XXI Zimowy Zlot Barmanów 2016 - za nami !!!!!!

Jak co roku, koniec  szkolnych ferii zimowych jest sygnałem dla barmanów SPB iż nadchodzi czas zimowego zlotu barmańskiego organizowanego przez Okręg Południowy SPB.

 

Tegoroczna 21 edycja miała dość wyjatkowy charakter albowiem do programu imprezy,wprowadziliśmy element  związany  z 25 -letnia historia SPB. Setki zdjęć, filmy dokumentujace najważniejsze wydarzenia, konkursy, barmańskie zloty integracyjne połączone   ze  wspomnieniami osób tworzących historię SPB , wywołały wiele wzruszających momentów wśród uczestników imprezy. Wieczór wspomnień zaszcycili swoją obecnościa goście tegorocznego zlotu - prezydenci Słowackiego Stowarzyszenia Barmanów Jan Suchta oraz wielki przyjaciel naszej organizacji - Alexander Radlowskij - wieloletni prezydent OBU - stowarzyszenia barmanów z Austrii. Retrospekcja 25 lat istnienia SPB pokazała setki wyjątkowych postaci, wybitnych przedstawicieli profesji barmana, wiele autorytetów którzy kształtowali nasze Stowarzyszenie.

Szkoda  iz, wielu z tych osób nie pojawiła się w Krynicy  aby swoją obecnościa uświetnić ten wyjatkowy wieczór. Cóż, 25 lat to kawał historii,i większość bohaterów  tamtych lat, już nie pracuje w branży,
często w skromnych warunkach bez finansowego wsparcia nie widzą  możliwości aktywnego udziału w aktualnym projekcie SPB.

Słowa podziękowania dla młodzieży za cierpliwość i zainteresowanie wieczorem wspomnień. Pokazaliśmy wam drogę jaką nasze Stowarzyszenie pokonało  -  od skromej inicjatywy Z.T. Nowickiego do dzisiejszej mocnej pozycji nie tylko w Polsce ale na międzynarodowej arenie życia barmańskiego. Mamy nadzieję że nasi następcy rozwiną skrzydła i wzmocnią prestiż SPB zarówno w kraju jak i w ramach struktury International Bartenders Association.

Kolejny dzień zlotu stał pod znakiem zajęć sportowo -rekreacyjnych będących stałym elementem zlotów zimowych. Kilkadziesiat osób skorzystało z resztek śniegu odchodzącej zimy na stokach Jaworzyny,   
duża grupa uczestników zlotu udała się na strzelnicę do Tylicza aby sprawdzić celnośc oka i sprawność ręki.Zabawa dla dużych chłopców......

Godziny popołudniowe to czas pracy i nauki. Osiem prezentacji produktowych przygotowanych przez firmy partnerskie SPB  które  pokazały nam nowe trendy w branży alkoholowej oraz nowinki które  zobaczymy   w polskich barach w roku bieżącym.

Show - roomy przygotowane przez MONIN, HANKEY BANNISTER, CHOYA, PINOT, MARZADRO, PADRE AZUL, RON ABUELO, ALIBERTI, TYMBARK    dały dużej grupie barmanów olbrzymią dawkę wiedzy   towaroznawczej niezbędnej w pracy barmana oraz mozliwość degustacji i organoleptycznej oceny jakosci produktów. 

Furorę zrobił spektakularny sposób promocji kultowego piwa GRIMBERGEN - belgijskiego klasyka,którego historia,sposób i styl serwowania, łączenie z potrawami było niezwykłą atrakcją wieczoru.   
Wiele prodktów prezentowanych miało swoistą premierę na polskim rynku gastronomicznym ( Choya, Padre Azul, Balblair Malts Range ) i świetnie wpisując się w trendy roku 2016.

Jestem przekonany iż barmani chętnie sięgną po produkty firm partnerskich SPB aby wzogacić ofertę alkoholi w swoich barach.Potwierdzeniem celowości takich działań skierowanych do środowiska profesjonalnych barmanów jest sukces wódki LUBUSKI której promocją w HORECA zajmie sie nowo utworzona grupa przedstawicieli handlowych  HENKELL POLSKA.

Po dniu wypełnionym nauką, przyszedł czas na konkurs barmański - eliminacje do Mattoni Grand Drink 2016. Największa na świecie impreza promująca drinki bezalkoholowe na bazie wody mineralnej,odbędzie się w czerwcu,w stolicy Czech - Pradze. Reprezentanci 22 krajów świata otrzymaja zaproszenia od organizatora aby, zawalczyć o główna nagrodę ( 10.000 USD ) tej niezwykle prestiżowej imprezy.Polscy barmani ( Urbański, Wójcik ) wielokrotnie stawali na podium, zdobywali liczne wyróżnienia,jednak nigdy nie przywieżli do Polski głównego trofeum.

Tym razem szansę otrzyma niezwykle utalentowany, młody barman z Zakopanego Mateusz Sieńka. Pokonał  najlepszych w Polsce barmanów roku 2015, a międzynarodowe jury degustacyjne oceniło bardzo wysoko szanse Mateusza na końcowy sukces w Pradze.

Aby zwiększyć szanse polskich reprezentantów na arenie międzynarodowej,Organizator przygotował kilkugodzinne warsztaty barmańskie.Prowadzącym był doświadczony absolwent John Whyte Course  - Dawid Typa który wraz z Wojciechem Urbańskim przekazali wiele cennych rad  przyszłym mistrzom shakera.

Wśród uczestników warsztatów znalezli się również uczniowie szkoły gastronomicznej z Iwonicza Zdrój, którzy od lat zajmuja czołowe lokaty w konkursach barmańskich dla młodych adeptów sztuki barmańskiej.
Maciej Dudek - laureat Monin Cup Junior 2015 oraz zwycięzca tegorocznej, polskiej edycji Calvados Nouvelle International Trophies 2016  jest przykładem świetnej kariery mlodego barmana który dzięki
pracy i wsparciu szkolnych opiekunów sławi polska szkołe barmańską w Europie. Czekamy na pomyślne wieści z Wiednia,a następnie z Normandii gdzie Maciej zaprezentuje swoje autorskie cocktaile.

Dziękuję wszystkim firmom, które wzięły udział w XXI Zimowym Zlocie Barmańskim. Wszyscy możemy zgodnie przyznać, że bez Was organizacja imprez barmańskich na tak wysokim poziomie nie byłaby możliwa.
Szczególne słowa podziękowania dla HENKELL POLSKA za wsparcie sponsorskie  projektu  " Grand Prix 2015   im. Sebastiana Kraśnickiego " oraz przakazanie na potrzeby  zlotu bezwzględnie sztandarowego produktu - wódki LUBUSKI.

Osobne podziękowania dla zepołu TYMBARK & TIGER który zapewnił napoje i soki na pełne 3 dni zimowego zlotu.

Najwyższe słowa uznania dla zespołu PINOT który przygotował świetny program dla barmanów (koncert Dawida Podsiadło, warsztaty DISARONNO, prezentacje pełnego portfolio firmy )
Na koniec słowa uznania dla przyjaciół  z MARIE BRIZARD POLSKA - zawsze obecni,zawsze perfekcyjne przygotowani..............

Dziękujemy !!!!!!

Dziękujemy !!!!!

Dziękujemy !!!!!!

Ognisko, grill, wspaniała atmosfera góralskiej kolacji, uśmiech i świetny humor uczestników to efekt właściwego doboru ingrediencji do drinków..................

Na zakończenie, poczuwam się do obowiązku oraz mam niewątpliwą przyjemność złożyć serdeczne podziękowania i wyrazy szacunku wszystkim pracownikom wyjątkowo gościnnego Hotelu "Krynica". Już dawno nie spotkałem się z tak ogromną życzliwością, przychylnością i ofiarnością ze strony Zarządu i Pracowników Hotelu. Ta osobista refleksja skłania mnie do stwierdzenia, że wiele osób z branży powinno uczyć od Was co dziś znaczy nie tylko profesjonalna obsługa, hotelarska gościnność, ale i ludzka  pozazawodowa życzliwość.

Właścicielom obiektu gratuluję tak profesjonalnego personelu! !!!

Zobacz galerię zdjęć