Mattoni Grand Drink 2009 - relacja

Mattoni Grand Drink 2009 – Międzynarodowy Konkurs Barmański jest organizowany przez Stowarzyszenie Czeskich Barmanów (CBA) już od trzynastu lat z rzędu. Głównym sponsorem jest producent doskonałej mineralnej wody "Karlovarske Mineralni Vody". Impreza jest zaliczana do prestiżowych i występuje w klasie: "PROFESSIONAL".

Każde Stowarzyszenie Barmanów, które należy do IBA ma prawo, by mianować jednego uczestnika. Dalej, każdy finalista Mistrzostw Świata Barmanów ( WCC) zorganizowanych przez IBA w roku 2009 ma możliwość, by uczestniczyć w konkursie bez eliminacji. Organizator konkursu rezerwuje prawo, by bezpośrednio mianować jakiegoś innego uczestnika.

W tym roku w składzie trzy osobowym ( Prezydent Stowarzyszenia Polskich Barmanów – Ryszard Berent, Bartosz Michalak – Zabrze, wielokrotny laureat konkursów barmańskich w Polsce i ja Grzegorz Szumski – Szczecin, tegoroczny finalista Mistrzostw Świata Barmanów w Berlinie),  reprezentującym Polskę mieliśmy okazję uczestniczyć w konkursie w pięknym czeskim mieście – Praga.

Celem konkursu było stworzenie oryginalnej receptury koktajlu, który miał spełniać kilka warunków:

  • musi zawierać co najmniej 10 cl wody mineralnej MATTONI,
  • nie może zawierać alkoholu,
  • jego wartość energetyczna nie może przekraczać 25 kcal /100 ml .

Te trzy argumenty powodują, że koktajl możemy śmiało nazwać dietetycznym.

No można powiedzieć nic trudnego, ale trudniej wykonać. Oprócz warunków powyżej, organizator zastrzegł sobie w regulaminie konkursu, że każdy uczestnik musi wykonać 6 porcji w 6 minut. Ponad połowa na 28 startujących barmanów i barmanek przekraczała czas. Ale to nie był największy problem, ponieważ stworzenie dietetycznego koktajlu o niepowtarzalnym smaku to nie lada gratka. Tym bardziej, że barman który wygrywa konkurs inkasuje nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 $ plus 5 000 $ dla Stowarzyszenia – jest o co walczyć!

Ja osobiście postawiłem na oryginalność i skomponowałem koktajl jabłkowo-imbirowy na kruszonym lodzie, gdzie zrobiłem dużą dekorację z arbuza cząstek jabłka i skórki melona, phisalis i twista ze skórki pomarańcza. Niestety nie miałem dużo szczęścia ponieważ zająłem 18 miejsce, ale i tak jestem bardzo z siebie dumny ponieważ reprezentując polskich barmanów nie zrobiłem żadnego błędu technicznego, jedyny punkt karny jaki dostałem to punkt za przekroczenie czasu ( 6 min i 5 sek.), widocznie zgubiła mnie rutyna. Bartek Michalak z Zabrza ukończył konkurs na miejscu 26, prawdopodobnie gdyby nie to że przekroczył znacznie czas byłby w pierwszej dziesiątce.
dsc03415     dsc03447     dsc03419

Reasumując konkurs i całą imprezę muszę przyznać z czystym sumieniem, że Czesi spisali się na medal. Jako gospodarze przyłożyli wielu starań aby te kilka dni spędzonych w Pradze zostały każdemu na długo w pamięci.    


Z barmańskim pozdrowieniem
Grzegorz Szumski - Szczecin

 

Fotorelacja