"Smaki Japonii - sake, shoschu, umeshu ......"

Na zaproszenie JETRO Warsaw - japońskiej organizacji handlu kilkunastu reprezentantów SPB wzięło udział w niezwykle interesujacej prezentacji japońskiej kultury i tradycji zwiazanych z kulturą produkcji i spozywania napojów alkoholowych . Tematem przewodnim była tradycyjna , japońska sake - produkt znany i nieznany praktycznie na całym świecie.Ekspansja japońskiej sztuki kulinarnej w Europie wykreowała tysiace barów i restauracji serwujacych sushi ,tradycyjną japońska zielona herbatę oraz bogaty asortyment napojów alkoholowych rodem z kraju "kwitnacej wisni".

Uczestnicy seminarium zapoznali się z historią i kulturą produkcji sake podczas wykładu prowadzonego przez p. Katarzynę Hitchcock z Londynu - eksperta w dziedzinie sake.

Prezentacja połączona z pokazem sztuki barmańskiej , przygotowywania cocktaili na bazie sake była niezwykłą podróżą po smakach i aromatach dalekowschodniej kultury kulinarnej.

Poza informacjami podstawowymi zapoznaliśmy się z najnowszymi trendami i inspiracjami związanymi z sake jako składnikiem koktajli, co w Europie Zachodniej, szczególnie w Londynie i Paryżu, cieszy się rosnącą popularnością. Ciekawostką był fakt iż kilka receptur drinków na prezentację przygotował zespół polskich barmanów ze słynnego londyńskiego baru " Coq d"Argent " (Piotr Szczypta).

Gościem specjalnym spotkania był Mr.Naoki Suzuki - własciciel wytwórni sake Hideyoshi (Suzuki Brewery) produkujacej sake od 1871 r. Organizatorzy przygotowali równiż degustację sake i innych oryginalnych produktów japońskich dostępnych na polskim rynku połączoną z prezentacją kuchni i niezwykle oryginalnych smaków.

Zainteresowanie barmańów wzbudził wykład na temat zielonej japońskiej herbaty której niepowtarzalna jakość i cechy prozdrowotne są propagowane w Polsce od kilku lat przez firmę KOKORO.
Umeshu - japoński likier z owoców ume ( kuzynka moreli ) prezentowała firma CHOYA której produkty są dostępne na rynku i coraz cześciej spotykane w polskiej gastronomii.

Reaumując chciałbym podziękować JETRO za zaproszenie przedstawicieli SPB na to interesujace spotkanie z dalekowschodnią kulturą kulinarną której tajniki poznaliśmy tuż przed naszą wyprawa do Tokio na przyszłoroczne Mistrzostwa Świata.

z barmańskim pozdrowieniem
Ryszard Berent