13th International Finlandia Vodka Cup Finals

W dniach 01.02.2011-04.02.2011  w arktycznej ojczyźnie Finlandia® Vodka  odbył się światowy finał konkursu barmańskiego 13th International Finlandia Vodka Cup Finals.

W tym roku 32 barmanów z całego świata przystąpiło do rywalizacji o miano najlepszego wśród najlepszych z poszczególnych finałów krajowych edycji Finlandia Vodka Cup.

Na początek przywitał nas wszystkich mróz oraz nieprawdopodobne ilości śniegu!

Po przyjeździe do hotelu wszyscy uczestnicy zaproszeni zostali na Finlandia Taste Training, gdzie mieliśmy możliwość spróbowania i porównania produktów

Finlandia Vodka w klasycznej formie oraz na podstawie sporządzonych koktajli.

Wyczerpujący dzień zakończyła kolacja, podczas której zawodnicy z różnych krajów mieli możliwość zintegrowania się przy fantastycznych drinkach serwowanych za barem. Nie ominęła nas tez sesja fotograficzna na potrzeby konkursu.
Kolejny dzień to konkurs barmański ale zanim to nastąpiło, wszyscy uczestniczyliśmy w  Finlandia Finnishing School. Szkolenie prowadzone przez światowych ambasadorów marki Pekka Pellinen oraz  Markku Raittinen pokazało nam jak wiele można skomponować niecodziennych koktajli w naszych barach przy udziale wódki Finlandia, wyjaśniło zarys historyczny tego trunku oraz sposób produkcji. Z ciekawostek podano, że właśnie w Polsce jest największa sprzedaż Finlandia Vodka w skali całego świata!!! Przebijamy takie potęgi gospodarcze jak Rosja czy USA…. tylko nie wiem czy się z tego powodu cieszyć czy smucić.

No i nastał czas konkursu. Zabrano nas do Lainio Snow Village, małej wioski gdzie miały miejsce zawody… i pewnie nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że konkurs przeprowadzony był w Igloo a cały hotel był ze śniegu i lodu…
Aby zniwelować napięcie, które towarzyszyło startującym, wzięliśmy udział w przejażdżce skuterami po prerii a nieco później przy ognisku piliśmy już „rozgrzewającą” herbatkę.

Następnie nadszedł czas przygotowania się do konkursu i same zawody. W minusowej temperaturze i niecodziennej aranżacji 32 barmanów musiało przygotować najpierw short drinka, później long drink a na samym końcu Quick Mix, pudło z finlandzkimi rarytasami i specjałami. Wszyscy musieli skomponować 5 shotów.

Prowadzenie konkursu i sam jego przebieg był bardzo sprawny i szybki. Warto dodać, że nie było sędziów i punktacji technicznej.

Wieczorem wykwintna kolacja i ogłoszenie wyników. I miejsce zajął reprezentant Rumunii Gabriel Eduard Glisca zaś moja skromna osoba uplasowała się na 5 miejscu.

Podsumowując całość chciałbym określić ten wyjazd jako wspaniałą przygodę i doskonałą możliwość sprawdzenia swoich umiejętności na tle innych barmanów z całego świata. No i co najważniejsze, takie momenty w życiu każdego barmana dodają dużo pewności siebie oraz ogromnego kopniaka!!!

Podziękowania dla Brown Forman Polska i Krzyśka Cichonia za możliwość zwiedzenia pięknej Laponii oraz wzięcia udziału w tym jednym z najbardziej prestiżowych konkursów na naszym globie.

 

Z barmańskim pozdrowieniem
Robert Dziacko

 

Fotorelacja w skrócie - więcej w zakladce galeria