Grzegorz Szumski - zwycięzcą prestiżowej kategorii 'najlepsza technika pracy' na MŚ

"Grzegorz Szumski - zwycięzcą prestiżowej kategorii 'najlepsza technika pracy' na Mistrzostwach Świata" - relacja z 59 Kongresu I. B. A oraz MŚ - Singapur 2010.
Staropolskie porzekadło - wszystko co się żle zaczyna, dobrze się kończy - było mottem przewodnim 17 osobowej polskiej reprezentacji na 59 KongresieInternational Bartenders Association który odbył się w dniach 22. 11 - 27. 11 w słynnym Stamford Swiss Hotel w Singapurze.

Już wylot z Warszawy opóźniony o prawie dwie godziny (strajk personelu Air France) i superekspresowa przesiadka na lotnisku im. Charlesa de Gaulla w Paryżu,
pokazały iż szczęście jest ważnym elementem sukcesu jaki reprezentacja Stowarzyszenia Polskich Barmanów odniosła w dalekiej Azji.
Tylko kilkanaście minut większe opóźnienie lotu i dwa dni spędzone w Paryżu pokrzyżowałoby wszystkie plany związane z udziałem SPB w najważniejszym od wielu lat Kongresie I. B. A.

Prezentacja Warszawy - miasta gospodarza jubileuszu 60- lecia istnienia największej na świecie organizacji barmańskiej oraz przyszłorocznych Mistrzostw Świata, udział 2 polskich barmanów w prestiżowym John Whyte Course (Łukasz Wójcik, Adrian Wawszczak), spotkanie z ambasadorem RP w Singapurze oraz doskonały start Grzegorza w konkursie klasycznym to polskie akcenty które przyniosły wiele radości i satysfakcji naszej reprezentacji.

Obrady Kongresu (R,Berent, D. Kosiorek) skoncentrowały się na omawianiu propozycji R. Busmana w sprawie "nowego formatu " rozgrywania WCC, prezentacji nowych programów szkoleniowych pod sztandarami IBA - barista oraz sommelier, organizacji w maju 2011 na Tenerife turnieju barmańskiego EUROPA - PANAMERICA, podniesieniu składki członkowskiej oraz prezentacji Warszawy jako miasta organizatora przyszłorocznych Mistrzostw Świata (Hotel Hilton 23. 10. - 27. 10. 2011)Nowi członkowie międzynarodowej rodziny barmańskiej to Ekwador oraz Chiny Zaproszeni obserwatorzy to Korea Płd , Meksyk, Boliwia oraz księstwo Monaco.

Pierwszy dzien konkursowy to 8 godzinny maraton barmanów stylu flair. 47 uczestników niezbyt wysoki poziom konkursu, brak wielkich nazwisk na liście startowej oraz zdecydowana dominacja zawodników z Ameryki Południowej (zupełnie bezkonkurencyjny Juan Pablo Santiago -godny następca Oribe) oraz niezbyt przekonujący występ brytyjskiego czarnego konia Toma Dyer, to cała historia przeżywającego małą stagnację stylu flair podczas tegorocznych MŚ.

Całkiem udany występ Polaka Mariusza Grzesika (program niezbyt trudny technicznie lecz wykonany bez upadku) który niejako na własne życzenie stracił szansę na miejsce w dziesiątce (przekroczenie czasu o 4 s, oraz użycie niedozwolonej w regulaminie konkursu flary z konfetti). Dobre samopoczucie i atmosfera w drużynie pomagała drugiemu z polskich reprezentantów przygotować się do rywalizacji z 52 reprezentantami z całego świata w konkursie klasycznym. Tak jak w latach ubiegłych należało wygrać swoją rundę aby zapewnić sobie miejsce w ściśłym finale. Plan minimum został wykonany i Grzegorz Szumski po raz drugi (w Berlinie był 5) zapewnił Polsce występ w ścisłym finale, wśród 15 najlepszych. Doskonały drink oraz efektowna dekoracja dało 6 miejsce w generalnej kalsyfikacji, jednak najlepsze informacje usłyszeliśmy podczas ceremonii wręczania dyplomów i pucharów zwycięzcom... " Efficiency Prize - the best technical skills goes to Mr. Grzegorz Szumski from Poland " - marzeniem każdego barmana na świecie jest otrzymać tę nagrodę z rąk Jorge Pereiry szefa komórki EDC centrum szkoleniowego przy I. B. A.

Dodając do tego wszystkiego niezwykle ciepłe słowa Prezydenta Stowarzyszenia Barmanów i Sommelierów Singapuru p. Mac Lee o polskich młodych barmanach uczestniczących w prestiżowym kursie JWC mamy pełen obraz niezwykle udanego dla naszego Stowarzyszenia pobytu w Singapurze.

Ceremonia przekazania flagi I. B. A polskiej reprezentacji oraz obecność polskiego ambasadora p. Waldemara Dubaniowskiego wraz z małżonką podczas uroczystej Galii kończącej 59 Kongres I. B. A to niezwykłe wydarzenie będące spełnieniem marzeń Z. T. Nowickiego którego mamy w pamięci i któremu dedykujemy sukces Polskiego Stowarzyszenia w kontekście organizacji jubileuszu 60- lecia istnienia I. B. A oraz  Mistrzostw Świata w Warszawie w 2011 roku.


z. barmańskim pozdrowieniem
Ryszard Berent