Warsztaty rumowe już za nami

Zgodnie z zapowiedzią, 11-go maja w Poznańskiej Akademii Barmanów odbyły się warsztaty rumowe. Wzięło w nich udział 17os. w tym 3 osoby z innych okręgów SPB. Omawiane były rumy różnych producentów, nie zawsze dostępne w Polsce.

Na początku, korzystając z okazji spotkania członków okręgu zachodniego SPB, poprosiliśmy Monikę Krzemieniewską o zrelacjonowanie "na gorąco" pobytu na szkoleniu JWC w Wenecji. Obserwując z boku dało się zauważyć pewien żal w spojrzeniach pozostałych słuchaczy, że to nie oni wygrali Tymbark Drink's Festiwal w Krynicy w marcu, w którym główną nagrodą był wyjazd do Wenecji.

Potem przystąpiliśmy do realizacji programu przewidzianego na cały dzień.

Szkolenie poprowadził master bartender Darek Kosiorek. Prezentacja multimedialna obejmowała zagadnienia z zakresu towaroznawstwa i teorii miksologii.

Omawiane było 16 różnych rumów, min. Bacardi, Havana, Dictador, Pampero, El Dorado, Myer's, a także ciewostki takie jak rum agricole z Martyniki, czy blend rumu z Niemiec, a nawet mało znany barmanom trzeci rum na świecie rodem z Indii - Old Monk.

Oczywiście alkoholi wirtualnie nie powinno sie poznawać stąd miała miejsce degustacja i praktyczne zastosowanie tych rumów w miksologii. Przygotowywane były standardy na różnych rumach w celu rzeczywistego porównania smaków i trafności doboru konkretnego rumu.

W trakcie całodziennego spotkania zapewniono dla uczestników obiad, tak by aperitif nikomu nie zaszkodził, a szkolenie zostało zapamiętane.
Na koniec organizator wręczył wszystkim przygotowane certyfikaty ze szkolenia, a cała grupa zgodnie zadeklarowała chęć udziału w następnych warsztatach.
Zatem do zobaczenia przy okazji następnych, prawdopodobnie jałowcowych warsztatów. Szczegóły wkrótce.

 

Z barmańskim pozdrowieniem
master bartender
Darek Kosiorek