Historyczny sukces polskich barmanów na MŚ w Pradze

Elita światowego barmaństwa zjechała się w tym roku do Pragi by uczestniczyć w konkursach: Mattoni Coctkail Festival oraz World Cocktail Championchip. Naszymi reprezentantami byli: Wojciech Urbański, Piotr Szczypta oraz Marek Posłuszny.

Jako pierwszy swoje umiejętności zaprezentował Wojtek w konkursie Mattoni. Jakże miło było oglądać jego pracę podczas wykonywania konkursowego cocktailu.

Po wynikach eliminacyjnych polski team cieszył się razem z naszym finalistą. Po krótkiej przerwie szybko należało przygotować się do występu finałowego. Wojtek jako profesjonalista nie miał z tym żadnego problemu. Na koniec przedstawiono oficjalne wyniki. Nasz reprezentant otrzymał nagrodę: „The best innovation” oraz znalazł się na podium – zdobywając trzecie miejsce. Zwycięzcę ogłoszono kolejnego dnia podczas festiwalu cocktail Mattoni który był transmitowany bezpośrednio do telewizji czeskiej oraz słowackiej. Finał konkursu odbył się w telewizyjnym studio.

Wieczorem odbyła się odprawa flairu i nasz kolejny zawodnik startował następnego dnia z numerem 33. Eliminacje flair przebiegły bardzo sprawnie. I również się ucieszyliśmy po wynikach bo nasz rodak Marek wszedł do ścisłego finału flair. Kolejny dzień przyniósł nam wiele emocji. Sześć kategorii w których rywalizowali najlepsi z najlepszych z wielu krajów całego świata. Nasz reprezentant Piotr Szczypta startował w kategorii Sparkling Cocktail. Był dobrze przygotowany, dekorację wykonał perfekcyjnie w limitowanym czasie. Marek Posłuszny przygotował świetny cocktail z dekoracją i perfekcyjne show. Największe emocje towarzyszyły podczas ceremonii wręczania dyplomów i informowania o zajmowaniu najlepszych miejsc. Reasumując Piotr Szczypta zajął trzecie miejsce, a Marek Posłuszny po raz drugi zdobył pierwsze miejsce i złoty medal. Tegoroczny kongres IBA okazał się wielkim sukcesem dla polskiej barmańskiej reprezentacji – otrzymaliśmy nagrodę: „The best team”.

Wraz z polską reprezentacją w kongresie brali udział pasjonaci barmaństwa, którzy wspierali swych kolegów podczas konkursu.

Wielkie chapeau bas dla Czeskiego Stowarzyszenia które było organizatorem tegorocznego kongresu. Wyznaczyli ono kolejny, jeszcze wyższy poziom  organizacji międzynarodowego kongresu IBA. Całość imprezy była bardzo dobrze przemyślana i zorganizowana nawet w najdrobniejszych szczegółach. Po raz pierwszy w historii można było całość tej imprezy oglądać przez internetową telewizję – online. 

Pod znakiem zwycięstwa zakończył się magiczny czas w Pradze dla polskiej reprezentacji podczas 62 kongresu IBA.  Podium… podium… podium… The best team – Wielkie Gratulacje !!!

„Mattoni i WCC to konkursy na wysokim poziomie, gdzie startują uczestnicy z wielu krajów całego świata. Jest to kolejne doświadczenie. Konkurs Mattoni przygotowany został z odpowiednią oprawą telewizyjną, był dobrze nagłośniony przez media. Po raz kolejny praca zespołowa przyniosła dobre efekty, co potwierdziła nagroda dla najlepszego zespołu. Miło było spędzić czas w elitarnym  towarzystwie.”

Wojciech Urbański

„Mistrzostwa w Pradze uważam za udane, zarówno z osobistego występu (choć wiem, ze miałem kilka błędów i mogłem wystąpić lepiej) jak również z sukcesu całego teamu - 3go miejsca Wojciecha Urbańskiego w konkursie Mattoni oraz brązowego medalu Piotra Szczypty w kategorii Sparkling na WCC, który jest pierwszym medalem dla naszego kraju tej kategorii. Dodatkowo nagroda dla najlepszego kraju jest mocnym bodźcem motywującym do pracy na przyszły rok. ?  Mógłbym nie zdobyć złota gdyby nie pomoc i wsparcie polskiego teamu, wiec dziękuję raz jeszcze!”

Marek Posłuszny

„Chciałbym podziękować wszystkim za wsparcie w przygotowaniach do WCC a także w trakcie trwającego konkursu, wynik mówi sam za siebie, oczekiwania moje były troszkę większe, ale jak ktoś powiedział nie płaczmy nad rozlanym mlekiem… WCC w Pradze uważam za bardzo udane dla całego zespołu wynik Marka i Wojtka to sukces dla nas wszystkich. Złoto dla drużyny pokazuje wszystkim niedowiarkom  że Polscy barmani pracują na bardzo wysokim poziomie, co podkreślają wyniki w Pradze, mówiąc krótko dziękuję wszystkim i do zobaczenia następnym razem.”

Piotr Szczypta

 

Fotorelacja w skrócie - więcej w zakładce galeria