Pilsner Urquell International Master Bartender of the Year 2007

W 2006 roku Kompania Piwowarska rozpoczęła program barmański Pilsner Urquell & You skierowany do barmanów i kelnerów w całej Polsce. Program ów opiera się na szkoleniach i konkursach pozwalających uczestnikom poszerzyć swoje wiadomości z zakresu produkcji piwa, sztuki nalewania i serwowania tego złocistego napoju.

W tym roku program barmański rozpoczął się już w maju. W 5 miastach Polski odbyły się szkolenia prowadzone przez specjalistów z zakresu browarnictwa. Jak wyglądały owe szkolenia mogliśmy się w pewnym stopniu przekonać na sierpniowym Tropcial Summer Drinks w Poznaniu. Uczestnikami krajowego finału konkursu Barman Roku Pilsner Urquell 2007 byli barmani, którzy przez kolejne 3 miesięcy uzyskali największą liczbę punktów w aktywnościach, które były zaliczane do punktacji konkursu o tytuł Barman Roku Pilsner Urquell 2007: m.in. test z wiedzy podsumowujący i szkolenie, badanie Tajemniczy Klient, test i aktywności on-line oraz raport z obsługi barmańskiej. Na tej podstawie wyłoniona została finałowa 40, która zmierzyła się w krajowym finale konkursu Barman Roku Pilsner Urquell 2007 w dniach 3-5 września w hotelu Leopolis w Krakowie.

Uczestnicy finału musieli wykazać się w 4 konkurencjach wiedzą o piwie Pilsner Urquell, znajomością jego właściwości sensorycznych, umiejętnością prawidłowego nalewania i serwowania oraz umiejętnościami z zakresu prezentacji. Tytuł Barmana Roku Pilsner Urquell 2007 oraz zaproszenie do Nowego Jorku na międzynarodowy finał konkursu o tytuł Master Bartender of the Year zdobyła Hanna Michalczyk.

Międzynarodowy finał konkursu odbył się w dniach 12-16 października w hotelu Tribeca Grand położonym w samym sercu Nowego Jorku na Manhattanie. W tym roku o tytuł walczyli barmani z 15 krajów: Belgii, Czech, Danii, Finlandii, Grecji, Izraela, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji, RPA, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Konkurs składał się z 3 części:

  • pisemny test z wiedzy o piwie Pilsner Urquell,
  • sprawdzenie umiejętności nalewania i serwowania,
  • indywidualna rozmowa z sędziami.

W skład jury weszli:

  • Vaclav Berka - czeski mistrz browarnictwa,
  • Ryan Johnson przedstawiciel koncernu SABMiller oraz marki Pilsner Urquell,
  • Alastair Gilmour autor licznych publikacji na temat piwa.

Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom wiedzy i umiejętności. Jednak najważniejsze dla jurorów okazały się pasja i miłość uczestników do swojego zawodu i piwa Pilsner Urquell.

Tutuł Pilsner Urquell International Master Bartender of the Year 2007 zdobył roprezentant Norwegii Erik Jönsson. Hanna Michalczyk, Braman Roku z Polski, zdbyła 2 miejsce, tracąc zaledwie 3 pkt do zwycięzcy. 3 miejsce natomiast zajęła reprezentantka Rosji Tatyana Neklyudova. Dodatkową atrakcją finału w Nowym Jorku było zaproszenie na galę rozdania nagród dla fotografów the Lucie Awards, których marka Pilsner Urquell jest głównym sponsorem. Limuzyny, galowe stroje, czerwone dywany i zapierające dech w piersiach zdjęcia to bez wątpienia niezapmnianie przeżycie dla kaźdego z uczestników.

Ze swojej strony kieruję gorące podziękowania do Kompanii Piwowarskiej za tę niezwykłą przygodę jaką mogłam przeżyć dzięki uczestnictwu w programie Pilsner Urquell & You. Niesamowita atmosfera, piękne miasto i, przede wszystkim, wspaniali ludzie z różnych zakątków świata, których poznałam to wszystko sprawiło, że opuszczałam Nowy Jork z łezką w oku. Natomiast Was, drodzy Koledzy i Koleżanki ze Stowarzyszenia, serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji programu Pilsner Urquell & You.

Z barmańskim pozdrowieniem
Hanna Michalczyk
Barman