MONIN CUP JUNIOR 2015

W dniu 03.12.2015 w Zespole Szkół Gastronomiczno- Hotelarskich w Warszawie ul. Majdańska 33/36 odbył się Ogólnopolski konkurs barmański drinków bezalkoholowych dedykowany młodym adeptom tej profesji. Stowarzyszenie Polskich Barmanów oddelegowało swoich członków do zapewnienia bezstronnej oceny sędziowskiej techniki pracy młoych barmanów zgodnych z międzynarodowym standardem I.B.A.

W zawodach uczestniczyło 27 uczniów szkół gastronomicznych z całej Polski. Tegorocznym zwycięzcą Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Barmanów MONIN Cup Junior 2015 został Maciej Dudek ze szkoły w Iwoniczu-Zdrój oczarowując sędziów swoim koktajlem ‘Magic Pear’ . Zwycięzca otrzymał główną nagrodę w postaci wyjazdu na międzynarodowe zawody barmańskie Szkół Średnich Gastronomicznych na terenie UE jako reprezentant Polski. Dodatkowo otrzymał również cenny zestaw sprzętu barmańskiego , kurs barmański oraz dla swojej szkoły profesjonalny blender marki Hamilton Beach

Drugie miejsce zdobyła uczestniczka ze szkoły w Bielsku-Białej Kamila Sikora z koktajlem ‘Slow Motion’ . Na trzecim miejscu uplasowała się uczennica Katarzyna Rajczak z Krakowa , która zaprezentowała drink ‘Chilling Carrot’ . Obie zdobywczynie miejsca na podium również zostały dodatkowo nagrodzone zestawami barmańskimi MONIN oraz szkoleniami SPB.Wyjątkowo w tym roku, razem z 26 uczestnikami z Polski startował gość z Austrii - Agnes Zeizinger, uczennica i gość specjalny MONIN, która punktowo zajęła II miejsce. Udział Agnes jest sygnałem iż przyszłoroczna edycja konkursu będzie miała charakter międzynarodowy .Organizatorzy postanowili podnieść rangę konkursu co może skutkować w najbliższej przyszłosci organizacją pierwszych Mistrzostw Europy dla szkół hotelarsko - gastronomicznych .Stowarzyszenie Polskich Barmanów zadeklarowało pełne wsparcie tej inicjatywy. Przed ceremonią wręczenia nagród odbył się pokaz Beverage Innovation Director’a - Stephane Moesle z MONIN Francja, który zaprezentował i opowiedział o najnowszych trendach smakowych na świecie z wykorzystaniem najciekawszych technik barmańskich oraz nowości z portfolio firmy MONIN.

Poniżej receptury najwyżej ocenionych drinków.

I miejsce Maciej Dudek

Koktajl
„Magic Pear”
Metoda : shaker
20 ml syropu MONIN Gruszka
20 ml syropu MONIN Marzanka Wonna
20 ml soku z limonki
80 ml napoju z cząstkami aloesu


II miejsce Kamila Sikora

Koktajl
„Slow Motion”
Metoda : shaker
10 ml syropu MONIN Gin
20 ml syropu MONIN Arbuz
20 ml mleka sojowego waniliowego
130 ml soku grejpfrutowego


III miejsce Katarzyna Rajczak

Koktajl
„Chilling Carrot”
Metoda : shaker
15 ml syropu MONIN Z Kwiatu Czarnego Bzu
25 ml syropu MONIN Rozmaryn
50 ml soku jabłkowego
37,5 ml soku marchwiowego
5 ml soku z cytryny


Konkurs MONIN CUP JUNIOR ma na celu kształcenie młodych adeptów sztuki barmańskiej i miksologii oraz kreowanie nowych, ciekawych rozwiązań w kategorii napojów mieszanych bezalkoholowych wśród młodzieży. W tym roku Ambasada Francji objęła konkurs Honorowym Patronatem co podnosi rangę wydarzenia. Sponsorem tytularnym jest marka MONIN, która jest obecnie uznawana za numer jeden na świecie na rynku syropów klasy Premium, sosów deserowych oraz puree owocowych. To zasługa ponad 100 letniego doświadczenia oraz bogatej oferty- ponad 150 smaków sprzedawanych w 150 krajach na świecie. Do produkcji wyrobów MONIN wybierane są wyłącznie wyselekcjonowane i najlepsze owoce, kwiaty, przyprawy oraz orzechy. To sprawia, że powstają zawsze wyjątkowej jakości produkty o niepowtarzalnym smaku, kolorze i zapachu.

z barmańskim pozdrowieniem
Ryszard berent