Mattoni Grand Drink 2007 Ryga

W dniach 26 – 28 października po raz 11. odbył się międzynarodowy konkurs barmański Mattoni Grand Drink, jeden z najbardziej prestiżowych i ekskluzywnych konkursów na świecie.  

Miejscem tegorocznych zmagań najlepszych barmanów świata była stolica Łotwy, Ryga. Organizator konkursu, producent naturalnej wody mineralnej Mattoni, po raz kolejny przygotował imprezę na najwyższym poziomie.

Jak co roku Mattoni Grand Drink promował ekskluzywne napoje bezalkoholowe, tym razem w klasycznej kategorii cobbler.
Barmanów gościł Reval Latvja Hotel, położony w samym centrum stolicy, wśród tak bliskiej nam wschodnioeuropejskiej architektury.
Przez trzy kolejne dni, poza samym konkursem, poznaliśmy nieco łotewskiej kultury, wymienialiśmy swoje barmańskie doświadczenia, a także dzieliliśmy się wzajemną wiedzą o swoich krajach.

Istotnym punktem był wykład Prezydenta IBA Pana Derricka Lee, dotyczący przybliżenia struktury i działania IBA, a także promowania nowych trendów w   światowym barmaństwie.

Konkurs rozpoczął się drugiego dnia od wczesnych godzin porannych i zakończył się przed południem. Startowało 31 zawodników, między innymi z Argentyny, Australii, Belgii, Włoch, Finlandii i Polski oczywiście.

Światowe barmaństwo coraz bardziej kieruje się w stronę łamania konwencji i zasad dotyczących łączenia ze sobą grup składników. Ciekawe i zaskakujące kompozycje, przepiękne dekoracje oraz wysublimowane smaki to już wizytówka Mattoni Grand Drink.

Jak zwykle konkurs gościł wielu utytułowanych zawodników, finalistów Mistrzostw Świata, którzy nie tylko komponują wspaniałe mocktaile, ale też pokazują indywidualne, klasyczne style pracy za barem.

W tym roku zwycięstwo stało się udziałem Włocha Alfonso Miniero, który przygotował napój na bazie jogurtów naturalnych, przecieru z truskawek i ananasa oraz świeżo startego selera.

Polskę reprezentował Bartłomiej Kołodziej, członek SPB z Gliwic, który ukończył konkurs na dobrym 11. miejscu. Ciekawym faktem było shakerowanie ingrediencji w dwóch shakerach jednocześnie – co wywołało duży aplauz wśród publiczności.

Zamknięciem imprezy była Gala Evening, uroczysta kolacja i występy wielu regionalnych gwiazd.

Chciałbym serdecznie podziękować Stowarzyszeniu Polskich Barmanów za możliwość startu w tak prestiżowym konkursie, w szczególności Prezydentowi Stowarzyszenia Polskich Barmanów Panu Ryszardowi Berentowi.
  

Z barmańskim pozdrowieniem
Bartłomiej Kołodziej