Sofia - niezbyt szczęśliwa dla biało - czerwonych

Minęło już kilka dni od zakończenia największej barmańskiej imprezy świata,zatem nadszedł czas na kilka refleksji i podsumowania występów polskich reprezentantów na Mistrzostwach Świata 2015.

Siedemnastoosobowa reprezentacja SPB zameldowała się w hotelu MARINELLA ( ex. Kempinski ) w dniu 10.10 .2015 gdzie uroczystą galą powitalną rozpoczął się 64 Kongres International Bartenders Association.Bardzo bogaty program przygotowany przez Organizatorów w połączeniu z niezwykłą gościnnościa naszych bułgarskich kolegów poprawił humory wszystkich uczestników Kongresu.

Tegoroczna edycja zgromadziła prawie 500 uczestników z ponad 70 krajów świata.Było to szczególnie ważne dla licznych Associate Members ( sponsorzy I.B.A ) którzy przygotowali wiele niezwykle interesujacych prezentacji i warsztatów barmańskich Świetnie przygotowane,ciekawe spotkania z produktami światowych firm alkoholowych ( Angostura, Jim Beam,Monin,Marie Brizard ) cieszyły się dużym zainteresowaniem barmanów z całego świata.Polska reprezentacja ( młoda i uśmiechnięta ) ubrana w narodowe koszulki wszędzie wzbudzała zainteresowanie wdając się w długie przyjacielskie dyskusje,aktywnie uczestnicząc w szkoleniach. Bardzo ciekawą propozycja nowego formatu kongresowego było Bar Sympozjum które w otwartej dla publicznosci formule pozwoliło poznać historię klasycznego aperitifu Negroni, technologię produkcji premixów, syropów barmańskich Finest Call czy tajemnice produkcji szkła dedykowanego do barów i restauracji firmy Libbey.

Zwiedzanie stolicy Bułgarii oraz obrady 64 delegacji to stały punkt wszystkich światowych kongresów,zatem normalna organizacyjna proza.
Omawiając sportowy aspekt Miśtrzostw Świata 2015 muszę zaznaczyć iż, na końcowe, niezbyt satysfakcjonujace rezultaty polskiej reprezentacji zaważył nowy, niezbyt precyzyjny regulamin WCC .

Kilkaset punktów regulaminu, nowe nieprecyzyjne arkusze ocen, już podczas odpraw śedziowskich dla zawodników wzbudzały wiele kontrowersji i nieporozumień .
Zwracam na to szczególna uwagę nie po to aby tłumaczyć 5 ( W.Urbański ) i 7 ( M. Posłuszny ) lokatę,ale trudno zakceptować sytuację w której punkty karne za przekroczenie czasu w przygotowalni czy też podczas pracy na scenie odlicza się od oceny degustacyjnej mimo iż są to błędy techniki pracy barmana.Wprowadzenie bardzo subiektywnej oceny prezentacji poprzedzającej przygotowywanie cocktaili oraz uwzględnianietej punktacji w ostatecznej ocenie techniki pracy zawodnika, wypacza w mojej ocenie końcowy wynik zawodów.
Jeszcze podczas trwania mistrzowskich konkursów wielu obserwatorów deklarowało pracę nad koniecznymi zmianami w regulaminach ( WCC / Flair Championschips ).

Dzięki relacji na żywo którą oglądało ponad 3000 osób na stronach SPB mieliśmy dużą porcję barmańskich emocji oraz kolejną promocję światowych standardów kultury picia alkoholu.

Dziękujac naszym partnerom za wsparcie wyjazdu tak licznej reprezentacji polskich barmanów zapraszamy na kolejny 65 I.B.A Meeting - tym razem do Tokio,miejsca gdzie sztuka barmańska jest formą niezwykle oryginalnych relacji i szacunku dla " rycerzy gastronomii "

z barmańskim pozdrowieniem
Ryszard Berent

P. S

Chciałabym podziękować firmie HENKELL & CO. VINPOL Polska Sp. z o.o. za możliwość wzięcia udziału w 64th WORLD COCKTAIL CHAMPIONSHIP & IBA BAR SYMPOSIUM, które odbyło się w dniach 10-15.10.br w Sofii. Uczestnictwo w tym wydarzeniu było dla mnie zaszczytem. Cieszę się, że mogłam przyglądać się pracy barmanów klasycznych i flair z całego świata oraz kibicować polskiej reprezentacji. Dodatkowo miałam okazję degustować nowe produkty i zdobywać o nich wiedzę, a także poznać wielu nowych ludzi. Ten wyjazd dał mi wiele inspiracji do dalszego rozwijania pasji barmaństwa!

Z barmańskim pozdrowieniem,
Agnieszka Cieślar

Fotogaleria