Wyborowa Drinks Festiwal 2007 - relacja z konkursu

Drink w rytmie klapsa - finał konkursu Wyborowa Drinks Festiwal 2007 rozstrzygnięty

24 marca dziesięciu najlepszych polskich barmanów zmierzyło się w VI finale Otwartych Mistrzostw Polski Barmanów. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały najbardziej widowiskowe drinki miksowane na bazie WYBOROWA Klapsa Pear - pierwszy taki smak na świecie, który idealnie pasuje do kompozycji koktajlowych.

Konkurs po raz szósty został zorganizowany przez firmę Wyborowa S.A. we współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Barmanów oraz firmą Red Bull. Wyłonieni w wyniku eliminacji podczas Otwartych Mistrzostw Polski Barmanów osoby, rywalizowały w kategorii Flair o tytuł najlepszego polskiego barmana. Stojące na najwyższym poziomie zawody miały miejsce w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Konkurs oceniało jury składające się ze znanych w świecie barmańskim postaci:

Anna Kondras – Świat Alkoholi
Karol Okrasa – Szef Kuchni, Hotel Bristol
Piotr Lorens - Dyrektor Gastronomii, Hotel Jan III Sobieski

Niepowtarzalny klimat rywalizacji podsycał prowadzący imprezę Krzysztof Skiba - lider zespołu Big Cyc.

Startujący w konkursie barmani bawili zgromadzoną publiczność najbardziej wyszukanymi trickami przyrządzania drinków tworząc miksy o niepowtarzalnym smaku. Każdy występ był specyficznym rodzajem show - połączeniem chorografii, muzyki oraz imponującej sztuki żonglerki butelką. Startujący w zawodach obierali najrozmaitsze strategie. Jedni zaprezentowali niebywale trudne oraz niejednokrotnie niebezpieczne sztuczki – nie zawsze jednak kończące się pomyślnie, inni zachowywali większy dystans i asekurację. Wszyscy jednak dbali o zachowanie najwyższego poziomu widowiska i dobrą atmosferę publiczności, spośród której najbardziej aktywne osoby nagradzane były drinkami.

Najbardziej efektowny i zarazem efektywny show zaprezentował Krzysztof Drabik, zdobywca największej liczby punktów i pierwszego miejsca w konkursie. Krzysztof został uhonorowany nagrodą w wysokości 5 tys. pln. Porwał on oceniających spektaklem w stylu Jamesa Bonda. Jego strój, gesty, muzyka komponowały się w naturalny sposób z całością widowiska. Wszystko to w połączeniu z latającymi butelkami Wyborowa Klapsa Pear oraz Malibu tworzyło integralną całość, która zasłużyła na pełne uznanie.

W dalszej kolejności miejsca w konkursie zajęli:

  1. Mariusz Grzesik – nagroda w wysokości 3 tys. pln
  2. Tomasz Chadryś – 2 tys. pln
  3. Leszek Górczyński
  4. Bartosz Baranowski
  5. Marcin Dąbek
  6. Sławomir Wiater
  7. Michał Strzelczyk
  8. Robert Borkowski
  9. Daniel Koguciuk

Dodatkową nagrodę "Dyplom od Dziennikarzy" przyznali przedstawiciele mediów.
W ich oczach również bezkonkurencyjny pozostał Krzysztof Drabik.

VI Otwarte Mistrzostwa Polski Barmanów W kategorii "Flair"

L.p. Imię, nazwisko Ocena Techniczna Ocena Degustacyjna Pouring Test Ogółem
1 Krzysztof Drabik 303 50 60 413
2 Mariusz Grzesik 230 50 60 340
3 Tomasz Chadryś 230 60 20 310
4 Leszek Górczyński 204 60 20 284
5 Bartosz Baranowski 213 50 20 283
6 Marcin Dąbek 214 50 0 264
7 Sławomir Wiater 150 30 60 240
8 Michał Strzelczyk 147 60 20 227
9 Robert Borkowski 153 50 20 223
10 Daniel Koguciuk 154 30 20 204

W godzinach wieczornych impreza przeniosła się do warszawskiego klubu Melodia, gdzie zaproszeni goście mogli degustować najbardziej wykwintne połączenia alkoholi z gamy trunków marki WYBOROWA. Główną bohaterka tego wieczoru była wódka Wyborowa Klapsa Pear - jedyna na świecie wódka o smaku gruszki, którą miksuje się w rytmie klapsa i wyznacza nowe trendy w sztuce przyrządzania koktajli.

Wyborowa Klapsa Pear to połączenie wyjątkowej soczystej, dojrzałej i słodkiej gruszki ze zdecydowanym, ale gładkim smakiem wódki klasy premium. Po degustacji smak i aromat pozostają na długo – dzięki technologii wspólnej destylacji aromatu owocowego i alkoholu. W związku z tym, że Wyborowa Klapsa Pear to pierwszy taki smak na świecie idealnie pasuje do kompozycji koktajlowych.

Lista cocktaili wytypowanych na Wyborowa Drinks Festiwal 2007 w kategorii Flair

1. Honey Inez

Szkło: Cocktail
Dekoracja: Twist z cytryny

40 ml Wyborowa Klapsa Pear
15 ml Becherovka
1 łyżka barmańska miodu
wyciśnięty sok z połówki cytryny

Wszystkie składniki wlewamy do szklanicy barmańskiej i dokładnie mieszamy. Następnie wrzucamy lód i energicznie mieszamy. Zawartość przelewamy poprzez sitko Dubble Strain do wcześniej schłodzonego kieliszka koktajlowego.

2. Pear Coffee

Szkło: Whisky
Dekoracja: pół plasterka cytryny wrzucona do środka

40 ml Wyborowa Klapsa Pear
10 ml likieru Kahlua
15 ml sok z cytryny
60 ml tłoczony sok z jabłek

Wszystkie składniki wlewamy do szejkera i dokładnie wstrząsamy. Następnie przelewamy do szkła wypełnionego lodem. Dekorujemy pół plasterkiem cytryny.

3. Klapsa Breeze

Szkło: Long Drink
Dekoracja: Cząstka limonki wyciśnięta i wrzucona do środka

40 ml Wyborowa Klapsa Pear
10 ml Malibu
80 ml sok Antonówka
60 ml sok żurawina

Do szkła typu long drink z lodem wlewamy do połowy sok Antonówka, następnie w szejkerze umieszczamy Wyborowa Klapsa Pear, Malibu i sok żurawinowy i dokładnie mieszamy. Całość delikatnie przelewamy do szkła z Antonówką tak, aby utworzyć 2 warstwy. Dekorujemy cząstką limonki wyciśniętej i wrzuconej do środka.

* * *
Wyborowa S.A. jest częścią międzynarodowego koncernu Pernod Ricard. Jest producentem m.in. wódki Wyborowa oraz luksusowej wódki klasy Super Premium – Wyborowa Exquisite. Ponadto, Wyborowa S.A. jest dystrybutorem takich alkoholi jak: whisky Chivas Regal, Ballantine’s, Jameson, Passport Scotch, koniak Martell, Gin Seagram’s,, rumy Maliku i Havana Club, Becherovka oraz australijskie wina Jacob’s Creek.

 

Fotorelacja w skrócie - więcej w zakładce galeria.