The Elite Bartenders Course (JWC) Bisciegle, Bari, Włochy 2013  relacja

International Bartenders Association od wielu lat zajmuje się edukacją i szkoleniem, którego celem jest ujednolicenie standardów i popularyzacja prawidłowej, profesjonalnej pracy za barem w każdym miejscu na świecie.

Dlatego też w tym roku odbyła się kolejna edycja “Elite Bartenders Course Europe” 2013. Ten kurs jest idealny dla barmanów, którzy chcą poprawić swoje umiejętności zawodowe. Zwykle są to uczestnicy, którzy mają kilka lat doświadczenia zawodowego pracy i propagują w swoich państwach prawidłowe cechy barmana, który cały czas rozwija swoje umiejętności przekładając je na codzienną prace.

W każdym przypadku aby móc uczestniczyć w takim kursie niezbędna jest rekomendacja Prezydenta Stowarzyszenia Barmanów z danego państwa. Jest to o tyle istotne, że nie ma tam ludzi z przypadku. W tym roku na kursie byli barmani, menagerowie barów i asystenci dyrektorów pięciogwiazdkowych hoteli z najlepszych miejsc na świecie. Oprócz delegatów z Estonii, Szwecji, Finlandii, Słowenii, Włoch, Holandii, czy Hiszpanii byli też adepci z Singapuru, Szwajcarii, Dani i oczywiście Polski.

Podczas kursu można było pogłębić swoją wiedzę na takie tematy:

  • świadomość i skutki związane z używaniem i nadużywaniem napojów alkoholowych,
  • praktyczna wiedza z win, wódek i likierów dostępnych na rynku międzynarodowym, w tym także  miejsce ich produkcji i jakość produktu,
  • różnice i typy napojów alkoholowych i bez alkoholowych powszechnie sprzedawanych w barach na całym świecie,
  • przedstawienie i przekazanie uczestnikom odpowiednich umiejętności, aby przygotować, wymieszać i podawać różne rodzaje napojów,
  • nauka komponowania nowych cocktaili zgodnie z zasadami miksologii,
  • zapoznanie z podstawowymi wytycznymi dotyczącymi pracy za barem,
  • nauka procedur kontrolnych ,
  • kontrola kosztów i tworzenie listy napojów,
  • nauka teoretyczna w zakresie układania biznes planu

Oprócz  zajęć rozpoczynających się codziennie o godzinie 9.00, podczas których zgłębialiśmy wiedzę teoretyczna i praktyczną, mieliśmy codziennie niezapowiedziane egzaminy i testy.
Każdy uczestnik kursu zdobywał codziennie punkty, które w rezultacie decydowały o możliwości podejścia do egzaminu. Poza tym wszyscy byli podzielenie na grupy, co miało pokazać i uświadomić nam jak niełatwą czynnością jest praca w grupach z ludźmi których się nie zna, którzy maja różne przyzwyczajenia i standardy pracy. To wszystko wpływało na dodatkową ocenę za prace w grupie.

W tym roku poziom wiedzy kursantów był niesamowicie wysoki, wszystkie zajęcia były prowadzone z niezwykłą starannością przy aktywnym udziale i dyskusji wszystkich uczestników.

Miałem zaszczyt być w grupie z Holendrem, Włoszką i Singapurczykiem gdzie kumulując nasze wysiłki i rozmyślnie pracując w grupie podejmując rozsądne decyzje zdobyliśmy nagrodę ,, Best Team,,. Prawdopodobnie uzyskaliśmy jeden z najwyższych wyników za prace zespołową, co jest bardzo dużym wyróżnieniem dla mnie i Stowarzyszenia Barmanów z państwa z którego pochodzi oddelegowany barman.

Uczestnictwo w The Elite Bartenders Course - John White Cours to bardzo istotny moment w mojej edukacji barmańskiej. Podczas kursu poznałem wiele ciekawych osób z całego świata, mam na myśli zarówno wykładowców jak i samych kursantów. Mogłem wymienić swoje doświadczenie i rozmawiać na temat różnorodnych sposobów pracy. Poznałem i zobaczyłem nowe sposoby na temat mówienia o pracy zawodowej barmana.
Dziś już wiem, że z całą pewnością jest to kolejny ważny krok w dążeniu do bycia najlepszym w tym co robie…

Szansę uczestnictwa w JWC zawdzięczam członkostwu w SPB, firmie Tymbark, która była głównym sponsorem tegorocznego wyjazdu, a przede wszystkim Prezesowi Stowarzyszenia Polskich Barmanów – Panu Ryszardowi Berent, który swoją osobowością sprawia, że gdziekolwiek bym nie był na świecie mogę godnie powiedzieć, że jestem członkiem Stowarzyszenia Polskich Barmanów należącego do International Bartenders Association  .

Chciałbym również podziękować moim serdecznym przyjaciołom: Wojtkowi Urbańskiemu – przedstawicielowi firmy Tymbark, wybitnemu barmanowi, laureatowi wielu konkursów światowych za pomoc w merytorycznym przygotowaniu do kursu oraz Łukaszowi Wójcikowi – wspaniałemu barmanowi z przeogromnym doświadczeniem i wielką wiedzą, który zawsze podkręca mnie do maksimum tak, aby cel został osiągnięty.

Zdecydowanie polecam i dziękuję za te wakacje, dzięki którym zrozumiałem że w świecie barmańskim nie istnieje czas i miejsce, które może Nas ograniczać. Żyjemy w świecie, który jest otwarty na ludzi z pasją dlatego też niech jedyną rzeczą, która może coś zmienić niech będzie Nasza świadomość, że możemy być tam gdzie chcemy…


Z barmańskim pozdrowieniem,
Grzegorz Szumski

 

Fotorelacja w skrócie - więcej w zakladce galeria