55 Kongres IBA najważniejszym wydarzeniem roku 2006

W dniach 05.10 - 09.10 w Porto Carras w Grecji odbył się światowy Kongres największej organizacji skupiającej profesjonalnych barmanów I.B.A .W imprezie uczestniczyło 690 reprezentantów 52 krajów członkowskich aspirujących do członkowstwa obserwatorów (Chiny oraz Gruzja).

Podczas Kongresu zorganizowano również 2 konkursy barmańskie w randze Mistrzostw Świata  ( 32 World Cocktail Competition oraz 7 Flairtending World Championschip ) Stowarzyszenie Polskich Barmanów reprezentowała 14 osobowa delegacja  która aktywnie uczestniczyła w oficjalnych imprezach kongresowych oraz wielu nieformalnych, przyjacielskich spotkaniach z barmanani wszystkich kontynentów i przedstawicelami międzynarodowych koncernów i firm alkoholowych.Najważniejsze punkty programu Kongresu:

  • raporty z aktywności przedstawicieli Zarządu I.B.A na poszczególnych kontynentach
  • raport finansowy skarbnika I.B.A
  • raporty dotyczące I.B.A Training Centre ( Singapur, Czechy, Brazylia )
  • raporty krajów aspirujących do człónkowstwa ( Chiny, Gruzja )
  • zatwierdzenie członkowstwa  Cypru oraz Ukrainy
  • 32 World Cocktail Competition ( Long drink )
  • 7 Flairtending World Championschip

Niestety udział naszych reprezentantów w konkursach barmańskich wypadł nieco poniżej oczekiwań ( miejsca w środku stawki ) jednak postawa naszych reprezentantów którym zabrakło nieco szczęścia w losowaniach ( pierwszy  numer startowy Tomka Chadrysia w konkursie , szampan jako baza receptury Piotra Smolarza ) dała podstawy do optymizmu.

Piotr Smolarz reprezentujący Stowarzyszenie Polskich Barmanów w konkursie klasycznym uzyskał bardzo wysoką ocenę od jurorów technicznych 29 pkt ( 3 wynik ) pokonując nawet przyszłą mistrzynię świata reprezentującą Taiwan Kung Hut Chun.

Konkursy barmańskie zostały przeprowadzone bardzo sprawnie i szybko ale ciągle powiększające się grono uczestników zmusza organizatorów do szukania nowych rozwiązań w przyszłości.Konkus klasyczny można opanować powiększając ilość stanowisk w ramach jednej rundy ( komplikuje to nieco pracę jury degustacyjnego ), natomiast konkurs w kategorii Flair będzie musiał się odbywać według formuły preeliminacje - Grand Final ( 16 Top barmanów ).
Stowarzyszenie Polskich Barmanów zaproponuje kilka istotnych zmian w regulaminie które wpłyną na bardziej obiektywne i bezbłędne sędziowanie.

Należy podkreślić iż pierwszy rok prezydentury Derricka Lee przyniósł wiele oczekiwanych zmian a wiele propozycji zgodnych z najnowszymi trendami w światowym barmaństwie zostało zgłoszonych do opracowania i przyjęcia w roku przyszłym.Najważniejszą propozycją jest zgłoszona przez " legendę " światowego barmaństwa Salvatore Calabrese ( właściciela klubu Fifty's w Londynie )która zwiększa pojemność cocktailu kategorii pre-dinner do 9 cl.

Zgodnie z procedurą IBA nasze Stowarzyszenie wylosowało produkt który będzie bazową ingrediencją polskiego reprezentanta na 33rd WCC Pre Dinner Category & 8th Flairtending WCC które odbędą się w Kaohsiung na Taiwanie w 2007 roku. Losowanie okazało się szczęśliwe albowiem to CAMPARI będzie spędzało sen z powiek barmanom którzy wystartują w eliminacjach w 2007 roku.

 

z barmańskim pozdrowieniem
Ryszard Berent