Clydeside Distillery - najmłodsza destylarnia malt whisky w Szkocji

Wakacje powoli zbliżają się do końca, zatem to juz ostatni w tym roku moment aby wybrać sie z wizytą w ciekawe miejsca zwiazane z produkcja i dystrybucją alkoholi.

IMAG0357

IMAG0358

W związku z rosnacym zainteresowaniem szkocką malt whisky, wybrałem się do Jastrzębiej Góry gdzie znany miłośnik tego szlachetnego trunku organizuje coroczny festiwal whisky & whiskey.

Wydarzenie o ogólnopolskim zasięgu, wszyscy liczacy się dystrybutorzy musza być tu obecni. Tegoroczna edycja spotkała się z bardzo szerokim zainteresowaniem fanów ( sprzedano ok.7000 biletów ) dla których organizator przygotował bardzo ciekawy i bogaty program.Oprócz konkursu barmańskiego ( Hankey Bannister ),kilkunastu spotkań z brand ambasadorami, degustacji oraz ciekawych prezentacji,wielbiciele whisky mogli posłuchać oryginalnej szkockiej muzyki, poznać kulturę Szkocji oraz szcególy procesu produkcji bourbona ( Jim Beam ).

Niezwykle wazne spotkanie,którego nie powinien opuścić żaden szanujacy się barman w naszym kraju.

IMAG0363

Dla wszystkich którzy z różnych względów nie mogli uczestniczyć w festiwalu,polecam wizytę w Glasgow aby na miejscu zapoznać się z kulturą whisky, niezwykle barwną i ekscytujacą.

W końcówce sierpnia,miałem okazję odwiedzić najmłodsza w Szkocji destylarnię The Clydeside Distillery, The Old Pump House, Queen's Dock, 100 Stobcross Road, Glasgow G3 8QQ , załozoną w 2017 r przez członków rodu Morrison,prawdziwych Szkotów odtwarzających tożsamość kulturową tej części Korony Brytyjskiej.

IMAG0370

Destylarnia powstała na gruzach dawnej stacji pomp, tuż przy dokach rzeki Clyde, która od kilkuset lat jest centrum eksportu tego szlachetnego trunku do ponad stu krajów świata.

IMAG0372

Supernowoczesny zakład który swoją pierwszą malt whisky wyprodukuje w 2020 r, posiada sklep z wyborem ponad 500 najbardziej znanych marek whisky z całego świata,oraz ciekawe centrum wystawowe,gdzie mozna zapoznać sie z najwazniejszymi datami w historii szkockiej whisky.Godzinna podróz w świat whisky kosztuje zaledwie 15 funtów,co nie powinno stanowić przeszkody dla miłośników tego trunku.

IMAG0374

Ciekawa, historyczna prezentacja, zwiedzanie destylarni oraz końcowa degustacja to naprawdę ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu w stolicy Szkocji - Glasgow, szczególnie podczas jesiennej niepogody. Serdecznie zapraszam !!!!!

IMAG0384

IMAG0388

IMAG0390
z barmańskim pozdrowieniem
Ryszard Berent