Pierwszy Polak Chevalier Ordre des Coteaux de Champagne

Z wielką przyjemnością i dumą pragnę przybliżyć Wam Drogie Koleżanki i Koledzy doniosłe wydarzenie jakie miało miejsce 2 lipca br. w restauracji Jersey Potteries na brytyjskiej wyspie Jersey.

Jego bohaterem stał się nasz wieloletni kolega, członek SPB i mój bliski kolega Rafał Banach z Mrągowa, który od kilku lat mieszka wraz z rodziną i pracuje w tym pięknym zakątku Europy. Tam też mieliśmy ostatnio okazję spotkać się, a nawet trochę popracować.

Rafał został pierwszym Polakiem, który dostąpił zaszczytu przystąpienia do elitarnej organizacji skupiającej wybitnych znawców wina. W jej szeregi zapraszani- wybierani są sommelierzy, restauratorzy oraz osobistości kultury i polityki, a wszystkich łączy jedna pasja: zamiłowanie i doskonała znajomość  win najwyższej jakości.  Członkowie tejże organizacji są po prostu koneserami  wina.

ORDRE DES COTEAUX DE CHAMPAGNE - ambasador Champagne na świecie - to organizacja, która powstała w XVII wieku po to aby zajmować się głównie promowaniem win z Szampanii, dbaniem o zachowanie oryginalności produkcji tego wyjątkowego wina oraz krzewieniem dobrych obyczajów związanych ze sposobem podawania i stosowania szampana. Rafał od wielu lat pasjonuje się winem, a w szczególności szampanem. Ciągle pogłębia swoją wiedzę w tej materii, odwiedzając różne miejsca, w których produkuje się ten trunek.  Jako osoba pełniąca obowiązki menadżera renomowanej restauracji ma ku temu bardzo dobre warunki gdyż tam  zajmuje się przede wszystkim serwisem i obrotem wina.

Posiada sporą kolekcję wybornych win i drobiazgów  związanych z winem, a szczególnie z szampanem ( wiem co mówię byłem u niego na kolacji ?)

Postawa Rafała jest warta wyróżnienia, gdyż przebywając od lat poza granicami Polski jest żywo zainteresowany i na bieżąco śledzi to co dzieje się w Stowarzyszeniu Polskich Barmanów  i nie zapomniał o swoich korzeniach i przyjaciołach.
Żywię głęboką nadzieję, że w przyszłości Rafał będzie miał okazję do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z polskimi barmanami. Być może w naszym kraju, podobnie jak na Jersey, powstanie ambasada   Ordre des Coteaux de Champagne, a Rafał zostanie jej pierwszym ambasadorem.

Na Twoje ręce Monsieur Rafale Banach, w imieniu członków SPB oraz własnym składam  serdeczne gratulacje i życzenia dalszego rozwoju oraz pomyślności w życiu osobistym.

Drogi kolego jesteś naszą dumą i radością ! Jesteś prawdziwym rycerzem polskiej gastronomii.

 

Z wyrazami uznania

Kanclerz Konfraterni Polskich Barmanów Mistrzów
Bogdan Gałuszka
Ps.


Dla zainteresowanych organizacją ORDRE DES COTEAUX DE CHAMPAGNE zapraszam na ich stronę: www.ordredescoteaux.com

 

Fotorelacja w skrócie - więcej w zakladce galeria