2nd Bacardi Bartenders & Chef Cruise Competition 2007

Firma BACARDI zorganizowała  po raz drugi finał edycji Konkursu Barmańskiego i Kulinarnego dla pracowników statków i promów pasażerskich. Odbyło się to pierwszego marca w wspaniałym hotelu Ritz Carlton Coconut Groove w Miami na Florydzie.

Z pośród około tysiąca nadesłanych zgłoszeń z dwudziestu dwóch Kompani z siedemnastu krajów wyłoniono zwycięzców w pięciu kategoriach barmańskich (Martini Cocktail Glass , Frozen Cocktail , Rocks/Highball Cocktail , Speciality Cocktail , After Dinner Cocktail ) oraz w pięciu kategoriach kulinarnych ( Zupa , Danie Wegetariańskie , Ryby/Owoce Morza , Danie mięsne , Deser) jury złożone z przedstawicieli branży gastronomicznej związanej z pracą lub współpracą z promami i statkami pasażerskimi wyłoniła zwycięzców poszczególnych kategorii , których zaproszono do Miami na finał , aby wyłonić Barmana i Kucharza Roku Statków i Promów Pasażerskich.

Po raz pierwszy w historii tego konkursu do finału zakwalifikowała się osoba z Kompani z Europy – Barman ze Stowarzyszenia Polskich Barmanów Remigiusz Labus Assistant Bar Supervisor  z promu m/f Gryf , który  należy do UNITY LINE Sp. z o.o. pływający na trasie Świnoujście – Trelleborg – Świnoujście. Został zwycięzca w Kategorii Martini Cocktail Glass z cocktailem o nazwie „WIND of BALTIC” w skład którego wchodzą Bacardi Apple , Whisky Dewars 12 Y.O. , Benedictine Liqueur , sok pomarańczowy , sok grapefruitowy i syrop Grenadine. Oprócz niego do finału  „Barmana Roku 2007” zakwalifikowali się Barmani z takich statków jak:  Queen Mary 2 – Cunard Line, Oosterdam – Holland America Line , Diamond Princess – Princess Cruises oraz Carnival Liberty – Carnival Cruise Lines. Jest to ogromny i prestiżowy sukces dla Barmana S.P.B.  z m/f Gryf , który przy wręczaniu nagrody został wyróżniony jako zwycięzca oraz wyróżniony w kategorii After Dinner jako cocktail nominowany do wygranej za co otrzymał wielkie brawa i odebrał gratulacje od Jose B. Chao  wiceprezydenta Bacardi Inc. U.S.A.

Sam pobyt w Miami - stolicy Bacardi na rynek amerykański i Karaiby jest czymś fantastycznym , Bacardi jest wszechobecne od barów w różnych lokalach poprzez organizację imprez plenerowych , regat jachtów po obecność na American Air Arena gdzie mecze swoje rozgrywa mistrz ligi koszykówki NBA - Miami HEAT. Wyjazd na tego typu Konkursy motywuje do jeszcze bardziej wytężonej i kreatywnej pracy oraz pozwala podpatrzeć ciekawe rozwiązania aranżacji barów oraz organizację pracy.

Barmanem Roku 2007 został Mario Jelic z Carnival Liberty z cocktailem „Kiwi Saphire” . Jednak wyróżnienie jakie spotkało Barmana ze Stowarzyszenia Polskich Barmanów jest ogromnym międzynarodowym sukcesem i pokazuje wysoki poziom wiedzy i kreatywności polskich Barmanów.