Warsztaty dla profesjonalistów Kraków 04 maja 2011

Witajcie Koleżanki i Koledzy Barmani !

Pragnę podzielić się z Wami krótką informacją i refleksją na temat „Warsztatów dla profesjonalistów”,  które odbyły się, w gościnnym dla naszej organizacji, Hotelu Hilton Garden Inn w Krakowie w dniu 4 maja br.

W pierwszej kolejności pragnę podziękować Panu Rafałowi Kuczyńskiemu - GM Hotelu Hilton oraz Panu Przemysławowi Radomskiemu - F&B Managerowi, za udostępnienie obiektu w celu przeprowadzenia pierwszej sesji oraz wszystkim pracownikom Restauracji „Globe” w Hotelu Hilton, która jest jedyną restauracją w Polsce rekomendowaną przez SPB.

Dziękuję wszystkim za życzliwość i okazaną pomoc.

Przygotowanie warsztatów zajęło nam dosyć sporo czasu, uważam jednak, że wysiłek się opłacił! Prezentację i jej prowadzenie zawdzięczamy koledze Dawidowi Typa, który w bardzo profesjonalny i stanowczy(!) sposób podszedł do tematu. Dawid, dla tych, którzy być może o tym nie wiedzą, jest absolwentem John Whyte The Elite Bartenders Course w Singapurze. Należy do grona doświadczonych barmanów i wykładowców. Mówiąc szczerze, jestem pod ogromnym wrażeniem jego umiejętności i wiedzy. Mam nadzieję, że kolejne spotkania, odbędą się na równie wysokim poziomie.

Temat pierwszego spotkania brzmiał:

”KLASYCZNY KONKURS BARMAŃSKI, SZTUKA DLA SZTUKI, CZY COŚ ZNACZNIE WIĘCEJ”

Dawid w bardzo fachowy i merytoryczny sposób udowodnił, że klasyczny konkurs barmański to jednak coś znacznie więcej! Kto mógł uczestniczyć w spotkaniu, ten z pewnością wiele z niego wyniósł. Ja osobiście, odebrałem warsztaty jako bardzo ciekawe doświadczenie i z niecierpliwością oczekuję na następne edycje. W pierwszej edycji wzięło udział 16 uczestników i wydaje mi się, że udział w kolejnych uznają za obowiązkowy.
Korzystając z okazji chciałbym zaprosić na przyszłe warsztaty i zaapelować o wzięcie udziału w tych zajęciach oraz zainteresowanie większej grupy barmanów, zwłaszcza tych młodych, którzy myślą o udziale w konkursach i zawodach barmańskich.

Koledzy bardzo się cieszę, że wielu z Was ma ambicje zdobywać laury w konkursach  krajowych i zagranicznych. Dobrze wiecie, że czasami można liczyć na przypadek lub szczęście, ale solidne przygotowanie to podstawa w pracy profesjonalnego barmana i w tej sytuacji opłaca się znacznie bardziej! Tak się dzieje, o czym świadczą bardzo dobre wyniki naszych reprezentantów. Osiągnięcia młodszych kolegów napawają nas - starszych barmanów - szczerą dumą i radością. To dobre owoce wieloletniej pracy i poświęcenia się dla wartości zaszczepionych przez Zdzisława T. Nowickiego.

My, którzy mieliśmy wyjątkową okazję uczestniczenia w jego kursach, jak również obcowania z nim i czerpania z jego bogatej osobowości, widzimy jak ważna jest elementarna praca i poświęcenie dla środowiska polskich barmanów. Jestem pewien, że Zdzisław byłby bardzo dumny z tego co dzieje się obecnie w naszej organizacji.
Powodem do radości i satysfakcji z plonów ciężkiej pracy jest nie tylko zbliżający się międzynarodowy kongres IBA, którego organizację nam powierzono, ale także coraz większe zainteresowanie dużej grupy młodych i ambitnych barmanów, którzy dzięki doświadczonej kadrze szkoleniowej stanowią grono dobrze przygotowanych zawodników. Cieszę się, że tacy członkowie jak Dawid reprezentują tę grupę. Dzięki takim osobom jak nasz Kolega, ja oraz moi rówieśnicy, możemy spokojnie zacząć myśleć o emeryturze.

Drogie koleżanki i koledzy, w czasach ostrej konkurencji i bezwzględnej selekcji na rynku pracy, jesteśmy przedstawicielami liczącej się organizacji barmańskiej. Wielu spośród członków SPB postrzega się jako wybitnych fachowców. Jeżeli macie tylko okazję aby szlifować swoje umiejętności zawodowe oraz nabierać większego doświadczenia to bardzo Was do tego zachęcam.


Bogdan Gałuszka
Prezes Okręgu Południowego
Stowarzyszenia Polskich Barmanów