"Europa spotyka się w Tallinie " - I.B.A European Meeting -Talinn 01.-04.05.2013

Na zaproszenie EBA  do Talilina zjechało 31 prezydentów reprezentujących europejską część International Bartenders Association aby przygotować i omówić plan działań  na najbliższe lata . Pod przewodnictwem Rona Busmana został nakreślony niezwykle ambitny program rozwoju i umocnienia pozycji europejskiej reprezentacji tej największej na świecie organizacji skupiającej profesjonalnych barmanów.

Spotkanie miało charakter konsultacyjno-koncepcyjny oparty o niezwykle bogate doświadczenie europejskich Stowarzyszeń w zakresie współpracy z Associate Members - firmami z branży alkoholowej w kształtowaniu europejskiej kultury spożywania napojów alkoholowych.Efektem dwudniowych obrad było wiele ciekawych projektów których część została przekazana poszczególnym krajom członkowskim do realizacji.

Polska uzyskała niezwykle odpowiedzialną rolę przygotowania i realizacji nowego formatu konkursu barmańskiego o randze Mistrzostw Europy .Wspólnie z kolegami z Rosji oraz Danii przygotowujemy po raz pierwszy w historii IBA konkurs barmański którego założeniem będzie weryfikacja profesjonalnych umiejętności barmana,a nie jak dotychczas zdolności miksologicznych w kreowaniu nowych receptur drinków i cocktaili.Niezwykłym wyróżnieniem dla Stowarzyszenia Polskich Barmanów jest przekazanie Polsce kompetencji organizacji w roku 2014 konfrerencji oraz I oficjalnych Mistrzostw Europy rozgrywanych wg nowej formuły.

Myślę iż jest to dowód uznania dla naszej organizacji za perfekcyjną pracę podczas 60 I.B.A Meeting w roku 2011  której echa do dzisiaj pobrzmiewają w kuluarach spotkań IBA.

Polskim akcentem estońskich obrad było również poparcie naszej propozycji stworzenia niezależnej komórki zajmującej się edukacją profesjonalnych sędziów zawodów barmanskich albowiem poziom sędziowania wielu konkursów nawet rangi międzynarodowej budzi kontrowersje. Począwszy od tegorocznego kongresu IBA w Pradze odbędą się cykliczne warsztaty  szkoleniowe pod auspicjami AIBES (włoskie stowarzyszenie barmanów) które pozwolą na poszerzenie i weryfikację wiedzy i umiejętności jurorów .

Wiele czasu poświęciliśmy na znalezienie właściwych rozwiązań w zakresie komunikacji zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz IBA . Efektem jest decyzja o realizacji transmisji internetowej (live) z Mistrzostw Świata z Pragi oraz wypracowanie modelu transmisji internetowych w przyszłości.

Pepe Dioni - prezydent reprezentujący Hiszpanię zapoczątkował dyskusję na temat nowej kategorii drinków we współczesnej miksologii tzw. innovation drinks - rozwijających formułę fancy drinks w kierunku braku jakichkolwiek ograniczeń dotyczących ingrediencji oraz technik przyrządzania . Formuła ta rozszerza portfolio składników o wszelkie indywidualnie przygotowywane przez barmanów nalewy, napary, infuzje, mieszanki aromatów i smaków.Zobaczymy czy trend który pojawił się dość niespodziewanie z USA przetrwa próbę czasu i na stałe zagosci w europejskiej kulturze miksologicznej.

Podsumowując spotkanie w Tallinie należy podkreślić niezwykłą gościnność i perfekcyjną organizację ( Margit Kikas - kobieta Prezydent na czele EBA żartowała  iż starała się podnieść poprzeczkę ponad " polish level " z Warszawy ) oparta o niezwykle sprawną grupę młodych estońskich barmanów zrzeszonych w EBA.
Dla miłośników "turystyki barowej" Tallinn jest miejscem niezwykłym, gdzie historia i tradycja miesza się ze skandynawską prostotą formy i nowoczesnością architektury  barów, winiarni, klubów z żywa muzyka, oraz restauracji na najwyższym europejskim poziomie. Serdecznie polecam!!!!!!!!!!!!!

 

z barmańskim pozdrowieniem
Ryszard Berent