Jelinek CUP 2011

11.ročník RUDOLF JELÍNEK CUP 2011

Witam Was wszystkich!

Tak to już XI edycja tego konkursu!

Nasza reprezentacja z powodzeniem bierze w niej udział już od kilku lat. Tegoroczne zmagania barmanów w krajów w których czeska firma Jelinek posiada swoją dystrybucję odbyły się w Bukareszcie.

Konkurs odbył się w hotelu RIN Grand Hotel (część klasyczna) natomiast kategoria flair została przeprowadzona w jednyn z najlepszych klubów w Bukareszcie.
Chciałbym się podzielić miomi spostrzeżeniami na temat klubów i rozrywki w tym Mieście. To, że Bukareszt od dawna uważany jest za europejską stolicę muzyki klubowej to raczej nic nowego ale doświadczyć tego osobiście to bardzo ciekawe przeżycie. Jestem pod wrażeniem poziomu usług w lokalach, wystroju, atmosfery, muzyki zwłaszcza tej na żywo. Dawno nie widziałem tak dobrej zabawy, świetnie prosperujących lokali i całych „stad“ cudownych dzieczyn! (Nie przypuszczałem, że w Rumunii są takie piękne kobiety). Miasto i jego klimat przypomina mi trochę początek lat 90-tych w Polsce ale kluby, restauracje śmiem twierdzić, że nas wyprzedzają. Co ciekawe wcale nie jest tam tanio a knajpki od rana tętnią życiem.  Jeśli ktoś miałby pomysł na dobrą zabawę to wyjazd na weekend do Bukareszu z pewnością będzie dobrą decyzją.
Wracając do konkursu...

W tym roku reprezentant Polski nie wystartował w kategorii flair a szkoda. Poziom był bardzo wsoki i było no co popatrzeć. Pierwsze miejsce przypadło jednemu z barmanów  flair reprezentujących gospodarzy .

Natomiast w kalasycznym konkrsie Krzystof Pykosz doświadczony barman z Krakowa zajął III miejsce! Grupa barmanów klasycznych nie była zbyt liczna wystartowało  ich 7. Z  Czech, Słowacji, Polski, Rumunii i Bułgari. To właśnie zawodnik z Bułgarii zajoł I miejsce (w konkursie WCC w Singapurze w 2010 roku był III). Na miejscu II uplasował się również wysokiej klacy barman z Czech.  Poziom zawodów bardzo wysoki i tym bardziej cieszymy się z medalowej pozycji Krzystofa. Barmani przygotowywali po 5 drinków w kategorii short drink (after dinner) i 5 long drink. Składnikiem obowiązkowym były: Plum likér 18% RUDOLF JELÍNEK  (doskonały jedyny likier śliwkowy) oraz Hruškovice wiliams RUDOLF JELÍNEK (czyli niezwykle łagodna gruszkowica produkowana ze wspaniałych gruszek uprawianych w Chile gdzie firma posiada również własną destylarnię). Na wykonanie obu kreacji barmani mieli łącznie 12 minut, dekoracje przygotowywali według nowej formuły IBA.

Podczas konkursów każdy z naszej delegacji miał swoje zadania, Krzysztof intensywnie walczył z czasem i trudną konkurencją. Bartek Gawlak-Kubik był jurorem technicznym a mnie oraz prezydentom pozostałych organizacji narodowych biorących udział w konkursie organizatorzy wyznaczyli miejsce w komisji degustacyjnej. Praca przyjemna ale odpowiedzialna a sposób sędziowania był bardzo klarowny. Uważam konkurs za bardzo ciekawe doświadczenie w którym warto wziąć udział. Pozostaje nam czekać na zaproszenie ze strony naszych czeskich i słowackich kolegów w przyszłym roku. Być może XII edycja RUDOLF JELÍNEK CUP 2012 odbędzie się znów w Polsce?

 

Z barmańskim pozdrowieniem
Bogdan Gałuszka
Prezes okręgu południowego

 

Fotorelacja w skrócie - więcej w zakladce galeria