Internationaler Wörthersee Cocktail Competition 2017

Znakomity występ barmanów SPB na prestizowym konkursie w Austrii

 

W dniach 3 – 6 września w Austrii w miejscowości Klagenfurt nad jeziorem Wörthersee odbywał się międzynarodowy konkurs barmański. Polska reprezentacja wyruszyła z oddalonego od 1100 km Szczecina, gdzie mieliśmy przyjemność uczestniczyć w uroczystości ślubnej jednego z bardziej zasłużonych barmanów SPB Grzegorz Szumskiego.

W imieniu wszystkich polskich barmanów gratulujemy i życzymy szczęścia na nowej drodze życia!!!!!!

Do Klagenfurtu dotarliśmy późnym popołudniem i zostaliśmy zaproszeni na kolację otwarcia konkursu w obiekcie eventowo - szkoleniowym Mario Hoffera.

Organizatorem i gospodarzem IWCC jest najbardziej kreatywny barman w Europie młodego pokolenia, mistrz świata IBA z 2010 roku ( Singapur ) Mario Hofferer. Wraz ze swoim zespołem od lat,przygotowuje autorski konkurs barmański w stylu klasycznym . Konkurs ma za zadanie wyłonić najbardziej interesującą i kreatywną recepturę, niestandardowy sposób serwisu oraz prezentację inspiracji do stworzenia cocktailu.

Uczestnicy konkursu zostali podzieleni na 3 grupy przygotowujace swoje kreacje na produktach głównych sponsorów imprezy

Polacy zostali przydieleni do następujących drużyn:

  • Stolichnaya / Hendrick’s - Artur Wawrzyszczak, Robert Piasecki
  • Hennessy - Wojciech Urbański
  • Cremesso - Bartosz Baranowski.

Dzień konkursowy zaczynał się od masterclass:

  • wpływ alkoholu na organizm oraz sposoby zapobiegania skutkom nadmiernego spożycia alkoholu
  • cocktail masterclass z Reinhard Pohorec (Stolichnaya/Hendrick’s/Bacardi)
  • cocktail masterclass z Toto Henreich (Hennessy)

Kolejnym etapem był przejazd do kasyna w Velden gdzie odbywał się konkurs. Poziom konkursu był niezwykle wysoki, zawodnicy pokazali niesamowite, innowacyjne pomysły oraz wspaniałe prezentacje.

Konkurs pokazał kolejny raz że barmaństwo klasyczne nie zamierza stać w miejscu i cały czas chce zaskakiwać gości przy barze. Kreatywność barmanów, wymiana doświadczeń, nowe innowacyjne techniki pracy oraz najwyżej jakości ingrediencje to najkrótszy z możliwych opis tej imprezy. Po całym wyczerpującym dniu, najlepsi doczekali się nagrody za swój wkład w rozwój profesjonalnego barmaństwa.

Podczas uroczystej kolacji nastąpiło wręczenie nagród i podsumowanie konkursu.

Olbrzymi sukces odniosła polska reprezentacja która dwukrotnie stanęla na podium.

I miejsce zajął Wojciech Urbański w grupie Hennessy

III miejsce zajął Artur Wawrzyszczak w grupie Stolichnaya / Hendrick’s

Po kolacji wszyscy uczestnicy IWCC 2017 udali się do klubu by wspólnie świętować sukcesy indywidualne oraz organizacyjny majstersztyk Mario Hofferera i jego zespołu.

Gratulujemy i obiecujemy wrócić do Klagenfurtu za rok.

Podsumowując IWCC 2017 to konkurs, w którym uczestnictwo jest doświadczeniem na całe życie . Dla polskich barmanów to niezwykła inspiracja oraz wskazówka w którym kierunku zmierza światowe barmaństwo.

Perfekcja techniki pracy połączona z najwyższej klasy sprzętem,innowacyjnymi pomysłami wyznacza trendy dla wszystkich barmanów na świecie. W obecnej edycji brało udział 50 barmanów z 20 krajów. To największa autorska impreza barmańska w Europie.

Gratulacje dla barmanów austriackich oraz ich lidera Mario!!!

Polska reprezentacja udowodniła że liczy się w światowym barmaństwie klasycznym,a nasi barmani bez cienia kompleksów rywalizują z europejskimi mistrzami.

Zobacz zdjęcia z imprezy w galerii

Z barmańskim pozdrowieniem
Artur Wawrzyszczak
Wojciech Urbański
Bartosz Baranowski
Robert Piasecki