Polska, biało-czerwoni - świetny występ polskich barmanów na Mistrzostwach Świata

Tegoroczna edycja Kongresu International Bartenders Association połączona z uroczystymi obchodami 100 - lecia Deutsche Barkeeper Union oraz Mistrzostwami Świata w kategorii classic oraz flair to niesamowity ciąg niezwykle ważnych i radosnych zdarzeń dla 11 osobowej polskiej reprezentacji Stowarzyszenia Polskich Barmanów.

Mimo iż jest to niemal nieprawdopodobne - Polska będzie organizatorem  jubileuszu - 60 lecia powstania I.B.A oraz gospodarzem 60 Kongresu tej największej na świecie organizacji zrzeszającej profesjonalnych barmanów z 55 krajów świata który odbędzie się w Warszawie w 2011 roku. To niezwykłe wyróżnienie oraz zaszczyt, jest dowodem na wysoką pozycję naszego Stowarzyszenia w międzynarodowej barmańskiej rodzinie. Wyniki polskich reprezentantów na przestrzeni ostatnich lat (trzy finały podczas MŚ w ostatnich 3 latach) to osiągnięcia których zazdroszczą nam potęgi światowego barmaństwa Francja,Włochy, Niemcy i Szwajcarzy których Stowarzyszenia zrzeszają kilkakrotnie więcej członków i gdzie kultura picia i sporządzania drinków i cocktaili ma kilkudziesięcioletnią tradycję.Wieka szkoda iż twórca polskiej szkoły miksologicznej Zdzisław T. Nowicki nie doczekał chwili kiedy jego największe marzenie aby cały świat barmański przyjechał do Polski stanie się faktem.

Prawie ośmiuset uczestników, barmanów, barmanek, przedstawicieli firm alkoholowych VIP-y ze świata polityki oraz filmu i muzyki rozrywkowej, kilka światowych stacji telewizyjnych (BBC oraz CNN nadały kilkuminutowe relacje) to przykład połączenia doskonałej niemieckiej organizacji oraz wysokiego prestiżu najstarszej na świecie barmańskiego stowarzyszenia DBU które wprowadziło nową formułę organizacji
Mistrzostw Świata (połączenie styłu classic oraz flair w finałowej gali). Tak świetnej organizacji barmańskich zawodów nie oglądaliśmy od wielu,wielu lat. Doskonałe tempo,emocje i na dodatek występy polskich reprezentantów Grzegorza Szumskiego oraz Bartka Baranowskiego dopingowanych przez liczną grupę polskich kibiców (podziękowania dla wszystkich którzy przyjechali do Berlina) to wielkie chwile polskiej szkoły barmaństwa.Piąte miejsce Grzegorza (6 pkt. zabrakło do podium) oraz ósma lokata Bartka to osobisty sukces obu młodych polskich reprezentantów. Gratulacje !!!!!!!!!!!!

Kilka refleksji na temat obrad 58 Kongresu.

Trzy nowe kraje członkowskie - Wietnam, Rumunia oraz Macedonia wzmacniają podstawy europejskiej reprezentacji w I.B.A.
Liczne zmiany w regulaminie zawodów barmańskich a w szczególności nowatorski system oceny degustacyjnej drinków przygotowywanych przez barmanów kategorii flair ma pozytywny wpływ na jakość, smak oraz wygląd drinków przygotowywanych podczas zawodów.
I.B.A jako lider i propagator wysokich standardów obowiązujących w świecie profesjonalnych barmanów zdecydowanie wspiera narodowe stowarzyszenia barmańskie we wszelkich działaniach na rzecz współpracy z przedstawicielami Associated Members (firmy alkoholowe oraz sponsorzy) albowiem to głowny cel działania na najbliższe lata.Otwiera to nowe horyzonty przed współpracą regionalną (EUROPA) która poprzez zacieśnianie współpracy szczegółnie poprzez wspólne programy i projekty szkoleniowe umocni pozycję członków barmańskich organizacji na międzynarodowym rynku pracy.

z barmańskim pozdrowieniem
Ryszard Berent