Belvedere International Cocktail Competition 2007

Eliminacje do tego konkursu rozpoczęły się ponad pół roku temu. Celem  było wyłonienie najlepszych barmanów z całego świata. W każdym z wybranych krajów przeprowadzono wewnętrzne konkursy, a ich zwycięzcy udali się na wielki, międzynarodowy finał do Londynu, gdzie w dniach 11  i 12 paędziernika, reprezentanci m.in. z USA, Wielkiej Brytanii,  Australii, Hong Kongu, Tajwanu, Meksyku, Kanady, Francji, Włoch i oczywiście z Polski, starli się w zaciętej rywalizacji.

Wielki finał był niezwykłym wyzwaniem dla wszystkich uczestników.  Przygotowano cztery zadania, które wymagały od barmanów kreatywności, niezwykłych umiejętności i szerokiej wiedzy.  Pierwszy z etapów 'Classic Cocktails' wymagał od wszystkich twórczego podejścia. Inspirując się klasycznymi koktajlami z lat 30-tych XX wieku,  każdy z uczestników musiał skomponować swój autorski, oryginalny koktajl, który oceniany był przez mistrza sztuki barmańskiej Peter'a Dorrelli, byłego Prezesa Brytyjskiego Stowarzyszenia Barmanów, przez projektantkę Marię Grachvogal oraz przez Claire Smith, Belvedere International Brand Ambassador.

Następnie na barmanów czekało przygotowywanie Modern Cocktails, gdzie sprawdzana była innowacyjność w zastosowaniu nietypowych składników. Uczestnicy konkursu zostali zabrani w przyszłość komponowania koktajli 'molecular mixology' wykorzystującą tajemnice reakcji chemicznych. Ten wyjątkowy pokaz przedstawił Ben Hehir, a całość odbyła się w jednym z najbardziej znanych barów - Purple Bar hotelu Sanderson .

Kolejnym wyzwaniem była umiejętność współpracy, jaką barmani musieli się wykazał w celu stworzenia nieznanego dotąd koktajlu. Podczas jednego okrążenia legendarnego London Eye, zamknięci w kapsułach uczestnicy mieli do dyspozycji składniki, których wcześniej nie znali. Liczyła się pomysłowość i oczywiście doskonała kooperacja, która dla barmanów pracujących w popularnych, tłumnie odwiedzanych klubach jest niezmiernie istotna.

Ostatnim z wyznaczonych zadań było sprawdzanie umiejętności w dopasowaniu koktajlu do wybranego dania. Przydzieleni do jedenastu najbardziej ekskluzywnych restauracji m.in. The Ritz, Gordon Ramsey's Maze oraz L'atelier de Joel Robuchon, uczestnicy pod czujnym okiem szefów kuchni przygotowywali doskonale komponujące się z wyszukanymi potrawami koktajle.

Tytuł Belvedere's International Luxury Bartender, 2007 zdobył Aki Wang z klubu Rewine w Tajwanie. Drugie miejsce przypadło Brytyjczykowi Jake'owi Burger'owi z Jake's Bar, natomiast trzecie miejsce zajął reprezentant USA Phillip Raimondo z restauracji Ruth's Chris Steakhouse. Jako nagrodę dla zwycięzcy ufundowano 'Craft of the Cocktail', 3 dniowy pobyt w Londynie lub Nowym Jorku dla dwóch osób. Dla pozostałych laureatów przygotowano vouchery o wartości 500Ł i 250Ł na zakupy w butikach Louis Vuitton, a także wyjątkowe butelki Belvedere, zaprojektowane przez Nataszę Law. Reprezentant Polski Dawid Bujar ( od trzech lat członek SPB) z klubu Avangarda w Tychach zajął doskonałe czwarte miejsce,co jest nie lada osiągnięciem w tak doborowym towarzystwie.

Belvedere International Cocktail Competition 2007 był dla uczestników czymś niezapomnianym, przeżyciem które na zawsze zapamiętają, możliwością spotkania barmanów z całego świata i świetną okazją do wymiany poglądów i doświadczeń. Wieczorne wypady do najlepszych Londyńskich klubów i doskonałe zgranie wielonarodowego towarzystwa jest tylko potwierdzeniem przysłowiowego "strzału w dziesiątkę" jakim był Belvedere International Cocktail Competition 2007.

 

Z barmańskim pozdrowieniem
Dawid Bujar