Finlandia Vodka Cup 2004

Piąta już edycja Ogólnopolskiego Konkursu Finlandia Vodka Cup 2004, zorganizowana przez Finlandia Polska Sp. z o.o.  przy współudziale Stowarzyszenia Polskich Barmanów, sprawującego pieczę merytoryczną nad konkursem w celu promocji profesjonalnego barmaństwa oraz kultury picia, skupiła uwagę barmanów w całym kraju na przełomie 2004/2005 roku. Zasady oceny technicznej i degustacyjnej oparte zostały na regulaminie Międzynarodowego Stowarzyszenia Barmanów I.B.A.

Każdy zawodnik zobowiązany był do skomponowania drinka w dwóch kategoriach: Long Drink i Short Drink (After Dinner) z wykorzystaniem jako bazy min. 3 cl Finlandia Vodka. Na wykonanie każdej z kategorii drinka uczestnik miał 7 min., każdy drink przygotowywany był w czterech porcjach, a oceniany przez dwie komisje: techniczną i degustacyjną. Komisja techniczna składała się z członków Stowarzyszenia Polskich Barmanów, Master-Bartenderów, reprezentantów Polski na licznych konkursach międzynarodowych z długoletnim doświadczeniem zawodowym, a byli to: Małgorzata Ciesielska, Piotr Dziadkowiec, Lesław Dumański oraz Ryszard Łuszczak. Skład komisji degustacyjnej był ustalany przez przedstawicieli Finlandia Polska, organizatora konkursu.

Zawody przebiegały w dwóch etapach: regionalnym i ogólnopolskim. Część regionalna konkursu podzielona została na cztery eliminacje, które odbywały się we Wrocławiu i Tarnowskich Górach (grudzień 2004) oraz Sopocie i Warszawie (styczeń 2005).  W eliminacjach w każdym z regionów wzięło udział po 25 uczestników. Spośród nich wybranych zostało pięciu najlepszych, którzy wzięli udział w finałowych zmaganiach w Warszawie, w trakcie, których wykonywali swoje propozycje z eliminacji regionalnych.  Finał konkursu odbył się w styczniu 2005 we wnętrzach, specjalnie do tego celu zaaranżowanej galerii „DAP” w Warszawie.  W zmaganiach finałowych wzięło udział 20 zwycięzców z eliminacji, a rywalizowali oni o prestiżową nagrodę – uczestnictwo w siódmym Międzynarodowym Konkursie Finlandia Cup w Finlandii, dodatkowo połączonym z atrakcyjnym pobytem w śnieżnej Laponii. Po blisko czterogodzinnych zawodach wyłoniono trojkę zwycięzców.


III miejsce Waldemar Ratajczak, SAŁE , KALISZ

SHORT DRINK "IROKEZ"
3CL. FINLANDIA CRANBERRY
2CL DE KUYPER  PEACH TREE
0.5CL.DE KUYPER AMARETTO
4CL.SOK JABŁKOWY

LONG DRINK "PARADOKS"
3CL. FINLANDIA VODKA
2CL. SOUTHERN COMFORT
2CL. DE KUYPER ADVOCAAT
2CL. DE KUYPER GRENADINE
TOP UP , SOK POMARAŃCZOWY


II miejsce ANDRZEJ MILCZAREK, BRISTOL HOTEL, WARSZAWA

SHORT DRINK "BLUE ANGEL"
3CL. FINLANDIA CRANBERRY
1CL. DE KUYPER  BLUE CURACAO
3CL. SOK ANANASOWY
0.5CL. SOK Z  CYTRYNY

LONG DRINK "FINLANDIA MIRAGE"
3CL. FINLANDIA REDBERRY
2CL. BEEFEATER GIN
6CL. SOK ANANASOWY
1CL. DE KUYPER GRENADINE
TOP UP SWEPPES CITRUS MIX


I miejsce PIOTR SZCZYPTA, RESTAURACJA DWOREK, RZESZÓW

SHORT DRINK "RED SNOW"
3CL. FINLANDIA REDBERRY FUSION
1CL. DE KUYPER AMARETTO
1CL. DE KUYPER GRENADINE
1CL. SOK Z CZARNEJ PORZECZKI
2CL. ŚMIETANKA

LONG DRINK "DESIRE BLUE"
3CL. FINLANDIA LIME
2CL. DE KUYPER MELON
1CL. DE KUYPER BLUE CURACAO
1CL. SOK Z CYTRYNY
TOP UP 7 UP


Należy w tym miejscu nadmienić, że czołowa trójka to barmani – członkowie Stowarzyszenia Polskich Barmanów, którzy szlify zawodowe otrzymali uczestnicząc w zajęciach Akademii Miksologii Z. T. Nowickiego. Dali tym samym świadectwo doskonałego wyszkolenia i wiedzy, które pozwoliły im osiągnąć sukces i pozostawić w "pobitym polu" stu barmanów z całego kraju.

Pozostaje nam życzyć Piotrowi Szczypcie „połamania shakera” w Finlandii, a pozostałym barmanom szykowania formy na kolejną, szósta już edycję jednego z najbardziej prestiżowych konkursów barmańskich w Polsce "Finlandia Vodka Cup 2005".


Z barmańskim pozdrowieniem,
Ryszard Maciejewski