Tropical Summer Drinks 2007 - wyniki - relacja

Rok minął bardzo szybko i zanim wszyscy polscy barmani zdążyli wyjechać do pracy za granicę odbyła się kolejna VII edycja Tropical Summer Drinks - największej imprezy integracyjnej środowiska profesjonalnych barmanów w Polsce. Doskonała zabawa, liczne konkursy oraz prezentacje i krótkie szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe to wizytówka która jest wystarczającą zachętą aby dwustu barmanów i barmanek chciało spędzić wspólnie trzy dni w świetnie położonym ośrodku szkoleniowym wojsk lotniczych w Kiekrzu pod Poznaniem.Miejsce nieprzypadkowe albowiem nowy , poważny partner SPB - Kompania Piwowarska przygotowała szereg atrakcji dla uczestników barmańskiego zlotu których finałem był dzień zwiedzania poznańskiego browaru ( ponad stu uczestników ) jednego z najnowocześniejszych browarów w Europie.

Obok Firmy BOLS oraz grupy CEDC to właśnie Kompania Piwowarska udowodniła jak ważnym elementem kształtowania profesjonalnej obsługi konsumentów stanowią regularne szkolenia pogłębiające wiedzę i umiejętności młodych adeptów tego zawodu. Wspólny z SPB projekt szkoleniowy " Wiedza o piwie " jest niezwykle ważnym krokiem ku zmianom w tradycyjnym sposobie i kulturze spożywania piwa i innych napojów alkoholowych. Jak wiele jest jeszcze do zrobienia niec pokażą wyniki uzyskane przez zespoły biorące udział w konkursie klasycznym  "Team Work", gdzie wiele drużyn pogrzebało swoje szanse na zwycięstwo właśnie w zadaniu polegającym na prawidłowym , szybkim i eleganckim nalaniu dwóch piw z beczki.

Nie będę opisywał w szczegółach całej imprezy ( kogo nie było niech żałuje ) ale zainteresowanie szkoleniami z zakresu wiedzy sommelierskiej ( Centrum Wina ) , oraz najnowszych trendów w sztuce parzenia kawy ( barista B. Kołodziej - Firma Espresso ) było miłą niespodzianką dla organizatorów. Atmosferę tegorocznej edycji Tropical Summer Drinks niech oceniają sami uczestnicy a liczne zdjęcia ( patrz galeria zdjęć ) oraz film który przygotujemy na zimowy zlot narciarski będzie pamiątką na wiele,wiele lat.

Opisując konkursy barmanskie chciałbym zwrócić uwagę na kilka elementów które dla przyszłości tej imprezy są niezwykle istotne:

Konkurs Flair:

  • stosunkowo niska frekwencja oraz brak nowych twarzy i talentów które mogłyby konkurować z gwiazdami Teamu E.Dytko.
  • poza nielicznymi przypadkami integracja tej grupy z barmanami klasycznymi jest dość ograniczona.
  • talenty B. Baranowskiego oraz Mariusza Grzesika rozwijają się prawidłowo i myślę iż mają szansę zabłysnąć na arenie międzynarodowej.
  • udział niektórych barmanów flair w konkursie klasycznym jest najlepszym dowodem ich profesjonalizmu ( niektórzy znawcy tematu twierdzą iż tzw. Working Flair to dowód na to że technika flair to super szybka , elegancka i perfekcyjna forma obsługi konsumenta w barze.)

Konkurs klasyczny " Team Work ":

  • tegoroczne zadania konkursowe były dość trudne ale kategorie cobbler ( kompozycje na najwyższym poziomie ) i tęczówka praktycznie nie są obecne w polskich barach, a szkoda
  • również drinki bezalkoholowe - blenderowane które wzbudzały zachwyt publiczności są godne szerszej popularyzacji
  • doskonałe zgranie zespołow ( limit czasu nie nie został przekroczony przez nikogo z uczestników )
  • mimo szkolenia, liczne punkty karne za nieprofesjonalne lanie piwa z beczki ( nobody is perfect )

zacięta ale fair rywalizacja pomiędzy zespołami

Na zakończenie krótkiej relacji pragnę serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom TSD 2007 a w szczególności zespołom pracowników Firm partnerskich:
BOLS
CEDC
KAMPANIA PIWOWARSKA
NESTLE WATERS
COCA-COLA
MASPEX  (SOKI TYMBARK)
VICTORIA CYMES
PHILIP MORRIS

WYNIKI

tsd2007 fs tsd2007 kl

Fotorelacja w skrócie - więcej w zakładce galeria.

 

 

z barmańskim pozdrowieniem
R. Berent