56 Kongresu IBA - Taiwan - Relacja

22-26 listopad to data najważniejszego wydarzenia w roku dla blisko 700 osobowej grupy osób reprezentującej profesjonalnych barmanów z 52 krajów świata. Pięć dni bardzo intensywnego dialogu, merytorycznych dyskusji i obrad 56 - ego Kongresu International Bartenders Association który w tym roku odbywał się na drugim końcu świata  w Kaohsiung na Tajwanie.

Kilkadziesiąt godzin spędzonych w podróży wspólnie z naszymi słowackimi i węgierskimi przyjaciółmi ( lot z Wiednia do Taipei a następnie niesamowita podróż superszybką koleją - 360 km w 1,5 godz.) nie zmęczyło naszej piętnastoosobowej delegacji, która od samego początku Kongresu aktywnie uczestniczyła w imprezach towarzyszących temu barmańskiemu świętu.Najważniejsze jednak były obrady, albowiem prezydencja p. Derricka Lee z Singapuru wymusza wiele zmian organizacyjnych oraz nowe koncepcje szczególnie w relacjach z Associated Members oraz nową formułę rozgrywania Mistrzostw Świata Barmanów zarówno w stylu klasycznym jak również w stylu flair.Wiele nowych inicjatyw i gotowych rozwiązań oraz swoista zmiana pokoleniowa to główne atuty I.B.A  w reprezentowaniu środowiska profesjonalnych barmanów całego świata.Prace nad zmianą oblicza Międzynarodowego Stowarzyszenia Barmanów trwają , a ich finał będzie widoczny w roku 2009 podczas wielkiej gali związanej z obchodami 100 - lecia Deutsche Barkeeper Union oraz 58 Kongresu I.B.A w Berlinie. ( więcej informacji na ten temat w liście p. Derricka Lee do prezydentów narodowych Stowarzyszeń )
 
Niezwykle ważnym projektem zatwierdzonym podczas tegorocznego Kongresu jest " A guide to social responsibility " wspólne dzieło zespołu edukacyjnego I.B.A oraz Firmy Bacardi Limited potwierdzającym zaangażowanie zarówno światowej organizacji barmańskiej jak i producentów alkoholu w kształtowaniu kultury spożywania napojów alkoholowych,promocji wysokich standartów oraz walce z negatywnymi skutkami nadużywania alkoholu. Program zostanie przetłumaczony na wszystkie języki narodowe członków I.B.A i będzie prezentowany w ramach aktywności Stowarzyszenia Polskich Barmanów w latach 2008-2012.

Kilka słów na temat występów naszych reprezentantów na Mistrzostwach Świata . Awans Krzysztofa Łyś do półfinału w którym startowało 12 najlepszych barmanów ( ostatecznie 11 miejsce) jest doskonałą wizytówką możliwości i talentu tego młodego zawodnika, który przy odrobinie szczęścia oraz większym doświadczeniu ( dekoracja ) mogła dać najwyższą pozycję Polaka od wielu,wielu lat.

  
Pobierz pełne wyniki w pdf:
pdf wcc_2007_scores
pdf wfc_2007_scores

6 miejsce Tomasza Hadrysia wśród światowej czołówki pozwala zadać pytanie czy to już szczyt możliwości czy też początek wielkiej kariery tego niezwykle ambitnego i skromnego wychowanka Eugeniusza Dytko z Piły.Wynik ten potwierdza również słuszność systemu dwukrotnego startu polskiego reprezentanta ( start na MŚ i rewanż w następnym roku ) albowiem doświadczenie zebrane na dużej międzynarodowej imprezie zawsze procentuje.Myślę iż sukces Tomka pozwoli mu doładować nieco baterie i udowodnić iż jeszcze wszystko przed nim.Szansę będzie miał na najbliższych Mistrzostwach Polski w marcu albowiem SPB wraz z Wyborowa S.A ma zamiar zaprosić kilku zawodników którzy wyprzedzili Tomka na Tajwanie. Szczegółowe wyniki można zobaczyć w tabelach poniżej.

Kończąc to krótkie sprawozdanie chciałbym serdecznie podziękować całej naszej reprezentacji za wspaniałą propagandę polskiej szkoły barmańskiej a wyniki naszych reprezentantów dedykuję Zdzisławowi Nowickiemu który niestety nie poczekał na nasz powrót i niespostrzeżenie , cichutko w Swoim stylu odszedł aby szkolić nowych barmanów w miejscu w którym kidyś na pewno Go spotkamy.

 

Fotorelacja w skrócie - więcej w zakładce galeria.,

 

z barmańskim pozdrowieniem
R. Berent