Finlandia Vodka Cup 2011 Live Event

Pod takim tytułem odbyła się XII edycja tego wspaniałego, o najdłuższej tradycji, konkursu barmańskiego organizowanego w Polsce. Poza nazwą zmianie uległa również tegoroczna forma przeprowadzania eliminacji.

Organizatorzy zrezygnowali z dotychczasowego sposobu wyłaniania grupy finalistów w lokalnych konkursach. W ich miejsce wprowadzono rejestrację e-mailową, a weryfikacją nadesłanych zgłoszeń oraz receptur zajmowała się specjalna komórka specjalistów firmy Brown Forman w Finlandii. Po zapoznaniu się z nadesłanymi recepturami wytypowano 20 barmanów z Polski, którzy wzięli udział w wielkim finale Finlandia Vodka Cup 2011 Live Event, który odbył się w niedzielę 11 grudnia br. w Klubie Soho Factory w Warszawie.

Uczestnicy barmańskich zmagań w pierwszej edycji wykonali wcześniej zakwalifikowany napój mieszany, typu long drink, własnej kompozycji. Natomiast w drugiej rundzie w kategorii „Quick Mix”, tak jak w poprzedniej edycji, otrzymali boxy, z których odnaleźli kilkanaście ingrediencji, a następnie mogli je wykorzystać do sporządzenia napoju w dowolnej kategorii „ad hock”. W tajemniczych skrzynkach znajdowały się między innymi: soki owocowe, świeże owoce, zioła, likiery oraz oczywiście, wódki Finlandia. W tej konkurencji, barmani zostali poddani trudnej próbie umiejętności komponowania napojów, sprawdzenia własnego profesjonalizmu oraz radzenia sobie ze stresem.

Wieloosobowy zespół organizacyjny pracowników Brown Forman Polska, pod przywództwem  National On-Trade Managera Krzysztofa  Cichonia, w sposób perfekcyjny przygotował i poprowadził finałowe zmagania. Zawody rozegrano błyskawicznie dzięki rewelacyjnie przygotowanemu barowi, który rozstawiony na dwóch poziomach umożliwił start wszystkim zawodnikom równocześnie. Przy tej okazji pragnę nadmienić, iż zaplecze również zostało przygotowane bardzo profesjonalnie przez firmę Mande Agency Marcina Marczuka.

Chciałbym podziękować wszystkim członkom Stowarzyszenia Polskich Barmanów, którzy zaangażowali się w tegoroczną edycję konkursu. A mianowicie tym, którzy uczestniczyli w zmaganiach konkursowych, jak również tym 20 doświadczonym członkom i Master Bartenderom, którzy pełnili funkcję jurorów. Współpraca z SPB i Brown- Forman Polska ma już bardzo długą tradycję.  Od 1997 roku, podczas I edycji konkursu Finlandia Vodka Cup, SPB wspiera swą pracą i doświadczeniem organizatorów.

Tak profesjonalnie przygotowane zawody oraz prestiż dla startujących sprawiają, że  konkurs ten zawsze jest oczekiwanym wydarzeniem w środowisku polskich barmanów. Mam nadzieję, że również w tym kolejnym już „kryzysowym” roku, to wydarzenie zaowocuje umocnieniem marki Finlandia Vodka na polskim rynku gastronomiczno-hotelarskim.

Zwycięzcą tegorocznej XII edycji Finlandia Vodka Cup został młody barman Krzysztof Rathnau z Cocktail Baru i Clubu „ Zła Kobieta” w Spopcie!  Krzysztofowi  z całego serca gratulujemy i życzymy równie udanego startu podczas ogólnoświatowego finału konkursu, który odbędzie się na przełomie stycznia i lutego w Finlandii (Laponia). Mocno trzymamy kciuki i liczymy na kolejne sukcesy polskich barmanów na arenie międzynarodowej.
Zachęcam bardzo gorąco do umieszczania w ofercie barów, w których pracujecie na co dzień zwycięskich drinków waszych kolegów. W ten sposób, propagując nowe kreacje napojów mieszanych swoim gościom, realizujecie podstawową ideę  profesjonalnej miksologii.

Podaję autorów i receptury drinków, które znalazły się na szczycie ogólnej klasyfikacji:

I miejsce

Krzysztof Rathnau  „Zła Kobieta” Sopot

„Rose Marie”

 4 cl Finlandia® Tangerine Fusion
2 cl De Kuyper Sour Rhubarb
1 cl domowego syropu z rozmarynu
4 cl świeżego soku pomarańczowego
4 cl soku z lychee
kawałek świeżego mango
15 cl Schweppes Ginger Ale

II miejce

Adan Nikścin  „Casa To Tu” Warszawa

„Apple Pielove”

5 cl Finlandia® Mango Vodka
2 cl De Kuyper Triple sec
10 cl przecieru z brzoskwini
2 cl soku z limonki
5 cl soku pomarańczowego
2 cl syropu jabłkowego

III miejsce

Marcin Sobociński Stena Line – Stena Spirit Ferry Gdy

“Suomi Bunga-Bunga”

4 cl Finlandia 101°
2 cl Chambord Liquer
2 cl syropu Monin Blueberry
4 cl soku żurawinowego
dash syropu limonkowo-różanego
Moet & Chandon Champagne

 

Z barmańskim pozdrowieniem
Bogdan Gałuszka

 

Fotorelacja w skrócie - więcej w zakladce galeria