Rafał Dobrowolski - reprezentantem Polski na MS 2017 w Kopenhadze

Rafał Dobrowolski - barman z Casinos Poland Warszawa - reprezentantem Polski na Mistrzostwa Świata 2017.

Dwa dni trwały eliminacje mające na celu wyłonienie reprezentanta Polski na zbliżające się Mistrzostwa Świata 2017 które odbędą się w dniach 15-19.10.2017 w stolicy Królestwa Danii - Kopenhadze.

Nowa formuła konkursu barmańskiego połączona z warsztatami poświeconymi technice pracy oraz dokładnej analizie nowego regulaminu WCC 2017,przyciagnęła do Piaseczna kiludziesięciu członków SPB. Gościnny hotel z zaprzyjażnionej grupy DeSilva Piaseczno zapewnił doskonałe warunki do spotkania najlepszych barmanów stylu klasycznego w Polsce.

Całkowicie nowy format eliminacji składał się z dwóch etapów przygotowania receptur " after dinner cocktail " - to w tej kategorii reprezentant Polski będzie walczył o trofea w Kopenhadze.

Etap pierwszy polegał na dokładnej analizie regulaminu WCC 2017 oraz sensorycznej ocenie ingrediencji dopuszczonych do konkursu.

Firmy partnerskie SPB (MONIN, HAMILTON BEACH, HENKELL & CO, PINOT, MASPEX WADOWICE) oraz z grupy Associate Members (sponsorzy IBA - CEDC, PERNOD RICARD,STOCK, SPLASH MIX) zapewnili dostęp do wszystkich możliwych ingrediencji, dajac uczestnikom mozliwość wyboru z ponad 170 alkoholi i produktów bezalkoholowych dopuszczonych do konkursu WCC 2017.

Niezwykle ciekawe prezentacje (STOCK POLSKA, ORANGINA SCHWEPPES POLSKA, MONIN, HAMILTON BEACH) przeplatane dokładnym omówieniem techniki pracy barmana na konkursach klasy mistrzowskiej, były świetną rozgrzewka przed pierwszym etapem eliminacji.

Barmani uczestniczący w konkursie przygotowali po 3 autorskie receptury cocktaili - wskazując komisji degustacyjnej jedną, szczególnie preferowaną.

Dodatkowym utrudnieniem była formuła uzycia dwóch obowiązkowych produktów wylosowanych i przydzielonych Polsce przez komitet organizacyjny WCC 2017.

Tegoroczne produkty obowiazkowe to:
- Aquavit - duńska wódka ziołowa
- Puree owocowe firmy PONTHIER (dystrybutor w Polsce FARUTEX)

Barmani otrzymali 60 minut czasu na wykonanie zadania.

Mimo początkowych obaw barmanów dla których aquavit jest alkoholem dość mało znanym, komisja degustacyjna w 6 osobowym składzie miała bardzo trudne zadanie z wytypowaniem 6 najlepszych receptur, które przeszły do rundy finałowej.

Ostatecznie do finału awansowali barmani z krajowej czołówki (Wawrzyszczak, Cieślar, Baranowski, Sobociński, Dąbrowski) oraz młody , aczkolwiek niezwykle utalentowany barman z Krakowa Robert Piasecki.

Krótkie omówienie receptur z finalistami, wskazanie drobnych błędów i sugestie korekty receptur zakończyło kilkugodzinny, barmański maraton.
Finał odbył się w dniu następnym, i był przeprowadzony w warunkach zblizonych do tych z Mistrzostw Swiata.

Barmani przygotowali 5 porcji swojego cocktailu, praca za barem była oceniana przez sędziów technicznych, jury degustacyjne znajdowało się poza barem konkursowym, aby zachować pełną anonimowość i bezstronność oceny.

Niezwykle zacięta rozgrywka przyniosła dość nieoczekiwany rezultat.

Zwyciężył najmłodszy uczestnik finału, Robert Piasecki który 1 punktem pokonał Rafała Dobrowolskiego(najwyższa ocena techniczna) i 12 punktami Marcina Sobocińskiego z Gdyni (Stena Line).Szczęście Roberta trwało bardzo krótko albowiem z powodu regulaminu WCC 2017 (reprezentantem kraju na Mistrzostwaćh Świata może być barman z min.2 letnim stażem członkowskim SPB) spowodował decyzję Organizatora o zatwierdzeniu kol. Rafała Dobrowolskiego do reprezentacji SPB.

Mimo takiego zakończenia Robert miał wieką satysfakcję z osiągnietego rezultatu, albowiem już za rok, będzie startował w grupie faworytów do prestiżowego występu na MŚ 2018 w Tallinie. Gratulacje !!!!!!!

Nowy regulamin WCC 2017- pozbawił naszą reprezentację możliwości obrony "TEAM CUP" - trofeum które po raz 3 w historii zdobyliśmy w Tokio 2016.
Bardzo kontrowersyjna decyzja o zablokowaniu możliwości obrony tytułu mistrza Świata przez kol. Marka Posłusznego - niewątpliwie najbardziej utytułowanego barmana w historii IBA - była podstawą do anulowania polskiej obecności w kategorii Flair.

Decyzja bardzo trudna, aczkolwiek w obliczu stanu polskiego flair w ramach struktur SPB - jednomyślna.

Po wielu latach międzynarodowych sukcesów zapoczątkowanych w 1999 r. przez Ryszarda Łuszczaka (Shakery 1999), mistrzostwie świata Eugieniusza Dytko (Rio de Janeiro 2001) oraz serii tytułow Marka Posłusznego zapoczątkowanych w Warszawie 2011, zwieńczonych tytułem w Tokio 2016 - SPB nie wystawi reprezentanta Polski w tej kategorii. Smutne, ale niestety prawdziwe.
Mimo to liczymy na dobry występ kol. Rafała Dobrowolskiego który ma duże szanse na dobry występ w Kopenhadze !!!!
Trzymamy kciuki !!!!!

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

z barmańskim pozdrowieniem
Ryszard Berent


P.S
W imieniu Stowarzyszenia Polskich Barmanów, uczestników eliminacji chciałbym serdecznie podziękować wszystkim firmom dzięki którym udało się zorganizować konkurs eliminacyjny.

Szczególne podziękowania dla firm:

PERNOD RICARD POLSKA (HAVANA CLUB, DE KUYPER)

STOCK POLSKA (portfolio BEAM SUNTORY)

CEDC (BOLS)

SPLASH MIC (REAL)

FARUTEX (PONTHIER)

ORANGINA SCHWEPPES POLSKA

DE SILVA

Mam nadzieję iż polscy barmani wesprą działania tych firm wprowadzając szerokie portfolio waszych produktów do profesjonalnych barów, dając możliwość polskim konsumentom picia cocktaili i drinków na światowym poziomie.

Podziękowania na ręce kadry SPB, sędziów oraz osób przygotowujacych eliminacje

Do zobaczenia na " LUBUSKI VODKA CUP 2017 (pażdziernik)