Starigrad (Paklenica) International Cocktail Competition

W dniach  02.-04.12. 08.r.  w miejscowości  Starigrad w rejonie rezerwatu Paklenica odbyła się kolejna już  edycja międzynarodowego konkursu barmańskiego organizowanego przez Chorwackie Stowarzyszenie Barmanów (HUB),w skład  delegacji z Polski weszli Robert Dziadzko z klubu Vip w Zabrzu oraz Dawid Bujar reprezentujący  klub Awangarda w Tychach.

Konkurs organizowany od kilku lat jest doskonałą okazją do zacieśniania kontaktów pomiędzy barmanami z różnych zakątków Europy, w tym roku pojawili się m.in. Szwedzi, Włosi, Słoweńcy, Węgrzy, Czarnogórcy i inni.

Chorwacja powitała nas wspaniałą pogodą, temperatura około 15 stopni i piękne słońce było dla nas miłą odmianą. Chorwaci za miejsce organizacji konkursu wybrali luksusowy hotel Vicko położony w malowniczym miejscu nad wybrzeżem Adriatyku.

Po przyjeździe na miejsce i kilku godzinach odpoczynku udaliśmy się na konkurs który mimo małych niejasności (brak informacji w języku angielskim, zmiany w regulaminie) odbył się wyjątkowo sprawnie a należy zaznaczyć że startowało prawie pięćdziesięciu zawodników.
Kategoria long drink tak popularna wśród barmanów dała spore pole do popisu dla wszystkich zawodników konkursie a nam pozwoliła zaobserwować egzotyczne sposoby pracy niektórych zawodników.

Po konkursie odbyła się uroczysta kolacja w trakcie której przygrywał nam zespół składający się  w większości z Chorwackich barmanów , przyjazna atmosfera spowodowała że nasza delegacja nie miała większych problemów z wtopieniem się w otoczenie, śpiewu i śmiechu nie było końca.
Wczesnym rankiem tj. około południa udaliśmy się na zwiedzanie Zadaru, przepięknego miasta pamiętającego jeszcze czasy Rzymian, wracając Chorwaci zafundowali nam zwiedzanie rezerwatu Paklenica który sam w sobie  zapiera dech w piersiach.

Wieczorem po całym dniu wypełnionym atrakcjami spotkaliśmy się na uroczystej kolacji która to znowu zamieniła się w rozśpiewaną imprezę.
Nasze humory poprawiły się jeszcze bardziej po ogłoszeniu wyników, szóste miejsce Dawida i dwunaste Roberta potwierdziło wysoką pozycje polskiej szkoły barmańskiej, dodatkową nobilitacją dla naszej reprezentacji były obietnice zaproszeni Polaków w przyszłym roku na konkursy nie tylko do Chorwacji ale i Czarnogóry oraz Włoch.

Dodatkowo Robert został wyróżniony nagrodą za doskonały smak swojego koktajlu.
Następnego dnia o poranku pełni wrażeń po pobycie w Chorwacji udaliśmy się w pełną przygód podróż powrotną (przesyłamy gorące pozdrowienia dla służby autostradowej na pograniczu Słowenii i Austrii)

 

Fotorelacja

 

Z barmańskim pozdrowieniem
Dawid i Robert