Co działo się podczas : Tropical Trendy Drinks 2011

Głównym partnerem tegorocznego letniego meetingu SPB była podobnie jak przez ostatnie kilka lat Kompania Piwowarska.

By zaznaczyć swą obecność w środowisku polskich barmanów prócz wszechobecnych banerów i piwa Tyskie dla uczestników zlotu przygotowano prezentację na temat dbałości firmy o jakość serwowanego w gastronomii piwa beczkowego. Jest to kluczowe zadanie KP, które od lat wraz z SPB jest realizowane na wielu płaszczyznach współpracy. Dla sześciu rekomendowanych przez SPB szkół prowadzących profesjonalne kursy I Stopnia wg Akademii Mixologii Z. T. Nowickiego Norbert Gajb i Łukasz Solarski (osoby odpowiedzialne za szkolenia i kontakty ze stowarzyszeniem) wręczyli nowe programy szkoleniowe i rekomendacje. Nowy program związany  jest głównie z n marką Tyskie i zastępuje realizowany od kilku lat program oparty na marce Pilsner Urquell.

Odbyły się również krótkie prezentacje naszych wieloletnich i niezawodnych partnerów tj. Centrum Wina z nowym produktem Wódka J. A. Baczewski oraz  Philip Morris.

Odbyło się również spotkanie szkoleniowe dla barmanów pragnących  rozwijać własne umiejętności pod kątem startu w międzynarodowych konkursach barmańskich. Prezentacje na temat przygotowania się w sposób profesjonalny do międzynarodowych zawodów poprowadził kol. Dawid Typa absolwent John Whyte The Elite Bartenders Course w Singapurze. Jest również doświadczonym barmoanem I zawodnikiem SPB.

Jak co roku podczas kilku dni pobytu w Kołobrzegu odbyły się konkursy barmańskie. Ze względu na jesienny światowy kongres IBA, który odbędzie się w W-wie, a którego jesteśmy gospodarzami, tegoroczny konkurs eliminacyjny mający wyłonić reprezentantów Polski  do WCC odbył się właśnie  w Kołobrzegu.

Eliminacje odbyły się w trochę zmienionej formule niż do tej pory. Zmiany dotyczą samego sposobu przeprowadzenia konkursu jaki i przygotowania napojów mieszanych oraz dekoracji. Wynika to z faktu wprowadzenia przez IBA nowych zasad. Na obecnym konkursie udało się wprowadzić część zmian ale tegoroczny WCC odbędzie się już w zupełnie nowej formule. Zainteresowanych nowymi regulaminami odsyłam na www. iba-world.com. Jak można było zauważyć zaakceptowanie nowych zasad dla wielu barmanów będzie stanowiło jeszcze problem przynajmniej przez jakiś czas. Uważam, że są one jak najbardziej zasadne i potrzebne a same zawody stają się bardziej przejrzyste ale zarazem chyba trochę trudniejsze.

W konkurencji napój mieszny klasyczny w kategorii „Long Drink” wystartowało 30 zawodników. Mieliśmy okazję podziwiać kunszt i doświadczenie wielu doświadczonych zawodników ale i również determinację i wolę walki wielu młodych barmanów. Szczerze muszę przyznać, że konkurencja trudna i wymagająca. Największym „wrogiem” zawodników okazał się czas co akurat dla mnie nie było zaskoczeniem. Jak sądzę barmani zbyt mało poświęcają przed zawodami na treningu i walkę z czasem. Wynik zawodów zaskoczył prawdopodobnie wszystkich. Kolejny już trzeci raz z rzędu SPB  w WCC będzie reprezentował Grzegorz Szumski! Bardzo się cieszę z tego powody, gdyż doświadczenie jakie posiada pozwoli mu na łatwiejsze poruszanie się w zawiłościach konkurencji z a zwłaszcza panować nad stresem. Tytuł najlepszego na świecie za technikę pracy zobowiązuje do jeszcze bardziej wytężonej pracy. W starcie Grzegorza pokładamy wielkie nadzieje na jak najlepszą pozycję Polski w tym najważniejszym dla środowiska barmańskiego na świecie konkursie.

W dniu 27 czerwca odbył się konkurs eliminacyjny w kategorii flair w zawodach swoich sił spróbowało 6 zawodników a najlepszym okazał się Marek Posłuszny.

WYNIKI KONKURSU:

  FINAŁ   Ocena degustacyjna          
Lp. Imię Nazwisko I II III IV TOTAL: wrażenie
5 Grzegorz Szumski 26 32 20 30 108  
4 Damian Łebek 29 28 27 15 99  
2 Krzysztof Pykosz 25 27 21 19 92 14
3 Robert Dziacko 26 19 27 20 92 12
6 Rafał Nawrot 16 29 29 18 92 14
1 Bartosz Michaluk 22 23 23 18 86  

 

  Flair   Ocena degustacyjna    
Lp. Imię Nazwisko Degustacja Technika TOTAL:
1 Marek Posłuszny 96 530 626
2 Krzysztof Drabik Łebek 78 498 576
3 Tomasz Gajewski 64 409 473
4 Daniel Koguciuk 71 337 408
5 Bartosz Baranowski 56 321 377
6 Michał Korcz 60 258 318