Baltic Drink Cup 2010 - relacja

W Stokholmie w Szwecji podczas największych targów gastronomicznych północnej Europy - Gatro Nord oraz Vinordic w dniu 21 kwietnia 2010 odbył się konkurs barmański Baltic Drink Cup 2010.

Dzięki przychylności i pomocy prezesa SPB Pana Ryszarda Berenta oraz moich Przełożonych, którzy stanęli na wysokości zadania, pomimo trudności związanych z dotarciem na miejsce, mogłem uczestniczyć w tej imprezie.

Na konkurs Baltic Drink Cup 2010 zaproszone zostały reprezentacje Finlandii, Niemiec, Estoni, Litwy, Danii, Rosji oraz Polski. Gospodarzem byli Szwedzi a dokładniej Swedish Bartenders Guild.

Formułą konkursu był start drużynowy, czyli w kategorii klasycznej i kategorii flair a suma zdobytych punktów stanowiła o zajętym miejscu. Nagrodą za pierwsze miejsce było 1000 Euro - tak więc było o co walczyć !!!!!!!!

Niestety chmury pyłu wulkanicznego unoszące się w powietrzu wstrzymały loty samolotów w całej Europie i wielu zawodników nie dotarła na konkurs - między innymi mój sympatyczny kolega Daniel Koguciuk - czołowy polski barman, który miał reprezentować nasz kraj w kategorii flair.
Do końca mieliśmy nadzieję, że uda nam się wystartować w pełnym - naszym składzie. Lecz z naturą nie dało się jeszcze nikomu wygrać i loty były nadal wstrzymane.

Ja dzięki przychylności Szwedzkich kolegów, a dokładnie prezydenta SBG Pana Mrtina Bergqvista wystartowałem w drużynie z kolegą ze Szwcji !!!!!!
Portfolio składników oraz wszystkie szczegóły związane z konkursem wszyscy zawodnicy poznali na odprawie - dokładnie godzinę przed startem. Głównymi sponsorami konkursu byli: Svensk Vodka, Josep Carton - likiery, Rose's - syropy bezalkoholowe oraz soki owocowe o bardzo ciekawych smakach( rabarbaru, agrestu itp.)Wykreowane drinki miały zawierać maksymalnie 6 składników  dostarczonych przez sponsorów. Czas na przygotowanie 3 porcji wynosił 5 min. Kategoria fancy drink, tylko barmani pracujący w stylu klasycznym przygotowywali long drinki, natomiast w kategorii flair short drinki.

Organizacja konkursu była na wysokim szwedzkim poziomie i przeprowadzona była w miłej koleżeńskiej, wesołej atmosferze !!!!!!
Ja z moim szwedzkim kolegą - który startował jako Polak umówiłem się, iż nasze drinki będą w kolorze czeronym i nazwa będzie podobna : APETTITA I i APETTITA II.

Na początku wystartowali barmani w stylu klasycznym, dopiero po nich prezentowali swoje programy barmani w stylu flair. Całość przebiegła bardzo sprawnie !!!

Zwycięzcami zostali Szwedzi, z kilkukrotnym mistrzem Szwecji w kategorii flair Johannesem Kinchem, który będzie reprezentował Szwecję na mistrzostwach świata w Singapurze, zgarniając główną nagrodę - 1000 Euro. Gratulacje, ale.... gdyby był Daniel napewno nie oddałby pierwszego miejsca bez walki !!!!! Ja wraz z moim Szwedzkim - Polakiem zajeliśmy miejsce w pierwszej trójce !!!!!!!

Cała impreza była na bardzo wysokim poziomie, a same targi Gasto Nord i Vinordic to naprawdę wielkie - mimo szwedzkiej prostoty i "ikea-owskiego" stylu, przedsięwzięcie naszej branży . Myślę iż organizatorzy podobnych imprez targowych w Polsce powinni wyciągać wnioski i przenosić sprawdzone rozwiązania na krajowy rynek targów branży alkoholowej


Z barmańskim pozdrowieniem
Marcin Sobociński