Belvedere International Cocktail Competition - podsumowanie wyników

17 września w warszawskim klubie Foksal 19 odbyły się polskie eliminacje do Belvedere International Cocktail Competition 2007 – pierwszych, barmańskich mistrzostw świata Belvedere, których motywem przewodnim były Luxury Cocktails. W konkursie wzięło udział 30 uczestników – najlepszych barmanów i barmanek z całej Polski, którzy walczyli o awans do Wielkiego Finału w Londynie.

Zorganizowany po raz pierwszy w Polsce konkurs Belvedere International Cocktail Competiton okazał się dla uczestników wielkim wyzwaniem. Kategoria Luxury Cocktail sprawiła wszystkim niemałe problemy. – Zadanie nie jest proste – mówił Ryszard Berent Prezydent Polskiego Stowarzyszenia Barmanów, prowadzący imprezę – Do tej pory nikt nie odważył się zorganizować podobnego konkursu. Luxury Cocktail to sprawdzian nie tylko dla umiejętności barmańskich, ale przede wszystkim odzwierciedlenie niecodziennej innowacyjności i odwagi w dobieraniu składników komponowanego koktajlu. – dodaje.

Belvedere to przede wszystkim marka premium, o czym świadczy przynależność do grupy najbardziej prestiżowych produktów – Dom Perignon, Hennessy, Moët & Chandon, Veuve Clicquot, Dior, Kenzo, Chopard. To także marka wizjonerska - pierwsza na świecie wódka ekskluzywna. Te dwie cechy sprawiają, że Belvedere kreuje nowe trendy w świecie koktajli, a także wychodzi naprzeciw konsumentom, którzy poszukują nowych, zaskakujących kompozycji.

Podczas zawodów oceniano wiele elementów, m.in. fantazyjność udekorowania, ekskluzywność i niebanalność użytych składników, trafność nazwy, aromat i oczywiście smak. Każdy z uczestników miał do przygotowania dwa rodzaje koktajli: short i long drink. Jednak tylko kilka z nich wyróżniała oryginalność. Składniki takie, jak liście bazylii purpurowej, sok z aloesu, esencja z kwiatu głogu czy też rozmaryn są rzeczywiście unikalne, stosowane przez polskich barmanów niezwykle rzadko.

Umiejętności wszystkich barmanów oceniali profesjonalni sędziowie techniczni oraz jawnie głosujące jury degustacyjne, w którego składzie zasiedli członkowie Stowarzyszenia Barmanów Polskich, przedstawiciele koncernu LVMH, właściciela marki Belvedere, oraz dziennikarze i Celebrities m.in. Tomasz Prange-Barczyński i Kevin Aiston.

 Zwycięzcą okazał się Dawid Bujar z klubu Awangarda w Tychach. Jego short drink Paradise Lost i long drink Lost Island, zdobyły najwięcej punktów i uznanie obu komisji. Połączenie m.in. soku z passiflory, mleka kokosowego, Grand Marnier oraz oczywiście ekskluzywnej wódki Belvedere okazało się najbardziej trafnym wyborem.
Polski finalista weźmie udział w Wielkim Finale w Londynie, gdzie swoje umiejętności sprawdzą barmani z całego świata.

Na wyróżnienie zasłużyły koktajle Unique, Aga’ve oraz Dr Blacberry. Ich autorzy dołożyli wszelkich starań, aby kompozycja była odpowiednio wyważona, dobrane składniki najlepszej jakości, a dekoracja pełna klasy i stylu. Ułożona, na brzegu jednego z kieliszków, ostryga była istnym popisem kunsztu sztuki barmańskiej.

Finał Belvedere International Cocktail Competition rozpocznie się od wizyty finalistów w Polsce - kraju pochodzenia wódki Belvedere. Wszyscy uczestnicy odwiedzą widniejący na butelce Pałac Belweder w Warszawie, a także Polmos Żyrardów, gdzie Mistrzowie Destylarni tworzą Belvedere ze Złotego Dańkowskiego Żyta, rosnącego tylko na Mazowszu.

Następnie wszyscy polecą do Londynu, gdzie czekają na nich cztery nietypowe zadania, które sprawdzą ich kreatywność, innowacyjność, pracę w zespole oraz umiejętność tworzenia koktajli w taki sposób, aby podkreślały smak określonych potraw.

Pierwsze zadanie - Classic Cocktail Masterclass - oceniać będzie Peter Dorrelli Ex President Brytyjskiego Stowarzyszenia Barmanów, mistrz komponowania drinków, który przeszło 30 lat zgłębia tajniki tej sztuki. W tej kategorii, barmani będą prezentować pierwszy z konkursowych koktajli tzw. „Koktajl Klasyczny”.

Drugim wyzwaniem będzie Modern Mixology Masterclass, które poprowadzi Master Blender i twórca macerowanych wódek Belvedere - Elie Arnaud Denoix. Każdy z uczestników dostanie 30L na zakupy swoich własnych składników w słynnym londyńskim sklepie Selfridges. Barmani będą mieli 30 minut na przygotowanie i 5 minut na prezentację koktajlu. W skład jury wejdą Claire Smith – Belvedere Vodka Ambassador oraz sam Elie Arnaud.

Trzecia część – odbędzie się w jednym z najbardziej charakterystycznych punktów Londynu, The London Eye. W trakcie jednego okrążenia barmani, w parach , będą przygotowywać Long Drink i Martini Drink. Jury oceni ich kreatywność oraz pracę w grupie.

Ostatni etap to wyzwanie gastronomiczne. Uczestnicy zostaną wysłani do najlepszych londyńskich restauracji, w których pod okiem szefów kuchni nauczą się techniki łączenia  wykwintnych potraw i koktajli. Następnie wspólnie zaprezentują swoje pomysły przed jury. Oceniana będzie innowacyjność wykorzystanie niestandardowych składników, sposób przygotowania oraz oczywiście  doskonałość całej kompozycji.

Nagrodą dla zwycięzcy jest „Craft of the Cocktail”, 3 dniowy pobyt w Londynie lub Nowym Jorku dla dwóch osób, obejmujący 2 wieczory w klubach z Belvedere, voucher o wartości 1000L na zakupy w butikach Louis Vuitton, a także wyjątkowa butelka Belvedere zaprojektowana specjalnie przez Nataszę Law.

LP
Nr
startowy
Nazwisko Imię Lokal SPB/MH Punkty
1 40 Bujar Dawid Avangarda Tychy Piotrek 626
2 21 Sajnok Wioletta Jazzda Wrocław SPB 616
3 18 Godończuk Mariusz Marioteam Pruszcz Gd Krzysiek 603
4 24 Jabłoński Ireneusz Hotel Polichno Tomek 573
5 25 Urbańczyk Sławomir Magnum Pub, Bielsko-Biała SPB 555
6 2 Piekarczy Marcin Baila Club Szczecin SPB 555
7 20 Górski Maciej Paparazzi Warszawa Patryk 550
8 35 Zdunek Marcin Jazzda Wrocław SPB 543
9 31 Kamińska Marzena Chez Alexandre Warszawa SPB 520
10 12 Sobociński Marcin Stena Baltica Ferry SPB 512
11 34 Kucharski Robert Lava Club Opole SPB 510
12 36 Klejbor Paweł Hotel Bryza Jurata Krzysiek 503
13 38 Rybak Tomasz Jazzda Wrocław SPB 492
14 17 Małysa Mateusz Jazzda Wrocław SPB 480
15 11 Kazimierski Szymon Hotel Brovaria Poznań Tomek 480
16 15 Klimczak Roman Jazzda Wrocław SPB 471
17 23 Kołodziej Bartłomiej Secesja SPB 455
18 32 Widawski Marcin Hotel Polichno SPB 451
19 7 Woźniak Marcin Bristol Warszawa Patryk 445
20 8 Gogoliński Dariusz Club Nest Gniezno Tomek 428
21 19 Klekot Marcin Pasja Wrocław SPB 414
22 14 Szereda Paweł Hotel Belweder Ustroń SPB 413
23 10 Jacek Krzysztof Emforju Poznań Tomek 401
24 16 Pytko Łukasz Platinium Warszawa Patryk 398
25 29 Olesiejuk Artur Terminal Rzeszów SPB 397
26 37 Pełka Jacek Archibar Katowice SPB 379
27 13 Nawrot Marcin Jazzda Wrocław SPB 379
28 9 Rumiński Mateusz Hotel Belvedere Zakopane Piotrek 367
29 41 Kott Krzysztof Villa Uphagena Gdańsk Krzysiek 362
30 22 Dankowski Przemysław Foksal 19 Warszawa Patryk 329

 

Fotorelacja w skrócie - więcej w zakładce galeria.