De Kuyper Fancy Drink

Kuyper Fancy Drink organizowany jest przez firmę Brown-Forman Polska, która szczególną uwagę przywiązuje do profesjonalnego barmaństwa i wysokiej jakości produktów.

Celem konkursu jest wybór najlepszego drinka na bazie likierów De Kuyper w kategorii 'Fancy Drink', czyli kategorii dowolnej.Konkurs odbył się 21 Maja 2006 w Toruniu w hotelu Filmar. W konkursie wzięło udział 38 barmanów z całej Polski.

Drinki były oceniane pod względem aromatu, smaku i wyglądu. Komisja oceniająca składała się z trzech osób: osoby ze środowiska barmańskiego, osoby preprezentującej prasę oraz konsumenta. Bazowymi alkoholami były likiery De Kuyper w ilości minimum 50% zawartości alkoholu. Każda inna marka likierów była zabroniona. Zawodnicy mieli siedem (7) minut na przygotowanie drinka. Podczas konkursu obecny był także Brand Ambasador likierów De Kuyper Peet Warmerdam, który czuwał nad poprawnym przebiegiem konkursu. Zwycięstwo zdobył Pan Michał Dudek z Wrocławia z Pubu Guiness.

Zwycięski Drink: Butter Jack
30 ml Jacka Daniels Tenneesee Whiskey
20 ml De Kuyper Melon
10 ml De Kuyper Cacao Brown
10 ml De Kuyper Butterscotch Carmel
1/2 banana
50 ml mleka

22 maja, w poniedziałek odbyły się warsztaty barmańskie dla wszystkich uczestników i zaproszonych gości. Warsztaty prowadził Peet Warmerdam. Podczas zajęć Peet przekazał uczestnikom swoją wiedzę na temat trendów panujących obecnie w barmaństwie. Przybliżył możliwości kreatywnego wykorzystania likierów De Kuyper oraz innych alkoholi podczas tworzenia drinków.

Tydzień później, Michał Dudek, zwycięzca polskiego De Kuyper Fancy Drink Cup reprezentował Polskę w Międzynarodowym konkursie w Rotterdamie, który odbył się 29 maja 2006 roku. W międzynarodowym konkursie wzięli udział barmani z 16 krajów. Z 16 startujących 4 najlepsze drinki przeszły do finału. W rundzie finałowej, komisja oceniająca, w której skład weszli barmani z holenderskiego stowarzyszenia barmanów oraz członkowie zarządu De Kuyper Royal Distillery wybrała drink reprezentanta Niemiec najlepszym koktajlem na bazie likierów De Kuyper. Ricardo Bluhm stworzył drink o na najnowszym likierze o smaku rabarbarowym.

W ocenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Barmanów oraz niezwykle licznej grupy uczestników była to znakomicie zorganizowana i szczególnie potrzebna impreza barmańska, która łącząc elementy sportowej rywalizacji (konkurs barmański), z edukacyjną częścią przygotowaną przez naszych holenderskich przyjaciół (nowe trendy oraz zastosowanie likierów w nowoczesnym cocktail barze), była doskonałą promocją profesjonalnego. Postawa wszystkich uczestników podczas szkolenia i konkursu (impreza miała charakter otwarty, zatem uczestnikami byli nie tylko barmani zrzeszeni w SPB), połączona z szampańską zabawą, była niezapomnianą przygodą dla wszystkich zaproszonych przez Brown - Forman Polska gości.

Chciałbym podziękować bardzo serdecznie zespołowi on - trade Firmy Brown - Forman Polska, a w szczególności p. Beacie Żak oraz p. Damianowi Czogała za tę niezwykle udaną promocję likierów De Kyuper.

Pomysł organizowania takich imprez w miastach nieco mniejszych, ale jakże ważnych na hotelarsko - gastronomicznej mapie Polski, zdecydowanie popieramy.

Sprzyja to bowiem propagowaniu profesjonalnego barmaństwa w ośrodkach, gdzie gastronomia rozwija się niezwykle dynamicznie, a właściciele lokali są otwarci na wszelkie nowe idee i pomysły podnoszące jakość świadczonych usług. Dziękujemy za to wszystko i prosimy o więcej.

Z barmańskim pozdrowieniem,
Ryszard Berent