Mistrzostwa Świata 2017

Mistrzostwa Świata 2017 - Kopenhaga - stolicą światowego barmaństwa.

Jeszcze nie przeminęły wspomnienia z egzotycznej wyprawy do Tokya, a już trzeba pakować walizki aby po raz 24 w historii Stowarzyszenia Polskich Barmanów uczestniczyć w największym wydarzeniu światowego barmaństwa 66 th IBA Congress and WCC 2017 który w 2017 roku odbędzie się w stolicy Królestwa Danii - Kopenhadze.

Oksnehallen - piękna sala wystawowa o powierzchni ponad 5000 m, centrum sztuki i biznesu, miejsce wielu wystaw, targów i światowych konferencji, będzie arena zmagań reprezentantów blisko 70 krajów członkowskich IBA w dwóch kategoriach profesjonalnego barmaństwa: classic i flair.

Budynek z ponad 100 letnią historią (w przeszłości był częsią targu mięsnego w centrum Kopenhagi) został gruntownie odnowiony w 1997 roku i od razu stł się centrum kultury i sztuki.

Organizatorzy planują otwarty charakter zawodów barmańskich zapraszając mieszkańców Kopenhagi oraz licznych turystów do uczestnictwa w tym wydarzeniu.Po raz pierwszy od 10 lat (Kaoshyiung Taiwan),kilka tysięcy widzów obejrzy zmagania najlepszych barmanów na świecie.

Niestety wśród uczestników zabraknie reprezentanta SPB - mistrza świata z Tokyo, Marka Posłusznego który wskutek zmian w regulaminie WCC 2017 został pozbawiony szansy na obronę tytułu. Szkoda, duża strata szczególnie dla widzów...

Marek Posłuszny - najwybitniejsza postać polskiego stylu flair, wielokrotny mistrz świata IBA, zamyka pewien okres historii polskiego flair, zapoczątkowanego historycznym zwycięstwem Eugieniusza Dytko - barmana legendy z Piły który został pierwszym w historii polskim mistrzem świata (Rio de Janeiro 2001).

Niestety nie udało się w ramach struktur SPB zbudować silnej grupy barmanów flair którzy mogli by zapewnić ciągłość sukcesów naszej reprezentacji na arenie Mistrzostw Świata.

Trzykrotny tyttuł "Team Prize" najlepszej drużyny barmańskiej świata (2013,2014,2016) to tylko wspomnienie zapisane na kartach historii IBA oraz SPB. Wydaje się, iż na zaszczyt otrzymania tego tytułu polska reprezentacja poczeka wiele, wiele lat... Szkoda, ale takie jest życie.

W konkursie klasycznym tegorocznego konkursu wystąpi kol. Rafał Dobrowolski, młody, niezwykle utalentowany barman z Warszawy (Casinos Poland) który systematycznie wspina się na szczyt polskiego barmaństwa, uczestnicząc w licznych konkursach barmańskich i warsztatach organizowanych pod auspicjami SPB.Mimo iż przygotował recepturę na bazie niezbyt popularnego w Polsce aquavitu, liczymy na sukces Rafała.Trzymamy kciuki...

Reprezentacja SPB będzie mu pomagała kibicując podczas występu który wszyscy będą mogli oglądać w relacji na żywo w internecie na stronach www.spb-pba.org.pl w dniu 17. 10.2017 o godz. 20.00 czasu lokalnego. Organizatorzy zapewniają również transmisję na żywo wszystkich konkursów (classic & Flair oraz Superfinal) zatem dla wszystkich entuzjastów kultury miksologicznej w Polsce, będzie się działo...

Po powrocie z Kopenhagi przygotujemy reportaż oraz zdjęcia z imprezy oraz opublikujemy recepturę "The best cocktail of the Year 2017" (można wprowadzić do własnej karty drinków)

z barmańskim pozdrowieniem
Ryszard Berent