Poznajcie finalistów Polish Master Beertender 2015!

12 września uczestniczyliśmy w finale prestiżowego konkursu barmańskiego Pilsner Urquell Polish Master Beertender. Rywalizacja o tytuł mistrza była naprawdę zacięta. Mistrzem barmańskiej Polski została Dagmara Jazowska z Pubu Time Out w Siemianowicach Śląskich, która okazała się bezkonkurencyjna na wszystkich etapach konkursu. Zaraz za nią, na drugim i trzecim miejscu, znaleźli się Artur Żogała z tyskiej Restauracji U Przewoźnika oraz Jacek Maliszewski z warszawskiej Restauracji Česká.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 150 barmanów z całej Polski, do ścisłego finału zakwalifikowało się jedynie 10 najlepszych uczestników. Pokonali oni swoich rywali podczas internetowych testów wiedzy oraz półfinałów regionalnych w Warszawie i we Wrocławiu. Finaliści spotkali się w sobotę 12 września w Restauracji Česká w Warszawie, w której zorganizowany został ostatni etap konkursu.

Ich pierwszym zadaniem była autoprezentacja. – Wiadomo, że barman jest w ciągłym kontakcie z gościem lokalu, w związku z czym predyspozycje osobowościowe odgrywają bardzo dużą rolę w jego pracy – mówi prezes Stowarzyszenia Polskich barmanów, Ryszard Berent, który zajął honorowe miejsce w jury konkursu. Kolejnym punktem finałów było „Barmańskie 1 z 10”, czyli test wiedzy w formie popularnego teleturnieju, w którym uczestnicy mieli zaledwie 5 sekund na odpowiedź. Kolejnym zaskoczeniem okazała się konkurencja dotycząca sensoryki piwnej, której zasady zostały ujawnione dopiero podczas finału. Dotyczyła ona rozpoznawania wad w piwie na podstawie jego zapachu lub smaku. Uczestnicy otrzymali wzorce sensoryczne, symulujące piwa z różnymi wadami, m.in. przechowywane na słońcu czy stare, które musieli poprawnie wskazać i opisać. Wśród pozostałych konkurencji znalazło się serwowanie piwa na trzy czeskie sposoby – Hladinka, Mliko i Cochtan. Podczas finału najlepiej poradził sobie z tym zdobywca drugiego miejsca, Artur Żogała z Restauracji U Przewoźnika w Tychach, który uzyskał maksymalną liczbę punktów. Czeskie serwowanie staje się coraz bardziej popularne w Polsce właśnie dzięki takim inicjatywom jak konkurs Polish Master Beertender. – Jeden barman, jeden nalewak, jedno piwo i aż trzy sposoby jego podania. Mliko to łagodna i kremowa piwna piana, Cochtan, to piwo bez piany, wyraźnie ostrzejsze w smaku, a Hladinka to idealne, klasyczne połączenie 2/3 piwa i 1/3 piany – mówi Patryk Pietrzak, Ambasador Pilsner Urquell.

Tegoroczni laureaci konkursu otrzymali statuetki Polish Master Beertender 2015 oraz nagrody w wysokości od 3 do 8 tysięcy złotych. Zostali także zaproszeni na Pilsner Fest, czyli czeskie czyli święto piwa z okazji urodzin Pilsner Urquell. Była to już czwarta edycja Polish Master Beertender, który jest najbardziej prestiżowym konkursem barmańskim skupionym wokół piwa.

Gratulujemy zwycięzcom!

Fotogaleria