Tropical Trendy Drinks 2012 - relacja

Za Nami kolejna edycja letniego zlotu członków Stowarzyszenia Polskich Barmanów, Tropical Trendy Drinks 2012. Tym razem impreza połączona  została z finałem konkursu Tymbark Drinks Festiwal 2012 w którym startowali finaliści poszczególnych edycji regionalnych Warsztatów  Firmy Tymbark, prowadzonych i zaprojektowanych przez nieocenionego członka SPB  Wojtka Urbańskiego. Niecodzienne miejsce jakim okazał się nowy  prom pasażersko-samochodowy Stena Spirit łączący Gdynię z Karlskroną  , dodało przy pięknej pogodzie wielu niezapomnianych emocji. Pracownicy armatora dołożyli wszelkich starań aby od  momentu wejścia na statek, wszyscy uczestnicy zlotu poczuli się komfortowo.

Świetna kuchnia i obsługa w czasie kolacji powitalnej połączona z welcome drinkami w postaci nowej marki piw Książęce ( Złote Pszeniczne, Czerwony Lager i Ciemne Łagodne ) zafundowanych przez jednego ze sponsorów tytularnych Tropical Trendy Drinks 2012 Kompanii Piwowarskiej, wprawiła wszystkich w doskonały  nastrój. Udzielił się on następnie podczas  wieczornego  konkursu Tymbark Drinks Festiwal 2012 ( skończyliśmy o 01.30 ). Wyrównany przebieg wyłonił zwycięzcę, niezwykle utytułowanego i utalentowanego Grzegorza Szumskiego z Okręgu Północnego SPB który odebrał nagrodę główną , prestiżowy kurs barmański " John Whyte Course " organizowany we Włoszech na wiosnę 2013 roku. Akcentem kończącym pierwszy dzień zmagań była wspólna zabawa w klubie nocnym C-View, gdzie w taneczny nastrój wprawiał DJ Onion oraz drinki  przygotowane na bazie ingrediencji partnerów SPB z firm  alkoholowych  Wyborowa S.A., Sobieski Dystrybucja, , Brown Forman, Centrum Wina.

Drugi dzień rejsu zaczęliśmy od śniadania w restauracji bufetowej, gdzie przez okna mogliśmy podziwiać malownicze wejście do portu Karlskrona w południowej Szwecji. Atrakcją turystyczną naszej wyprawy była wycieczka autokarowa po okolicach Karlskrony i okręgu Blekinge ( Centrum Karlskrony jest wpisane na listę światowego dziedzictwa dóbr kultury).

Niezwykle ciekawe okazały się także popołudniowe prezentacje firmowe, zorganizowane w barach i salach konferencyjnych. Ciekawa propozycja stworzenia tzw. Relax Room to wspólne dzieło firm Centrum Wina i Palarnie.pl. Kolejna wspólna  prezentacja produktów firm Monin,  baristów  z Cafetaminy oraz Hamilton Beach, to pełen ekspresji i profesjonalizmu panel szkoleniowy. Sale konferencyjne opanowały natomiast firmy Victoria Cymes ( urocze hostessy serwowały pyszne drinki na bazie produktów firmowych), oraz Giffard ( bardzo ciekawe smaki syropów ).

Po raz drugi pyszny bufet kolacyjny, podczas którego serwowano nowość spod znaku firmy Jack Daniels o smaku miodowym okazał się powodem do wspaniałego nastroju.

Niezwykle barwny i ciepło przyjęty przez międzynarodową publiczność konkurs " Team Work " w ramach Tropical Trendy Drinks 2012, pokazał że ta forma zabawy w połączeniu z profesjonalizmem warta jest kontynuowania. Gratulacje dla zwyciezców , oraz specjalna nagroda w postaci owacji na stojąco dla ekipy barmanów Stena Spirit za niezwykły show w strojach ratowniczych to przyjemne akcenty tego wieczoru zakończone wspólną zabawą do białego rana.

Dyplomy dla uczestników , puchary dla zwycięzców oraz  liczne nagrody ( losowanie biletów na wrześniowy koncert Jenifer Lopez w Ergo Arenie  , profesjonalny blender Hamilton Beach) ufundowane przez sponsorów były przyjemnym zwieńczeniem naszego zlotu  Pożegnaniom w porcie Gdynia po przycumowaniu  statku i zejściu na ląd nie było końca.

Jeszcze raz wielkie podziękowania dla firm sponsorujących te wydarzenia, pracowników firmy Stena Line oraz szczególnie dla kolegów i koleżanek z Zarządu Głównego.

Dziekujemy także za udzial w Tropical Trendy Drinks 2012, nowemu Partnerowi SPB, firmie www.stack-cup.pl , która wprowadza na rynek HoReCa nowy produkt jakim są plastikowe kufle do napojów (szczególnie piwa). Jest to produkt do wielokrotnego użycia, z możliwością zastosowania reklamowego logo każdej firmy. Ciekawy, opatentowany pomysł rozpowszechniony w Stanach Zjednoczonych, zdobywa rynek europejski szczególnie na imprezach masowych.

Specjalne podziękowania dla Firmy Nestle Waters za przygotowanie pakietu produktów wody Perier i Vittel na potrzeby konkursów .

Osobiste podziękowanie dla Darka Kosiorka i Piotra Dziadkowca, którzy wykonali tytaniczną prace przy współorganizacji imprezy.

 

   spb-nagl1

Sponsorzy główni:

tymark_logo_1936    logo_kp

Firmy partnerskie:

monin_logotyp giffard-logo sobieski_dystrybucja_logo  wyborowa_salogo_small
  finest_call_-_premium_cocktail_mixes-logo
 
  hbc
 
 
 
 
logo_stenaline
 
  victoria_cymes
 
 
palarnie-logo
 
logosawex
 
  nestle_waters
 
 
 finlandia  centrum_wina
 ksiazece  lech

 

Z barmańskim pozdrowieniem,
Jarosław Zyguła
Okręg Połnocny.

Zapraszamy do Galerii