The Elite Bartenders Course (JWC) 2015

Dzięki wygranej w konkursie barmańskim ”Lubuski Vodka Cup 2015”, miałem okazję w dniach od 16 do 27 sierpnia uczestniczyć w elitarnym kursie barmańskim „John White Course” odbywającym się w Singapurze organizowany przez INTERNATIONAL BARTENDERS ASSOCIATION TRAINING CENTRE przy współpracy z Association of Bartenders & Sommeliers, Singapore.

Singapur to przepiękne państwo-miasto położone na południowym krańcu Półwyspu Malajskiego. Symbolem Singapuru jest Merlion – pół lew, pół ryba. A miasto nazywane jest Miastem Lwa.

W wydarzeniu tym uczestniczyło 36 barmanów przybyłych z 11 krajów: Australii, Hong Kong, Włoch, Japonii, Macao, Malediwów, Polski, Tajwanu, Singapuru, Południowej Korei, oraz Wietnamu. Ze względu na tak dużą liczbę uczestników z różnych krajów, językiem urzędowym był angielski.

Zakwaterowanie oraz cały kurs odbywał się w luksusowym, doskonale położonym hotelu Furama RiverFront Singapore.

Wykładowcy to znane postacie w świecie barmańskim:
IBA President (2008-2014 ) : Mr Derrick Lee
ABSS President: Mr Michael Cheng
ABSS Secretary : Mr David Chan

Wykłady oraz prezentacje odbywały się codziennie w godzinach 9 – 19 z przerwą obiadową. Wieczór upływał Nam na poznawaniu funkcjonowania restauracji oraz znakomitych, znanych na całym świecie singapurskich barów. Dzięki zwiedzaniu mogliśmy również poznawać smaki Azji w potrawach, jak również w koktajlach.

Miałem okazję odwiedzić takie lokale jak: Jekyll & Hyde, The Library, Jigger & Pony, 28 Hong Kong Street, Bitter & Love, Conrad Hotel Singapore, Maison Ikkoku i wiele innych.

Wykłady dotyczyły takich zagadnień jak:

  1. Kultury spożywania oraz kwestii nadużycia napojów alkoholowych;
  2. Wprowadzenia uczestników w praktyczną wiedzę na temat win, wódek i likierów, dostępnych na rynkach światowych z uwzględnieniem miejsca oraz procesem ich produkcji, a także czynników wpływających na ich jakość;
  3. Rozróżniania i omawiania wszystkich typów napojów alkoholowych i bezalkoholowych dostępnych w handlu;
  4. Historii koktajli klasycznych.
  5. Zapoznania z wytycznymi i procedurami wykorzystywanymi podczas pracy barmana;
  6. Wdrażania w procedury i metody kontroli pracy baru;
  7. Kosztorysowania i wyceniania pozycji w karcie napoi;
  8. Technik sprzedaży;
  9. Planowanie oraz prowadzenie obiektu gastronomicznego
  10. Marketing i social media w gastronomi.

Dodatkową atrakcją były prezentacje firm wspierających kurs, prowadzone prze Ambasadorów:
Finest Call - Mr Luke Jones
Monin Asia - Mr Juno Yong
Pernod Ricard Singapore - Mr Mark Tay

Odwiedziliśmy również Browar Tiger Beer ( główny sponsor JWC ), który produkuje takie marki jak: Tiger, Heineken, Baron’s, Anchor i Guiness.
The Elite Bartenders Course pokazał już pierwszego dnia że nie będzie to łatwy egzamin. Zostaliśmy poinformowani że na pozytywne zaliczenie będzie składać się nasza obecność 100%, prezentacje, egzamin pisemny, aktywność na zajęciach oraz punktualność.

Kurs zmieniał się przez pryzmat czasu by zawsze przygotowywać barmanów do czasów teraźniejszych i przyszłych. Głównymi zadaniami w tym roku na kursie były: prezentacje autorskie, prezentacje lokalnego produktu, prezentacja koktajlu narodowego oraz prezentacja biznes planu baru. Dla mnie było to naprawdę duże wyzwanie, ponieważ jako jedyny reprezentowałem Polskę .Musiałem zatem przygotować aż cztery prezentacje.
Kolejnym doświadczeniem w jak miałem możliwość uczestniczyć był to konkurs Asia Pacific Bartender of the Year 2015.Konkurs zakończył się dla mnie już w eliminacjach, w których otrzymałem najlepszą ocenę za technikę pracy. Smak mojego koktajlu nie zachwycił sędziów z Azji. Pozostało mi kibicowanie finalistom – zwyciężył zasłużenie reprezentant Japonii.

Podsumowując :
The Elite Bartenders Course zmieniło moje nastawienie do pracy oraz sposobu prowadzenie mojej działalności. Rozmowy po godzinach z wykładowcami, którzy chętnie dzielą się wiedzą, dodatkowo otwierają Ci oczy i motywują do działania. Dzięki szkoleniu zyskałem wielu nowych znajomych oraz poznałem ludzi którzy są najlepsi w swoim fachu. Ciekawostką jest fakt iż w większości barów, które odwiedziłem właściciele ukończyli John White Course i bardzo dobrze wypowiadali się na temat jakości szkolenia.

Na zakończenie chciałbym podziękować firmie HENKELL & CO za możliwość wzięcia udziału w tym szkoleniu. Mam nadzieję że konkurs „LUBUSKI VODKA CUP„ nadal będzie organizowany w naszym kraju i inni barmani będą mieli okazję uczestniczyć w następnych edycjach Elite Bartenders Course.

Z barmańskim pozdrowieniem
Artur Wawrzyszczak

Fotogaleria