Wyborowa Drinks Festiwal 2007

Podczas XI Międzynarodowych Targów Gastronomiczno-Hotelarskich Euro-Gastro 2007 odbędą się VI Otwarte Mistrzostwa Polski Barmanów w kategorii Flair, czyli Wyborowa Drinks Festiwal 2007.

Zawody rozpoczną się 24.03.2007 r. o 11.00 w sali Gagarina na 4 piętrze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Konkurs po raz szósty organizuje Wyborowa S.A. we współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Barmanów (SPB) oraz firmą Red Bull.

W tegorocznej edycji wystartuje 10 barmanów. Barmani zostaną wyłonieni  w wyniku eliminacji, jakie będą przeprowadzone przez SPB w dn. 07.03.2007 w klubie Bowling Rodło w Pile Al. Piastów 15.

Celem konkursu jest: promowanie sposobu picia alkoholu w drinkach, pokazanie Wódki Wyborowa jako składnika wykwintnych cocktaili, cenionych na całym świecie, oraz ukazanie widowiskowej sztuki barmańskiej w kategorii Flair.

Jurorami w konkursie będą osoby z dużym doświadczeniem zarówno w dziedzinie „miksologii”, jak i sztuki barmańskiej. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz upominki, a zdobywcy miejsc na podium dodatkowo otrzymają nagrody finansowe od firmy Wyborowa S.A.

Również przedstawiciele mediów  będą mieli okazję wyłonić na podstawie własnej oceny swojego zwycięzcę, który zostanie wyróżniony specjalnym „Dyplomem od Dziennikarzy”.

Patronat medialny nad mistrzostwami objął miesięcznik „Świat Alkoholi - Magazyn Konesera”. Dla trzech najlepszych finalistów pismo ufundowało roczną prenumeratę.

Regulamin i Formularz zgłoszeniowy do konkursu znajdziecie Państwo na stronach internetowych Stowarzyszenia Polskich Barmanów www.spb-pba.org.pl (tutaj: Regulamin WFD 2007 Regulamin WFD 2007 (54.50 KB)  WFD 2007 Formularz Zgłoszeniowy WFD 2007 Formularz Zgłoszeniowy (135.50 KB)) oraz na stronie www.prywatkaw.pl


OBOWIĄZKOWE DRINKI KONKURSOWE
 
1. Honey Inez
 
Glass: cocktail

Dekoracja: Twist z cytryny

40 ml Wyborowa Klapsa Pear
15 ml Becherovka
1 łyżka barmańska miodu

wyciśnięty sok z połówki cytryny
Wszystkie składniki wlewamy do szklanicy barmańskiej i dokładnie mieszamy. Następnie wrzucamy lód i energicznie szejkerujemy. Zawartość przelewamy poprzez sitko Dubble Strain do wcześniej schłodzonego kieliszka koktajlowego.
 

2. Pear Coffee

Glass: whisky

Dekracja: pół plasterka cytryny wrzucona do środka

40 ml Wyborowa Klapsa Pear
10 ml Kahlua
15 ml sok z cytryny
60 ml tłoczony sok z jabłek

 
Wszystkie składniki wlewamy do szejkera i dokładnie wstrząsamy. Następnie przelewamy do szkła wypełnionego lodem. Dekorujemy pół plasterkiem cytryny.
 
3. Klapsa Breeze

40 ml Wyborowa Klapsa Pear
10 ml Malibu
80 ml sok Antonówka
60 ml sok żurawina

Do szkła typu long z lodem wlewamy do połowy sok Antonówka, następnie w szejkerze umieszczamy Wyborowa Klapsa Pear, Malibu i sok żurawinowy i dokładnie szejkerujemy. Całość delikatnie przelewamy do szkła z Antonówką tak aby utworzyć 2 warstwy.


Pozdrawiam,

Dariusz Fabrykiewicz
Business to Business & Education Manager
Wyborowa S.A.