Jelinek Cup 2008 - zawody przyjażni 4 państw

W dniach 12-14 września w miejscowości Trojan w Bułgarii odbyła się piąta edycja konkursu barmańskiego "Jelinek Cup 2008" - zawodów barmańskich  zorganizowanych przez Stowarzyszenie Barmanów Słowacji dla czterech zaprzyjażnionych narodowych organizacji barmańskich z Czech, Bułgarii, Polski i Słowacji.

Tegoroczna impreza związana była z wizytą w słynnej na Bałkanach wytwórni trojanskiej śliwowicy produkowanej przez firmę Rudolf Jelinek. Polska reprezentacja składała się z 4 zawodników reprezentujących Okręg Południe, po dwóch w konkursie klasycznym ( Artur Olesiejuk, Daniel Ścierański) oraz w konkursie flair ( Bartosz Baranowski - "Kitek" oraz Mariusz Grzesik - "Kurczak" ).

Mimo iż wyniki w konkursie nie były sprawą najważniejszą należy odnotować fakt doskonale technicznie wykonanej pracy naszych klasyków ( Artur Olesiejuk to jeden z najlepiej technicznie wyszkolonych polskich barmanow )  oraz 3 miejsce Mariusza Grzesika w konkursie flair. Trudno oceniać pracę kolegów słowackich ( organizatorzy konkursu ) ale brak briefingu dla zawodników i sędziów przed zawodami , brak tabeli ostatecznych wyników , zmiany regulaminu konkursu w czasie jego trwania to drobne uchybienia bez wpływu na prawdziwie przyjacielską rywalizację . Jak wiadomo konkursy barmańskie są najlepszą szkołą dla uczestników a międzynarodowe konfrontacje służą przede wszystkim wymianie doświadczeń i nawiązywaniu nowych przyjażni . Czasami porażka jest lepszą lekcją barmańskiego profesjonalizmu niż budzące kontrowersje zwycięstwo. Dodatkową atrakcją dwudniowej imprezy było zwiedzanie zabytków miasta Trojan oraz wytwórni trojanskiej śliwowicy produktu najwyższej jakości ( cena butelki 25-letniej na lotnisku w Sofii to 67 EUR ) która została sprywatyzowana w roku 2003 i pod marką Rudolf Jelinek zdobywa rynki Europy i Stanów Zjednoczonych.

 

Fotorelacja

z barmańskim pozdrowieniem
R. Berent