Relacja z 33 international cocktail competition BLED-CUP

Już po raz kolejny polska reprezentacja miała zaszczyt uczestniczyć w bardzo prestiżowym międzynarodowym konkursie barmańskim, który jak co roku  odbywa się w malowniczym zakątku europy na północy Słowenii w mieście Bled.

Bled – miejscowość turystyczna w północno-zachodniej Słowenii, nad jeziorem Bled u podnóża Alp, 45 km od granicy z Austrią i Włochami.

Bled liczy ponad 5 tys. mieszkańców, w sezonie przyjmuje do 4 tys. turystów. Atrakcją turystyczną jest bliskość Alp, jezioro z wyspą, na której znajduje się kościół oraz gorące źródła, z których woda zasila lecznicze baseny. W pobliżu miejscowości znajduje się Triglawski Park Narodowy oraz pole golfowe.

W dniach 16-19.05.2011 odbył się konkurs Bled cup w ,którym wzieło udział ponad czterdziestu barmanów z dziesięciu  państw europy,(Estonia, Finland, Switzerland, Italy, Austria, Czech Republic, Poland, Hungary, Croatia and Slovenia) w tym także polska reprezentacja w składzie:

  • Wojtek Urbański - klasyk
  • Piotr Kot - flair
  • Piotr Smolarz- delegat

Zmagania zaczeliśmy drugiego dnia po południu ,ponieważ w godzinach rannych odbył się słoweński konkurs barmański szkół gastronomicznych.

Wystąpiło w nim 8 zespołów z 6 szkół,i muszę przyznać ,iż poziomem nie odbiegał dużo od zmagań profesjonalistów.

My zaczeliśmy występ od  konkursu klasycznego w kategorii after dinner i już od początku było wiadomo kto rozdaje karty w tych zawodach,ponieważ występ Wojtka Urbańskiego podniósł wszystkim adrenalinę i to już podczas robienia dekoracji(w nowym strylu przed wejściem na scenę przy widowni) i podczas robienia drinka także nie zawiódł i mimo że faworytami byli słoweńcy to właśnie Wojtek zdobył pierwsze miejsce w tym konkursie.

Wieczorem odbył się konkurs fler w,którym wystartowało 11 zawodników i mimo że występ naszego kolegii Piotra Kota był udany to zajął on 7 miejsce.Zwyciężył oczywiście przedstawiciel gospodarzy chociaż faworytem wszystkich obecnych był włoch.

Dnia następnego odbył się konkurs klasyczny w kategorii  Sparkling cocktail i tu już nie było niespodzianek wszystkie miejsca na podium podzielili między siebie gospodarze.

Przy tej okazji chciałbym w imieniu moim i kolegów  podziękować za umożliwienie nam uczestnictwa w tym fascynującym wydarzeniu.

 

Z barmańskim pozdrowieniem
Piotr Smolarz

 

Fotorelacja w skrócie - więcej w zakladce galeria