China Open 2015 - Master Bartender Competition - relacja z Szanghaju

Na zaproszenie Stowarzyszenia Barmanów Hong Kongu odwiedziłem największe targi hotelarskie w Chińskiej Republice Ludowej - " HOTELEX 2015 " podczs których odbywały się barmańskie mistrzostwa Chin w stylu klasycznym oraz flair. Ponad 90 uczestnikow trzydniowych zawodów pokazało spectrum umięjętności oraz profesjonalizmu chińskich młodych barmanów. Uczestnicząc w panelu sędziowskim miałem okazję z bliska zapoznać się z dokonaniami chińskich kolegów i koleżanek oraz rozwojem ich umiejętnosci w odniesieniu do konkursu z roku ubiegłego.

Na początek kilka informacji dotyczących formatu konkursu który trwał 3 dni  - eliminacje , półfinał oraz ścisły finał.

W eliminacjach wzięło udział 52 modych adeptów sztuki barmańskiej z Szanghaju oraz Hong Kongu i Tajwanu. Uczestnicy mieli za zadanie przygotowanie własnego ,innowacyjnego cocktailu ,oraz krótkiej prezentacji na temat inspiracji i techniki wykonania drinka. Charakterrystycznym elementem było doś powszechne użycie naparów herbacianych w wielu bardzo ciekawych kreacjach (nowy trend w Chinach) oraz niedozwolone w konkursach IBA prezentacje rgotowych drinków na ozdobnych postumentach i tacach w otoczeniu różnych  "gadżetów " (trend nieco już przebrzmiały).

Eliminacje wyłoniły 8 uczestników półfinałowej rozgrywki którzy następnego dnia zmierzyli swoje siły w konkurencji " classic cocktails & twist " która polegała na prawidłowym wykonaniu klasycznej receptury wraz z opisem historii wylosowanego z listy cocktailu , a następnie wykonanie własnej wariacji drinka wzorowanego na klasyku. Bardzo ciekawy konkurs , ktory pokazał dużą wszechstronność i świetną technikę uczestników oraz dobrą znajomość języka angielskiego ( język wyjątkowo trudny dla Chińczyków ). Duzo emocji i zaangażowania przy niesamowitym dopingu kilkuset kibiców żywo komentujących wydarzenia na scenie.
Dzięń trzeci zawodów to ścisły finał 5 najlepszych barmanów z konkursu oraz 3 dodatkowych uczestników , zwyciezców podobnych konkursów w innych regionach Chin.

Zadanie dla finalistów to znany również z polskiej sceny barmańskiej format " magic box " w którym wszyscy uczestnicy losują ingrediencje obowiązkowe do wykorzystania w nowej , przygotowaniej w 15 minut recepturze.Ciekawe , profesjonalnie wykonane drinki były doskonałym świadectwem naprawdę wysokiego poziomu chińskiej  barmańskiej reprezentacji .

Szczególnie widoczny , pozytywny wpływ nienagannej techniki barmanów z Tajwanu oraz światowy poziom reprezentantów z Hong Kongu daje naprawdę dobrą perspektywę dla młodej , niezwykle uzdolnionej i ambitnej grupy  barmanów z Chin. Myślę że już wkrótce dołącza do wyrózniajacej się grupy barmanów z Dalekiego Wschodu będąc dużą konkurencją dla Japończyków którzy od ;lat prezentują najwyższy światowy poziom
Podsumowując zawody , chciałbym pogratulować zwycięzcy z Hong Kongu oraz podkreślić naprawdę wysoki ,europejski poziom konkursu. Myślę że już wkrótce chińscy barmani będą konkurować o tytuły z najlepszymi .                  

z barmańskim pozdrowieniem
Ryszard Berent