Relacja z NCC 2010 Classic Staatsmeisterschaft

NCC 2010 Classic Staatsmeisterschaft – Velden ( Austria ) czyli Międzynarodowy konkurs barmański w stylu klasycznym oraz narodowe eliminacje dla austriackich barmanów na ICC 2010 w Singapurze.

W dniach 06-08.06.2010 na zaproszenie Prezydenta ?BU ( Austriackie Stowarzyszenie Barmanów ) Alexandra Radlowskiego delegacja z Polski w składzie Wojciech Urbański- barman, Bartosz Michaluk- barman oraz Jarosław Barnaś jako opiekun i reprezentant Polskiego Prezydenta SPB mieli okazję do zaprezentowania swoich barmańskich umiejętności na międzynarodowym konkursie barmanów.

W malowniczej miejscowości Velden na południu Austrii w okolicach Villach i Klagenfurtu został znakomicie przygotowany i zorganizowany wraz z lokalnymi sponsorami konkurs międzynarodowy dla barmanów klasycznych.

Bardzo malownicze miasteczko nad jeziorem Wörthersee położone niedaleko narciarskiego ośrodka Villach (ok. 20 km) przywitało nas wspaniałą słoneczną pogodą z iście letnimi temperaturami. Pierwszego dnia , po przybyciu na miejsce zostaliśmy zakwaterowani w sześciogwiazdkowym, przepięknym hotelu „Schloss Velden A Capella Hotel”, którego położenie nad samym jeziorem było dodatkowym atutem tego luksusowego i zarazem stylowego hotelu. To malownicze miasteczko na każdym kroku wieczornego zwiedzania zaskakiwało nas swoją wielobarwnością przytulnych restauracji i pubów, w których miło można było spędzić czas praktycznie do białego rana.

Następnego dnia po śniadaniu zostaliśmy zaproszeni na prywatną łódź motorową firmy Martini, którą to zabrano nas na wycieczkę po jeziorze aż do Klagenfurtu (ok. 60 km przejażdżki po jeziorze w obie strony!)

Po południu barmani z ośmiu krajów ( Austria, Polska, Słowenia, Czechy, Włochy, Węgry , Niemcy i Chorwacja ) wzięli udział w zmaganiach, których efektem miał być najlepszy i najbardziej finezyjnie udekorowany long drink przygotowywany w czterech porcjach. I tutaj muszę podzielić się ze wszystkimi cenną uwagą, od której to, jak się później okazało, uzależniona została pozycja naszych barmanów. Pomijając fakt, że odprawa techniczna przed konkursem (międzynarodowym!) dla wszystkich uczestników odbyła się w języku niemieckim ( sam konkurs został oparty oczywiście o reguły IBA ), to niekwestionowaną niespodzianką okazała się dość nowa jak się dowiedziałem później zasada składania ( komponowania ) dekoracji na przygotowalni w ramach regulaminowych 15 minut, ale tylko w ograniczonym , niekompletnym stanie. Pozostałe elementy dekoracji należało złożyć na scenie podczas występu w ramach 7 minut przeznaczonych na zrobienie czterech porcji long drinka!

Oczywiście ze względu na ograniczone możliwości posługiwania się językiem niemieckim przez naszą ekipę oraz niezbyt chętnie udzielane nam informacje w j. angielskim nasi zawodnicy na starcie już mieli przyznane po 20 punktów karnych od sędziów technicznych z przygotowalni właśnie za nieprawidłowe skomponowanie swoich dekoracji.

Nie zważając jednak uwagi na tak srogie potraktowanie nasi dzielni uczestnicy, a w szczególności Wojtek Urbański z Krakowa pokazał swoją mistrzowską klasę zajmując 4 miejsce spośród 33 zawodników i dodatkowo odbierając główną i jedyną nagrodę – puchar za najlepszą technikę wykonania drinka oraz pracę na barze!!!

Po zakończonych występach wszystkich barmanów, odbyły się dodatkowo późnym wieczorem eliminacje do ICC w Singapurze dla sześciu najlepszych barmanów austriackich wyłonionych podczas pierwszego wspólnego konkursu. Tym razem we wspaniałej restauracji/pubie o nazwie „Monkey Circus” walczyli sami barmani z Austrii o ten niewątpliwy zaszczyt reprezentowania swego kraju na światowych zawodach barmańskich podczas IBA Kongres w Singapurze.

Mnie również spotkał zaszczyt podczas owych eliminacji , kiedy to zostałem zaproszony do grona sędziów degustacyjnych oceniających drinki sześciu najlepszych barmanów z Austrii.

Po zakończeniu wszystkich przewidzianych programem uroczystości , wraz z pozostałymi barmanami i osobami towarzyszącymi bawiliśmy się do późnych godzin nocnych racząc się drinkami przygotowywanymi na produktach sponsorów takich jak RedBull, Monin, Diageo, Bacardi-Martini, Topspirit, Pago-soki, S.Pellegrino, Rauch-soki , Mozart Distillerie i innych.

Na zakończenie cała nasza trójka chciała by bardzo podziękować za zaproszenie Prezydentowi Austriackiego Stowarzyszenia Barmanów – Alexowi Radlowskiemu i całej ekipie z tego Stowarzyszenia za opiekę , wspaniałą imprezę , ale też i za kolejne cenne doświadczenia .

Podziękowania należą się również naszemu Prezydentowi SPB - Ryszardowi Berentowi za zaufanie i wydelegowanie nas na ten konkurs. Podziękowania należą się jeszcze Krystynie za pomoc w dotarciu do celu oraz Pyniowi, który raczył nas swym specyficznym żartem przez cały pobyt.

 

Z barmańskim pozdrowieniem
Jarosław Barnaś – Sekretarz okr. Południowego SPB

 

Fotorelacja w skrócie - więcej w zakladce galeria