Tropical Trendy Drinks 2013 - relacja Moniki Krzemieniewskiej

Meczem Północ – Reszta Świata rozpoczął się kolejny letni zlot barmanów Tropical Trendy Drinks 2013. W niedzielne popołudnie odbyła się zacięta walka fair-play barmanów w piłce nożnej, która zakończyła się wynikiem 5:4 dla drużyny z północy. Już niedługo dzięki takim meczom będziemy mieć  świetną reprezentację  piłkarską barmanów do rozgrywek sportowych z naszymi sąsiadami – Słowakami czy Czechami.

W poniedziałek kobiety zawładnęły barem, gdyż odbywał się konkurs „Let’s mix ladies”, w którym startowały wyłącznie panie. Dwanaście uczestniczek walczyło o podium. Nagrodą dla trzech najlepszych dam jest wyjazd do Włoch - Mediolanu na międzynarodowy konkurs dla kobiet International Lady Drink 2013. Miło było popatrzeć jak uczestniczki rywalizowały między sobą kreując kruszony na bazie napoju winnego  VeRy. Wielkie gratulacje dla tych z pań, które próbowały swoich sił w konkursie po wielu latach przerwy. Atmosfera imprezy była bardzo przyjemna, a na wielu twarzach malował się uśmiech. Wielką zwyciężczynią tego konkursu okazała się Nicole Kot. Na podium znalazły się także Edyta Topór oraz Katarzyna Steskal -Krzyściak. Gratulacje i trzymamy kciuki za następna rywalizację we Włoszech.

Na tym zlocie odbył się również konkurs Tropical Trendy Drinks 2013 w trochę zmienionej formule. Zawodnicy startowali indywidualnie, mieli w jak najkrótszym czasie zrobić oryginalne kubańskie mojito na bazie rumu Havana Club pod okiem sędziego technicznego. Mieli również nalać sposobem czeskim dwa piwa Pilsner  Urquell : Mliko oraz Hladinka . Dodatkowo oceniane i punktowane były stroje w które przebierali się uczestnicy.  Najsprawniej i najszybciej te czynności wykonał Czerwony Kapturek, a mianowicie Iwona Pałka z Krakowa. Miejsce drugie przypadło Nicole Kot, a trzecie zajął Łukasz Radziulewicz.

Podczas tego zlotu, firmy partnerskie przygotowały szkolenia oraz  prezentacje swoich produktów. Można było dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o: blenderach Hamilton Beach, zastosowaniach baz Monin, oraz piwach marki Książęce . Kompania Piwowarska przygotowała prezentację nowego produktu w swoim bogatym portfolio ,  mianowicie cydru Green Mill .Połączona z degustacją cieszyła się wielkim zainteresowaniem środowiska barmańskiego. Pokazowe szkolenie z czeskiego sposobu nalewania piwa Pilsner Urquell, podczas którego barmani mogli nauczyć się tej niezwykle trudnej umiejętności było wisienka na torcie. Wieczorem odbywały się zabawy taneczne w dyskotece. Miło było spotkać się i pobawić w tak doborowym towarzystwie.
Uśmiech, luz i znakomita zabawa wszystkich uczestników daje gwarancję  iż przyszłoroczna edycja będzie równie udana.

 

Z barmańskim pozdrowieniem
Monika Krzemieniewska

 

Fotorelacja w skrócie - więcej w zakładce galeria