Degustacja koniaków w Pod Łososiem

Dnia 24.01.2008 w Restauracji „Pod Łososiem” w Gdańsku, odbyła się degustacja koniaków małej rodzinnej Firmy Delamain, którego dystrybucją na polskim rynku zajmuje się firma partnerska Stowarzyszenia Polskich Barmanów - Centrum Wina.

Bardzo interesującą prezentację poprowadził gość specjalny przedstawiciel domu koniakowego z Francji – Oliver Jedeau. Wielu barmanów, uczestników tego spotkania uzyskało informacje z pierwszej ręki na temat tradycyjnej,wręcz rzemieślniczej metody produkcji i uszlachetniania tego wspaniałego destylatu.

Koniak, często określany jest mianem najszlachetniejszego ze wszystkich trunków na świecie.

Cognac Delamain pochodzi z samego serca regionu Cognac „Grand Champagne”. Staranna selekcja i doskonałe warunki dojrzewania w dużych dębowych beczkach „Limousin” nadają wyjątkowego charakteru i są gwarancją zachowania wysokiej jakości produktu.
Prawie 200-letnia historia istnienia Cognac Delamain sprawiła, że firma doceniana jest dziś przez koneserów szlachetnych trunków. Jest to niewielka  rodzinna firma i nie ma wsparcia marketingowego tak silnego jak duże koncerny, nie mniej jednak produkt broni się sam i jest znany na rynku światowym. A firmę wyróżnia też fakt, że nie produkuje koniaków młodszych od XO. Celem rodziny jest połączenie tradycji z nowoczesnymi wymogami produkcji, a to pozwala na wyprodukowanie trunku, który budzi respekt i poważanie.

Cognac Delamain jest dostępny na polskim rynku od 2006 roku i  cieszy się coraz większym zainteresowaniem koneserów.

 

Fotorelacja w skrócie - więcej w zakladce galeria