Młody polski barman Krzysztof Rathnau członek SPB - zwycięzcą Finlandia Vodka Cup 2011

W dniach 31.01-2.02 bieżącego roku odbył się w Helsinkach światowy finał konkursu barmańskiego Finlandia Vodka Cup. Do rywalizacji stanęło 23 zawodników z całego świata, w tym z dalekich RPA i Tajlandii. O wysokim poziomie barmańskim zawodów świadczyła obecność wielu utytułowanych barmanów, w tym mistrza świata IBA z 2010 roku, Mario Hofferera, a zawody sędziowali między innymi Michael Butt, Kevin Armstrong oraz Pekka Pellinen.

Pierwszego dnia na zawodników czekała nie lada niespodzianka. Zwyczajne szkolenie z tastingu nowego produktu Brown-Forman, jakim jest wódka klasy super-premium - Finlandia Platinum, zamieniło się w pierwszy etap konkursu, jakim był Quick Mix. Zadaniem zawodników było przygotowanie martini na bazi Finlandii Platinum oraz maksymalnie trzech innych składników, znajdujących się w przygotowanych wcześniej mystery boxach. Najlepsza okazała się Norweżka, zajmując w tej kategorii pierwsze miejsce zarówno w ocenie publiczności, jak i sędziów, a polski zawodnik Krzysztof Rathnau zajął w tej kategorii 2 miejsce. Wszyscy barmani przygotowywali swoje koktajle w bardzo ciężkich warunkach, na tarasie cocktail-baru Grotesk, przy temperaturze -30 stopni Celsjusza.

Drugiego dnia konkursu barmani przygotowywali swoje koktajle w kategoriach Aperitif i Long Drink, już w zaciszu ciepłego fortu, na wyspie Suomenlinna, nieopodal Helsinek. Na przygotowanie swoich koktajli barmani mieli po 7 minut, a wcześniej 30 minut na przygotowanie dekoracji. W Aperitifie bezkonkurencyjny okazał się Fin Jarkko Isukka,  w Long Drinku nagrodę publiczności otrzymał Rachmad Raditya z Dubaju, a nagrodę jury otrzymał Rumun Adrei Todosi. Polski barman zajął w tych kategoriach odpowiednio 13 i 6 miejsce. Ostatecznie po podliczeniu punktów ze wszystkich trzech kategorii 3 miejsce zajął Łotysz Pavel Lehkoduh, drugie Jarkko Isukka, a pierwsze Polak Krzysztof Rathnau. Główną nagrodą było 15 tysięcy dolarów oraz butelka wódki Finlandii Platinum z oznaczeniem 001. Wszystkim barmanom serdecznie gratulujemy!