być albo przelany do konkursowych butelek (bez jakichkolwiek oznaczeń) albo być w oryginalnych butelkach organizatora.
 3. Zawodnicy muszą używać własnego sprzętu barmańskiego.
 4. Wszystkie butelki muszą być standardowej pojemności ,np. 375 ml są niedopuszczalne
 5. Można używać nalewaków bez jakichkolwiek oznaczeń lub nalewaków organizatora.
 6. Szkło używane przez uczestników będzie dostarczone przez Organizatora. W innym przypadku musi być przedstawione i zatwierdzone przez Komitet organizacyjny.
 7. Zawodnicy powinni dostarczyć CD z własną muzyką do występu. Płyta CD musi być oznaczona wyraźnie z imieniem i nazwiskiem uczestnika oraz numerem utworu, który ma być odtwarzany. CD niewyraźnie opisane lub nie dostarczone w odpowiednim czasie do DJ, nie będą odtwarzane i konkurent będzie musiał wystąpić do muzyki organizatora.
 8. Rekwizyty nie związane z wykonywaniem koktajli są zabronione.

 

Lista sędziów:

Jerzy Czapla
Leszek Dąbrowski
Dariusz Kosiorek
Ryszard Łuszczak
Ryszard Maciejewski