"Calvados Nouvelle VogueTrophies 2015 " - polska edycja za nami !!!!

02 luty 2015 - Kraków,"Stara Zajezdnia" - areną największej w tym roku imprezy  barmańskiej, polskiej edycji "Calvados Nouvelle Vogue Trophies 2015".

Prawie 60 uczestników konkursu, dwie edukacyjne prezentacje, kilkadziesiat szkół o profilu hotelarsko - gastronomicznym, 360 cocktaili i longdrinków, 5 -ciu renomowanych producentów calvadosu, delegacja "Spirit France", 11 firm partnerskich SPB oraz prawie 200 widzów to krótkie podsumowanie wydarzenia które na stałe wpisało sie w kalendarz konkursów barmańskich organizowanych pod sztandarami SPB oraz IBA.

Tegoroczna edycja konkursu była pod wieloma wzgledami wyjatkowa. Dwanaście godzin wytężonej pracy Organizatorów wyłoniła 2 reprezentantów Polski na międzynarodowy finał który odbędzie się w Douville w Normandii na przełomie marca i kwietnia tego roku. Inauguracja i pierwsza prezentacja dla świata barmańskiego nowego polskiego produktu dedykowanego dla gastronomii, aperitif DISIRO, nowości ze świata syropów barmańskich firmy MONIN, gama win ziołowych TOTINO z portfolio grupy Henkell & Co, to tylko tło na którym jasno świeciła czołowka polskich barmanów oraz uczniów szkól gastronomicznych.

Uczestnicy tegorocznych zmagań potwierdzili, iż sukcesy z lat poprzednich i tytuły mistrzowskie zdobyte we Francji będą miały godnych obrońców również w tym roku.

Wojtek Urbański którego miedzynarodowa kariera rozwija się w błyskawicznym tempie potwierdził, iż nadal jest w mistrzowskiej formie i pokonanie go w najważniejszych konkursach barmańskich będzie bardzo dużym wyzwaniem, nawet dla najlepszych. Cieszy powrót do rywalizacji Katarzyny Steskal - Krzyściak oraz Jakuba Omyły, który po raz kolejny znalazł się na podium.

Świetne cocktaile Janka Kachniarza, niezły występ Artura Wawrzyszczaka, Łukasza Smalarza oraz Pawła Machnio czy Darii Bąk to gwarancja dużych emocji  podczas rywalizacji na konkursie eliminacyjnym  do tegorocznych Mistrzostw Świata w Sofii.

Udanym pomysłem, wzbudzającym wiele dyskusji wśród widzów oraz emocji u uczestników był "blind testing" przygotowany dla mistrzowskiej grupy 8 finalistów.
Duże wyzwanie dla kreatywnych barmanów którzy w swojej codziennej pracy przygotowuja nie tylko kolejne mojito, czy  kamikaze, ale tworzą swoje oryginalne receptury.

Koncept "ślepego testu" będzie rozwijany przez Stowarzyszenie, albowiem jest kierunkiem na dalszy rozwój miksologii w oparciu o profesjonalne przygotowanie barmana, a nie tylko o jego wizerunek na portalach społecznosciowych.

Dziękujac wszystkim firmom partnerskim za wsparcie Organizatora, słowa uznania dla kadry SPB za doskonałą organizację, oraz dzielnej załodze "Starej Zajezdni" chciałbym zapewnić iż przyszłoroczna edycja konkursu "Calvados Nouvelle Vogue Trophies 2016" będzie równie okazała .

Receptury zwycięzców konkursu :
 
Kategoria "Młody Talent"
 
Strzeszewski Kamil - I miejsce Long drink
 
"Fleurs pour Eleonor "

35 ml Calvados Chateau de Breuil

15 ml Puree Mango MONIN
15 ml Syrop Spice MONIN
50 ml sok marchwiowo-jabłkowqy
25 ml sok z cytryny

Technika wykonania : Shaker

Dekoracja: jabłko , pomarańcza , biała rzodkiew
 
Kategoria " Barman profesjonalny "
 
Wojciech Urbański - I miejsce Short drink
 
"Ordinary love"

20 ml Calvados Roger Groult

5 ml Fiołek essence M.Brizzard
15 ml syrop poziomka MONIN
15 ml sok z cytryny
5 ml białko z jaja kurzego

Technika wykonania : Shaker

Dekoracja: pomarańcza , cukinia


z barmańskim pozdrowieniem
Ryszard Berent

Fotorelacja