Marie Brizard International Bartender Seminary 2007

Bordeaux 8-12 grudzień spotkanie barmanów reprezentujących stowarzyszenia z czterdziestu krajów obu półkul. Program tegorocznego spotkania był wyjątkowo ciekawy, nieco różniący się od poprzednich, ale zanim dotrzemy do tego tematu to 8.12.07.  Bordeaux przywitało nas ogromną ulewą i tak ciężkie zimowe chmury nie opuściły nas aż do końca pobytu.

Mówiąc  Bordeaux  myślimy wino i również my byliśmy zaproszeni do Chateau Taillan  Haut – Medoc gdzie podczas zwiedzania mieliśmy okazję degustować wspaniałe wina podawane do posiłku, ale Bordeaux to nie tylko stolica win lecz  również stolica likierów. To tutaj w centrum miasta w 1755 roku powstała  wytwórnia likierów, a założycielką jej była Marie Brizard, której imię nosi do dziś. Tradycja przeplata się z nowoczesnością co jest widoczne podczas zwiedzania fabryki. Uczestnicy seminarium uczestniczyli w wielu wykładach poświęconych historii oraz współczesnym metodom produkcji, nowych trendach w przygotowaniu kreacji alkoholowych. Kilkudniowe seminarium zostało zwieńczone pisemnym testem kontrolnym sprawdzającym wiedzę uczestników oraz konkursem cocktaili.

Formuła konkursu była odmienna niż w latach ubiegłych, a należy przypomnieć iż Marie Brizard szkoli młodych barmanów od 1982 roku czyli w tym roku było to 25-te jubileuszowe spotkanie, reprezentanci biorący  udział w konkursie byli oceniani jako dwuosobowe zespoły.

Marie Brizard jest członkiem IBA oraz ABF dlatego ocena techniczna zawodów została powierzona prezydentom stowarzyszeń  Francji oraz Belgii, którzy nadzorowali i oceniali pracę uczestników rywalizacji wg. najwyższych standardów IBA. Mam przyjemność poinformować iż nasza zespół w osobach Aleksandra Jonda  oraz Dawid Typa uplasowali się na piątym miejscu za drużynami Hiszpanii, Brazylii, Szwajcarii oraz Japonii. Należy mieć nadzieję iż przyszłoroczne Seminarium będzie równie udane